Քաղաքական 09:54 09/03/2019 Հայաստան
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը տարածել է հայտարարություն՝ ի պատասխան Ադրբեջանի ՊՆ-ի հաղորդագրության, ըստ որի այնտեղ անցկացվելու են լայնածավալ զորավարժություններ։
Հայկական կողմը հիշեցրել է Վիեննայի փաստաթղթով ամրագրված պարտավորությունների մասին։
«Համաձայն Վիեննայի 2011թ. Փաստաթղթի 5-րդ գլխի 40.1.1 ենթակետի զորավարժությունները ենթակա են հայտարարման, եթե ընդգրկված են`
1.​ամենաքիչը 9000 մարդ, ներառյալ աջակցող զորքերը, կամ,
2.​ամենաքիչը 250 մարտական տանկեր, կամ,
3.​ամենաքիչը 500 մարտական զրահապատ մեքենաներ, կամ,
4.​ամենաքիչը 250 ինքնագնաց և հետագլոր (քարշարկվող) հրետանային միջոցներ, ականանետեր և ռեակտիվ համազարկային միջոցներ (100 մմ և ավել):
​Վիեննայի 2011թ. Փաստաթղթի արդիականացման վերաբերյալ քննարկումների ժամանակ երկրները համաձայնության են եկել հայտարարել այն զորավարժությունը, որը ոչ թե առաստաղներով է սահմանված, այլ համարվում է խոշորագույնը (առաստաղներն այստեղ չեն գործում), որովհետև ներկայումս խոշորագույն զորավարժություն իրականացնող երկրները հազվագյուտ են:
Միաժամանակ, համաձայն Վիեննայի 2011թ. փաստաթղթի VII մասի 66-րդ կետի պահանջների, եթե հաշվետու տարում նախապես հայտարարված զորավարժությունից բացի մասնակից երկիրը պլանավորել է իրականացնել ծավալներով ավելի մեծ զորավարժություն, ապա պարտավոր է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում և սահմանված կարգով այդ մասին ծանուցել մասնակից բոլոր երկրներին:
Տեղեկացնում եմ, որ ս.թ. մարտի 11-ից 15-ը ժամանակահատվածում ԱՀ զինված ուժերը նախատեսում են իրականացնել խոշորագույն զորավարժություն հետևյալ կազմով.
1. անձնակազմ` 10 000 մարդ,
2. մինչև 500 մարտական տանկեր և այլ զրահապատ տեխնիկա,
3. ամենաքիչը 300 միավոր տարբեր տրամաչափի ինքնագնաց և հետագլոր (քարշարկվող) հրետանային միջոցներ, ականանետեր, հրթիռներ և ռեակտիվ համազարկային միջոցներ,
4. բանակային ավիացիայի ավելի քան ավելի քան 20 միավոր մարտական ինթնաթիռներ և ուղղաթիռներ:
Զորավարժությունը կրելու է հարձակողական բնույթ: Զորավարժության խնդիրներն են.
- զորքերի նախապատրաստում հարձակողական գործողությունների,
- հարված պայմանական հակառակորդին մի քանի ուղղություններով, խախտելով իր պաշտպանական և մարտական դասավորվածությունը,
- հրթիռային և հրետանային հարվածներ հասցնել հակառակորդին, ոչնչացնելով նրա ռազմական և ռազմավարական նշանակության կարևոր կառույցները,
- նոր տեսակի սպառազինության և տեխնիկայի փործարկումներ:
Տեղեկացնում եմ, որ ԱՀ-ն ՎՓ-11-ի շրջանակներում տրվող տարեկան տեղեկատվությաբ վերոնշյալ զորավարժության վերաբերյալ չի ծանուցել մասնակից երկրներին և նման դեպքերում, համաձայն վերը նշված կետի, ԱՀ պարտավոր է այդ մասին ծանուցել հնարավորինս անհապաղ, սակայն ԵԱՀԿ տեղեկատվական ցանցով զորավարժության անցկացման մասին ԱՀ կողմից դեռևս ծանուցում չի ստացվել:
Եզրակացություն.
Ենթադրվում է, որ այս զորավարժությունը կազմակերպվել է Փաշինյան-Ալիև հանդիպման համատեքստում և ճնշման փորձ է, ի պատասխան այն հայտարարությունների որ, ազատագրված տարածքներից Հայաստանը ոչ մի տարածք չի չզիջելու Ադրբեջանին»,-ասված է ՊՆ խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանի հրապարակած հայտարարության մեջ։

Политика 11:21 09/03/2019 Армения
Минобороны: Предполагается, что военные учения Азербайджана проводятся в контексте встречи Пашинян-Алиев и являются попыткой давления
Министерство обороны Армении распространило заявление в ответ на сообщение Минобороны Азербайджана, согласно которому в Азербайджане пройдут широкомасштабные военные учения.
Армянская сторона напомнила о закрепленных Венским документом обязанностях.
В частности, пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян на своей странице в соцсети Facebook обнародовал следующее заявление:
«Согласно п. 40.1.1 главы V Венского документа 2011 года,  учения  должны быть объявлены, если в них:
1. по крайней мере 9 000 человек, включая поддерживающие войcка, или
2. по крайней мере 250 боевых танков или
3. по крайней мере 500 ББМ или
4. по крайней мере 250 самоходных и буксируемых артиллерийских орудий, минометов и реактивных систем залпового огня (калибра 100 мм и выше)».
Отмечается также, что в то же время, согласно требованиям п. 66 главы VII Венского документа 2011 года, информация о военной деятельности, подлежащей предварительному уведомлению и не включенной в ежегодный план, должна cообщатьcя вcем гоcударcтвам-учаcтникам так cкоро, как это возможно в cоответcтвии c образцом, предусмотренным в ежегодном плане.
«Сообщаю, что с 11 по 15 марта с.г. Вооруженные силы Азербайджана  планируют провести  масштабные учения в следующем составе:
1. персонал – 10 000 человек,
2. до 500 боевых танков и другой бронетехники,
3. до 300 ракетно-артиллерийских установок разного калибра, реактивных систем залпового огня и минометов,
4. до 20 единиц армейской и фронтовой авиации различного назначения.
Учения будут носить наступательный характер.
Цель учений:
– подготовка войск к наступательным действиям,
– удары  условного противника в нескольких направлениях,
– нанести ракетные и артиллерийские удары по врагу, уничтожить  важных объектов  военного и стратегического значения,
–  испытание нового вида вооружения и техники.
Сообщаю, что Азербайджан в рамках Венского документа 2011 года не уведомил государства-участников о вышеупомянутых учениях, и в подобных случаях, в соответствии с вышеупомянутым пунктом, Азербайджан обязан  уведомить об этом как можно скорее, однако  через информационную сеть ОБСЕ пока не получило оповещение со стороны Азербайджана.
Вывод:
Предполагается, что это учение организовано в контексте встречи Пашинян-Алиев,  и является попыткой давления в ответ на заявления о том, что Армения не уступит  Азербайджану  никаких территорий», – отмечается в заявлении.