Քաղաքական 18:55 11/03/2019 Արցախ
Ադրբեջանն անցկացնում է լայնածավալ զորավարժություններ։ Դրանից երկու օր առաջ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հանդես է գալիս հայտարարությամբ։ Դրան հետևում է  Հայաստանի ու Արցախի Ազգային անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստ անցկացնելու մասին տեղեկատվությունը։
Արցախի շուրջ կատարվող իրադարձությունների, հնչած հայտարարությունների մասին Panorama.am-ը զրուցել է Արցախի նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանի հետ։
Panorama.am-Ադրբեջանը լայնածավալ զորավարժություններ է մեկնարկել։ Ձեր գնահատմամբ, դա  իր մեջ ի՞նչ վտանգներ է պարունակում։
Տիգրան Աբրահամյան-Ամենամեծ վտանգն այն է, որ մասշտաբային զորավարժությունները կարող են վերածվել մասշտաբային գործողությունների:
2015 թվականից սահմանի արդիականացման ուղղված պրոցեսները բերել են նրան, որ հակառակորդի բոլոր հիմնական շարժերը, կուտակումները մեր դիտարկման առանցքում են: Այս պարագայում հակառակորդի կողմից անկանխատեսելության գործոնը գրեթե զրոյացվել է:
Տարբերակներից մեկը, որում կարող է անկանխատեսելիության գործոնը «աշխատել» հետևյալն է. Ադրբեջանը որոշակի պարբերականության զորավարժություններ է ձեռնարկում սահմանի տարբեր հատվածներում: Եթե կորցնենք զգոնությունը և յուրաքանչյուր դեպքում այսպիսի մասշտաբային քայլերին ամենայն լրջությամբ չվերաբերվենք, ապա Ադրբեջանում դա կգնահատեն որպես զգոնության թուլացում, ինչը մասշտաբային զորավարժությունը մասշտաբային հարձակման կբերի:Զորավարժությունները մի քանի նպատակի են ծառայում, թերևս ներկայացրեցի ամենավտանգավորը:
Panorama.am-Հայկական կողմը հայտարարեց, զորավարժությունների մասին ծանուցում չի ստացել։ Ըստ Ձեզ, ինչո՞վ է պայմանավորված։
Տիգրան Աբրահամյան-Ես չեմ էլ հիշում, թե վերջին անգամ երբ են զգուշացրել: Ադրբեջանը մեկ անգամ չէ, որ ցույց է տվել, որ թքած ունի ցանկացած պայմանավորվածության կամ միջազգային պայմանագրի վրա, սա հերթականներից է, ուրիշ ոչինչ:
Panorama.am-Ադրբեջանի ՊՆ-ն զորավարժությունների մասին հայտարարեց Մինսկի խմբի հայտարարությունից անմիջապես առաջ։ Հայտարարությունից հետո հայտնի դարձավ Հայաստանի վարչապետը մեկնում է Արցախ՝ անվտանգության խորհրդի նիստին մասնակցելու։ Ինչպե՞ս կգնահատեք այս զարգացումները։ Կա կարծիք, որ պատերազմի նախաշեմին ենք։ Դուք համամիտ եք։
Տիգրան Աբրահամյան-Որքան ես գիտեմ, անվտանգության խորհրդի նիստն ավելի վաղ էր պլանավորվել, որովհետև այդպիսի աշխատանքների անցկացումը երկար ժամանակ է պահանջում: Մյուս կողմից, չեմ կարծում, որ այսօր այնպիսի աննախադեպ իրավիճակ է ստեղծված, որ մեկ օրվա մեջ Արցախում անվտանգության խորհրդի նիստ անցկացնելու անհրաժեշտություն է ստեղծվել:Ինչ վերաբերում է այն գնահատականներին, թե պատերազմի նախաշեմին ենք՝ այսպես ասեմ, դեռ ոչ, չեմ ուզում գնահատական տալ՝ մոտ ե՞նք, թե՞ հեռու, իրավիճակը կարող է շատ արագ փոխվել:Չեմ բացառում, որ Արցախի գործընթացի շուրջ ստեղծված իրավիճակը նման իրավիճակի կբերի, բայց այսօրվա դրությամբ առկա վիճակն այդ հուն չտեղափոխելու ջանքերը դեռևս սպառված չեն, հուսով եմ՝ միջնորդներն այս ուղղությամբ իրենց աշխատանքները կակտիվացնեն:
Panorama.am-Ինչպե՞ս եք գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությունը, փաստորեն Արցախը բանակցություններում չի ներգրավելու։
Տիգրան Աբրահամյան-Համանախագահները փորձում են կանխել Ադրբեջանի կողմից հնարավոր ագրեսիան, ինչը պայմանավորված է վերջին շրջանում պաշտոնական Բաքվի կողմից հնչեցվող կոշտ, իրավիճակը փակուղի տանող հայտարարություններով և պատահական չէ, որ համանախագահները իրենց տեքստում ընդգծված խոսում են ուժի չկիրառման սկզբունքի մասին:
Մյուս կողմից, համանախագահները հղում են անում առաջարկների, որոնց վերաբերյալ Հայաստանի իշխանությունների արձագանքն ինձ հայտնի չէ՝ նկատի ունեմ Հայաստանում նախորդ տարի տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո, այս իրավիճակում զերծ կմնամ մեկնաբանություններից: Հայաստանի վարչապետը ընդհանուր գծերով ներկայացրել է այն սկզբունքներն ու մոտեցումները, որոնցով շարժվելու է, մասնավորապես Արցախի՝ բանակցությունների լիարժեք մաս կազմելու մասով: Նաև պարզ չէ, թե Ադրբեջանի՝ բանակցությունների սեղան վերադարձն ինչ օրակարգի ու առաջարկների շուրջ է:
Համենայնդեպս 2009-2012 թվականը Մադրիդյան փաստաթղթի գործընթացի մեկնարկից մինչ Կազանի տապալում ընկած ժամանակահատվածն է:

Политика 19:47 11/03/2019 В мире
Азербайджан проводит широкомасштабные военные учения. За 2 дня до этого сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением. За этим последовало сообщение о проведении совместного заседания Советов безопасности Республики Армения и Республики Арцах.
О событиях вокруг Арцаха, прозвучавших заявлениях корреспондент Panorama.am побеседовал с советником президента Арцаха Тиграном Абрамяном.
– Азербайджан начал широкомасштабные военные учения. На Ваш взгляд, какие угрозы это в себе содержит?
– Самая большая угроза в том, что масштабные военные учения могут превратиться в масштабные действия.
Процессы по модернизации границы с 2015 года привели к тому, что все основные передвижения и скопления противника находятся в центре нашего наблюдения. В этом случае фактор непредсказуемости со стороны противника практически сведен к нулю.
Один из вариантов, при котором фактор непредсказуемости может «сработать», заключается в следующем: Азербайджан с определенной частотой проводит учения на различных участках  границы. Если мы потеряем бдительность и в каждом таком случае к таким масштабным шагам не отнесемся со всей серьезностью, то в Азербайджане это будет расценено как ослабление бдительности, что масштабное учение превратит в масштабное наступление. Учения служат нескольким целям, я, пожалуй, представил самую опасную.
– Армянская сторона заявила, что не получила уведомления об учениях. По Вашему мнению, чем это обусловлено?
– Я даже не помню, когда в последний раз предупреждали. Азербайджан не в первый раз демонстрирует, что ему наплевать на какие-либо договоренности или международные договоры,  это очередное подтверждение, ничего более.
– Министерство обороны Азербайджана объявило об учениях непосредственно перед заявлением Минской группы ОБСЕ. После заявления стало известно, что премьер-министр Армении отправился в Арцах для участия в заседании Совета безопасности. Как бы Вы оценили эти развития? Есть ли мнение, что мы находимся на пороге войны. Вы согласны?
– Насколько я знаю, заседание Совета безопасности было запланировано раньше, потому что проведение таких работ требует много времени. С другой стороны, я не думаю, что сегодня сложилась такая беспрецедентная ситуация, чтобы в течение одного дня возникла необходимость в проведении заседания Совета Безопасности в Арцахе. Что касается оценок того, что мы находимся в преддверии войны, скажу так:  пока не хочу давать оценок, близки ли мы к этому или далеки, ситуация может очень быстро измениться.
Я не исключаю, что ситуация вокруг Арцахского процесса приведет к такой ситуации, но на сегодняшний день усилия, направленные на то, чтобы нынешнюю ситуацию не переводить в такое русло, не исчерпаны, я надеюсь, что посредники свои работы в этом направлении активизируют.
– Как Вы оцениваете заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ, фактически, Арцах не будет участвовать в переговорах?
– Сопредседатели пытаются предотвратить возможную агрессию со стороны Азербайджана, что обусловлено звучащими в последнее время жесткими, ведущими ситуацию в тупик заявлениями официального Баку, и не случайно, что сопредседатели в тексте своего заявления подчеркивают принцип неприменения силы.
С другой стороны, сопредседатели ссылаются на предложения, реакция властей Армении относительно которых мне не известна – имею в виду после имевшей место в Армении в прошлом году смены власти.  В этой ситуации я воздержусь от комментариев. Премьер-министр Армении в общих чертах представил принципы и подходы, которыми будет руководствоваться, в частности по части полноценного участия  Арцаха в переговорах. Также неясно, вокруг какой повестки и предложений  возвращение Азербайджана за стол переговоров.
По крайней мере, 2009-2012 годы – период между началом процесса вокруг мадридского документа до провала в Казани.