Լարված իրավիճակ է Օպերայի հատվածում. «Թող կանաչապատումը քաղաքապետը սկսի իր բակից»
Օպերային հարակից սրճարանների տարածքում լարված իրավիճակ է։ Քաղաքապետարանի որոշմամբ մի կողմից ապամոնտաժում են հարակից սրճարանները, տեղափոխում գույքը, մյուս կողմից սրճարանների սեփականատերերը բողոքում են՝ որոշումը համարում են անօրինական, իրենք մեծ վնասներ են կրում, աշխատատեղեր են կրճատվում։
Օպերայի հարակից տարածքում գործող և այս պահին ապամոնտաժվող «Ատմոսֆերա» սրճարանի համասեփականատեր Էլիզաբեթ Ղազարյանը պատկան մամիններից պահանջում է թույլ տալ աշխատել գոնե մինչև նոյեմբեր ամիս։
Նա լրագրողների հետ զրույցում ընդգծեց, որ իրենց սրճարանն ամենահեղափոխականն է եղել, հեղափոխության օրերին «Ատմոսֆերայում» եղել են ներկա իշխանությունների շատ ներկայացուցիչներ, այդ թվում գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով իր ծննդյան օրը նշել է հենց իրենց սրճարանում։
«Շոկոլադնիցա» սրճարանի սեփականատերն էլ նշեց, որ կոնկրետ իրենց սրճարանն ունի 60 աշախատակից։ Նա միաժամանակ շեշտեց, որ Օպերայի շրջակայքի սրճարանների ապամոնտաժման հետևանքով գործազուրկ է մնում ընդհանուր առմամբ 300 մարդ։
«Մի փոքր բան են բացում, 50 աշխատակից են ունենում, բոլորը գնում են ծափահարում են։ Բա հիմա 300 աշխատատեղ է փակվելու։ Հիմա արդեն մատակարարներն էլ էն դժգոհում, իրենք էլ են տուժելու»,-ասաց նա։
Սրճարանի սեփականատերը պնդում է, որ նման գործելաոճը մտահոգում է գործարարներին, կա գործող պայմանագիր, սակայն դրանք միակողմանի լուծում են, դա անհանգստացնելու է նաև ներդրողներին։
Դժգոհողները նշում են, քաղաքապետն էլ ապրում է Հյուսիսային պողոտայում, որտեղ մի ծառ չկա։
«Դրան նորմա՞լ են նայում։ Հարցրեք, պարոն քաղաքապետ, ձեր տան դիմաց մի ծառ չկա, թող այնտեղից սկսեն, Հյուսիսային պողոտան կանաչապատեն։ Էնքան կեղտոտ տեղեր կան, թող գնան դրանք մաքրեն, կանաչապատեն։ Նառոդնիյ արտիստ։ Օրենքով գոռում են, բայց ինչ ասես, անում են։ Էդքան դուխ չունի, որ գա մեզ հետ հանդիպման...»,-բղավում են նրանք։
Նշենք, որ տարածք է ժամանել Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար Վիկտոր Մնացականյանը։
Նա նշեց՝ դեմ չեն սրճարաններին, սակայն դրանք չպետք է գործեն կանաչապատ տարածքների հաշվին։
Նրա խոսքով, «այսօր ապամոնտաժվելու են «Ատլանտիկ»-ը, «Ջազվե»-ն, ինչպես նաև «Մերի» ՍՊԸ-ի մի մասը։ Հաջորդը լինելու է «Մագնոլիա» ՍՊԸ-ն, որը չգիտեմ ոնց ստացել է ինչ-որ տարածքի սեփականություն, զարմանալի է, ո՞նց կարելի է օպերայի մոտ թույլ տալ նման բան»։
Կենտրոնի ղեկավարը համարում է, որ սրճարաններց հնչող երաժշտությունը, գեղագիտական արժեքը չեն համապատասխանում երևանցիների պատկերացումներին։
Այս պահին տարածք են ժամանել ոստիկաններ։ Աշխատակիցներից մեկը սպառնաց՝ բենզին են լցնելու, ամբողջն այրելու են։
Սեփականատերերից մեկն էլ պնդում է, իրենց տարածքի փոխարեն որևէ այլ բան չեն առաջարկել։
«Ֆինանսական մեծ վնասի մասին է խոսքը։ Երկու տարի առաջ ենք կապիտալ վերանորոգել։ Կարելի էր մինչև պայմանագրի ժամկետի ավարտը՝ չորս տարվա ընթացքում այլ տարածքներ կանաչապատել, հետո հասնեին մեզ։ Էսքանից հետո է՞լ ոնց ներդրում անես Հայաստանում, բա որ մի օր քաղաքապետն արթնանա ու որոշի էդ սարքած գործարանը պետք է ապամոնտաժել։ Քաղաքապետը ըսկի չի բարեհաճում մեր նամակին արձագանքել, ուր մնաց թե հանդիպի մեզ»,-ասաց նա։

Общество 14:42 13/03/2019 Армения
«Пусть мэр Еревана сперва займется озеленением двора своего дома»: напряженная ситуация вокруг здания Оперы
Напряженная ситуация вокруг здания Национального театра оперы и балета имени Ал. Спендиаряна в Ереване: мэрия столицы начала демонтировать опоясывающие здание Оперы кафе, что вызвало возмущение владельцев данных заведений. Последние считают данное решение незаконным, отмечают, что несут большие убытки, сокращаются рабочие места.
Так, совладелец кафе «Атмосфера», расположенного на этой территории и попавшего под снос, Элизабет Казарян требует у компетентных органов позволить продолжить работу хотя бы до ноября.
Она в беседе с журналистами напомнила, что их кафе было самым «революционным», в дни апрельских событий 2018 года «Атмосферу» посещали многие представители действующих властей, включая премьер-министра Никола Пашиняна, который отметил здесь свой день рождения.
А владелец кафе «Шоколадница» отметил, что число сотрудников конкретно их заведения составляет 60 человек. По его словам, в целом же в результате сноса кафе вокруг здания Оперы работы лишатся 300 человек.
«Открывают какое-то небольшое заведение с 50 рабочими местами, все начинают аплодировать.  А как же быть с тем, что сейчас закроется 300 рабочих мест? Недовольны и поставщики, они также понесут убытки», – сказал он.
Как указал владелец, подобный стиль работы вызывает обеспокоенность предпринимателей, есть действующий договор, однако в мэрии в одностороннем порядке отказываются от исполнения договора, что вызовет обеспокоенность также у инвесторов.
На место прибыл также глава административного района Еревана Кентрон Виктор Мнацаканян.
Недовольные отмечают: мэр Еревана Айк Марутян живет на Северном проспекте, где нет ни одного дерева:  «На это они смотрят нормально? Скажите господину мэру, что у его дома нет ни одного дерева, пусть займутся озеленением Северного проспекта».
Ранее мэрия Еревана сообщила, что зеленая зона, опоясывающая здание Оперы, будет восстановлена. «Вокруг здания Национального театра оперы и балета имени Ал. Спендиарова, построенного по проекту Таманяна 80 лет назад, был разбит парк, куда зрители должны были выходить во время антрактов и гулять по аллеям. Спустя годы здание Оперы, считающейся визитной карточкой столицы, оказалось в окружении кафе. С начала года мэрия начала процесс восстановления и развития зеленых территорий Еревана», – указала мэрия.