ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:38 14/03/2019 Հայաստան
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «ՀՀ պետական պարտքը կրկին սկսել է ավելանալ: «Ժողովուրդ» օրաթերթին հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի Հանրապետության պետական պարտքը այս տարվա փետրվարի 28-ի դրությամբ կազմել է 6 միլիարդ 943.6 միլիոն դոլար: Տարեսկզբին ՀՀ պետական պարտքը 6 միլիարդ 922,9 միլիոն դոլար էր, այսինքն` երկու ամսվա ընթացքում այն ավելացել է 20,7 միլիոնով: Այս գումարի մեծ մասը կառավարության պարտքն է՝ 6 մլրդ 393.6 մլն դոլար, որից 4 մլրդ 977.2 մլն դոլարն արտաքին պարտքն է:
Հատկանշական է, որ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունն ի սկզբանե որդեգրեց ՀՀ պետական պարտքը նվազեցնելու քաղաքականություն` հրաժարվելով նոր վարկային միջոցներ ներգրավելուց: Սակայն հիմա կառավարությունը հայտնվել է նոր պարտք վերցնելու պարտադրանքի առաջ, միայն թե, ի տարբերություն նախորդ իշխանությունների, կառավարության վերցրած պարտքերն ավելի համեստ չափերի են, և, բացի այդ, գումարները ծախսվում են` ըստ անհրաժեշտության, այլ ոչ թե մսխվում կամ գրպանվում:

Пресса дня 11:48 14/03/2019 Армения
Газета «Жоховурд» пишет, что государственный долг Армении начал опять расти. Как стало известно изданию, по состоянию на 28-е февраля 2019 года, государственный долг Армении составил 6 млрд. 943.6 млн. долларов.
В начале года государственный долг Армении составлял 6 млрд. 922,9 млн. долларов, то есть за два месяца увеличился на 20,7 млн. Большая часть этой суммы – долг правительства, который составляет 6 млрд. 393.6 млн. долларов, из них 4 млрд. 977.2 млн. долларов – внешний долг.
«Примечательно, что правительство Никола Пашиняна изначально было привержено политике сокращения государственного долга, отказываясь от привлечения новых кредитных средств. Однако сейчас правительство оказалось перед необходимостью брать новый долг, только в отличие от прежних властей, взятый правительством долг более скромных размеров, и кроме того, эти средства тратятся по необходимости, а не растрачиваются или прикарманиваются», - отмечает издание.