Քաղաքական 13:10 19/03/2019 Տարածաշրջան
Վրացագետ Ջոնի Մելիքյանը կարծում է, որ Վրաստանի իշխանության ներկայացուցիչները դեռ հանդիպում քննարկումներ  կունենան  նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի հետ Ադրբեջանում ու Հայաստանում  հնչեցրած հայտարարությունների վերաբերյալ։ Միաժամանակ նա կոշտ չի որակում նախագահի հայտարարությունը, ասում է՝ սեփական նախաձեռնությամբ ֆիքսեց այն, ինչ կար։
Հիշեցնենք, որ Բաքվում հարևան երկրի նախագահը հայտարարել էր Ադրբեջանի ու Վրաստանի տարածքների օկուպացիայի մասին։ Երևանում նրանից պարզաբանում էր պահանջել ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը։
Մելիքյանը հետևել է Զուրաբիշվիլիի հայտարարությունների վրացական արձագանքներին։ Ընդդիմադիրները քննադատել են, իշխանության ներկայացուցիչներն առայժմ լուռ են։ Նա կարծում է, որ Վրաստանի նախագահն իշխող ուժի ուղերձները չէ, որ փոխանցել է։
«Նախագահը նոր է ընտրված, նա այսօրվա կառավարության հետ կապ չունի, և դեռևս վաղ է ասել, որ ինչ-որ բան է փոխվել հայ-վրացական հարաբերություններում։ Կփոխվի, եթե նույն բանը հայտարարեն Վրաստանի վարչապետը, կամ ԱԺ նախագահն ու ԱԳ նախարարը։ Հիշեցնեմ, որ Զուրաբիշվիլին ընտրվել է որպես անկախ և ոչ թե «Վրացական երազանք»-ի թեկնածու։ Վրաստանի նախագահը սահմանփակ լիազորություններով ներկայացուցչական պաշտոնյա է»,-ասաց նա։
Մելիքյանը համարում է, որ հայտարարությունն արվեց վրաց-ադրբեջանական հարաբերություններում վերջին շրջանում առկա խնդիրները մեղմելու համար: Դրանք առաջացել էին կապված հայ համայնքի կողմից արձանի վերականգնման ու տեղադրման, գազի դիվերսիֆիկացիայի շուրջ քննարկումների, ադրբեջանական համայնքի հետ:
«Քանի որ նախընտրական քարոզչության ընթացքում Վրաստանում և Ադրբեջանում փորձում էին Զուրաբիշվիլիին ցույց տալ որպես պրոհայկական գործիչ, նա ավելի ընկալելի ու ընդունելի էր հայ համայնքի կողմից, իմ կարծիքով, դա էր պատճառը, որ առաջին այցը կատարվեց դեպի Բաքու։  Պետք էր ինչ-որ բան հնչեցնել Բաքվում: Եթե հայտարարեր տարածքային ամբողջականության սատարելու մասին, այդքան մեծ աղմուկ չէր բարձրանա, ինքը մի քիչ այլ կերպ արեց, խոսեց օկուպացիայի վտանգի մասին ու ստեղծեց այս իրավիճակը: Դրան հետևեց հայկական կողմին տված պարզաբանումները: Պետք է ֆիքսել, ունենք այն, ինչ ունենք, ընդունենք խնդիրներն ու շարունակենք գործել»,-ասաց վրացագետը:
Հայկական կողմի ուղերձը հստակ էր: Մելիքյանն ընդգծում է, հայտարարվեց՝ կոնֆլիկտների հիմքերը տարբեր են, պետք է տարբերվեն նաև լուծումները, բացի այդ ԵԱՀԿ անդամ երկիրը պետք է սատարի Մինսկի խմբի ձևաչափին։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի  նախագահ Արմեն Սարգսյանը հայտարարել էր.  «Իմ վրացի գործընկերոջ հետ համակարծիք էինք, որ հիմնահարցերը և հակամարտությունները նույնական չեն, հետևաբար` նույնական չեն նաև դրանց կարգավորման հիմքերը»։
Միաժամանակ փորձագետն ուրախ է, որ կուլիսներում ընթացող խոսակցությունները բարձրաձայնվելուց հետո կողմերն անկեղծորեն հայտնեցին իրենց դիրքորոշումները։
«Կարևոր է, որ հանրային քննարկումները տեղի են ունենում, շատ կարևոր է, որ կողմերն իրար հասկանան, այսինքն՝ մենք մեր խնդիրը լուծելու ենք այսպես, մյուս կողմը՝ այնպես»,-նշեց նա։
«Կոմերսանտ»-ը,  անդրադառնալով Վրաստանի նախագահի հայտարարություններին, գրել էր՝ նա Անդրկովկասում խախտեց հավասարակշռությունը։
«Պետք է հասկանալ, որ միջպետական հարաբերությունների վրա երրորդ կողմը փորձելու է ազդել՝ լինի Ռուսաստանը, թե արևմուտքը, Ադրբեջանը կամ Թուրքիան։ Դրա համար էլ Հայաստանը մշտապես շեշտում է, որ երրորդ կողմի ազդեցությունը պետք է նվազագույնի հասցվի,  հարաբերությունները պետք է զերծ պահենք դրանցից»,-ընդգծեց Մելիքյանը։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ու Վրաստանի միջև սահմանների հստակեցման վերաբերյալ նախագահ Զուրաբիշվիլիի հայտարարություններին, ապա փորձագետը հիշեցնում է, որ միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքն արդեն երկար տարիներ դադարեցված է, այդ ուղղությամբ որևէ գործընթաց չկար։
«Այդ նախաձեռնության մասին նա Բաքվում էր հայտարարել։ Կարևոր է, որ այդ գործընթացը Ադրբեջանի հետ ավարտին հասցվի, քանի որ այնտեղ կա վրացական եկեղեցու շահը։ Եվ որպեսզի բալանսավորում լինի, նույն հարցի մասին հնչեցվեց Հայաստանում։ Կարևորն այն է, որ սահմանների հստակեցման հարցում Հայաստանն ավելի քիչ խնդիրներ ունի, քան Ադրբեջանը»,-կարծիք հայտնեց նա։

Политика 17:25 19/03/2019 Армения
Эксперт по вопросам Грузии Джонни Меликян полагает, что представители властей Грузии ещё проведут встречи-обсуждения с президентом Грузии Саломе Зурабишвили касательно сделанных в Армении и Азербайджане заявлений. В то же время он не считает заявление президента грубым, говорит, что она по собственной инициативе зафиксировала то, что есть на самом деле.
Напомним, что президент Грузии во время визита в Баку заявила об оккупации территорий Азербайджана и Грузии. После этого, уже в Армении спикер Национального Собрания РА Арарат Мирзоян потребовал от неё разъяснений в связи со сделанным заявлением.
Дж. Меликян следил за реакцией грузинской стороны на сделанные Зурабишвили заявления. Оппозиционеры раскритиковали, а представители власти пока молчат. Он считает, что президент Грузии не адресовала месседжи правящей в стране силы.
«Она – новоизбранный президент Грузии, и не имеет никакого отношения с действующим правительством, и пока рано говорить, что что-либо изменилось в армяно-грузинских отношениях. Изменится, если с аналогичными заявлениями выступят премьер или спикер Национального собрания Грузии, или глава МИД. Напомню, что Саломе Зурабишвили избрана в качестве независимого кандидата, а не от партии “Грузинская мечта”. Президент Грузии – это представительская должность с ограниченными полномочиями», – отметил эксперт.
Дж. Меликян считает, что данное заявление было сделано в контексте смягчения существующих в последний период проблем в азербайджано-грузинских отношениях. По его словам, данные проблемы возникли из-за установки памятника в поселке Бугашен в Ахалкалаки участнику карабахской войны Михаилу Авагяну, а также переговоров по диверсификации газа.
«Поскольку во время предвыборной агиткампании в Грузии и Азербайджане пытались представить Зурабишвили в качестве проармянского деятеля, она была более приемлема и понята армянской общине, на мой взгляд, в этом причина, что первый визит был совершен в Баку. Нужно было сделать какое-то заявление именно в Баку. Если бы она заявила о поддержки территориальной целостности, то заявление не подняло бы такого шума, она сделала несколько иначе, сделала заявление об угрозе оккупации и создала подобную ситуацию. За этим последовали объяснения армянской стороне. Необходимо зафиксировать: имеем то, что имеем, примем проблемы и продолжим действовать», – отметил эксперт.
По словам эксперта, месседж армянской стороны был конкретным. Дж. Меликян подчеркнул, что было заявлено о том, что основы конфликтов различны, посему должны различаться также решения, кроме этого, государство-член ОБСЕ должно оказывать поддержку формату Минской группы.
Напомним, что президент Армении Армен Саркисян заявил: «Мы обсудили вопросы, касающиеся урегулирования региональных конфликтов. С моей грузинской коллегой мы были едины во мнении, что проблемы и конфликты не одинаковы, следовательно, не одинаковы основы их урегулирования».
В то же время эксперт рад в связи с тем, что после того, как о закулисных разговорах стало известно, стороны искренне заявили о своих позициях.
«Важно, что ведутся общественные обсуждения, весьма важно, чтобы стороны поняли друг друга, иными словами – мы решим нашу проблему таким образом, другая сторона – сделает это иначе», – отметил он.
Газета «КоммерсантЪ», обратившись к заявлениям президента Грузии, пишет: «Президент Грузии Саломе Зурабишвили разбалансировала Закавказье».
«Нужно понимать, что третья сторона межгосударственных отношений будет пытаться оказать воздействие: будь то Россия, или Запад, Азербайджан или Турция. Посему Армения постоянно акцентирует, что воздействие третьей стороны должно быть доведено до минимума, нужно ограждать отношения от этого воздействия», – подчеркнул эксперт.
Что касается заявлений президента Зурабишвили касательно уточнения границ между Арменией и Грузией, то эксперт напоминает, что работа межправительственной комиссии уже несколько лет как прекращена, в этом направлении нет никаких процессов.
«Об этой инициативе она заявила в ходе визита в Баку. Важно, чтобы данный процесс был доведен до конца с Азербайджаном, поскольку здесь налицо интересы грузинской церкви. И, чтобы достичь баланса, тот же вопрос был затронут также в Армении. Важно то, что в вопросе уточнения границ у Армении меньше проблем, нежели у Азербайджана», – отметил Дж. Меликян.