«Փաստ». Գազի գինը կթանկանա մայիս ամսից
«Փաստ» թերթը գրում է. «Նախօրեին հայտնի դարձավ, որ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ և քննարկել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող տնտեսական հիմնահարցեր: Հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը՝ քննարկման թեմաներից հազիվ թե դուրս մնացած լինի ՌԴ-ից ներմուծվող գազի գնի հարցը:
Ճիշտ է, խնդիրն առավելապես հիմա «Գազպրոմի» տիրույթում է՝ կապված ներքին սպառողի համար սակագնի հարցի հետ, սակայն այս խնդրի հետ կապված դեռ վերջնական լուծում չկա, ինչի մասին օրերս խոսեց նաև փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը՝ նշելով, թե բանակցությունները դեռ ընթացքում են:
«Փաստի» տեղեկություններով, գազի գնի բարձրացման հետ կապված իշխանություններին որոշակի ժամանակ է անհրաժեշտ, մասնավորաբար՝ գոնե մինչև մայիս-հունիս, որպեսզի կարողանան ՀՀ ներսում որոշակի «ռասկլադ» հստակեցնել և հանրության շրջանում դժգոհության նոր հնարավոր ալիքները կասեցնել:
Ըստ նույն տեղեկությունների, գազի գնի բարձրացման հարցն օրակարգ կներառվի մայիսից հետո, երբ հաստատված կլինի նաև առաջին միջազգային վարկային համաձայնագիրը, ինչը հնարավորություն կտա տնտեսության մեջ որոշակի ֆինանսական կայունություն և ճիշտ դիվերսիֆիկացիա ապահովել: Ըստ ամենայնի, պայմանագրի վավերացումը կլինի մինչև ԱԺ ամառային արձակուրդը, և այդ «հարմար» շրջանը կօգտագործվի գազի գնի բարձրացման հետ կապված դժգոհությունը մեղմելու համար»:

Пресса дня 12:08 22/03/2019 Армения
Газета «Паст» пишет, что на днях стало известно о телефонном разговоре Никола Пашиняна с премьер-министром РФ Дмитрием Медведевым, в ходе которого обсуждались представляющие взаимный интерес экономические вопросы. Учитывая важность вопроса, вряд ли вопрос цены на российский газ остался вне тем обсуждения.
Конечно, сейчас этот вопрос находится преимущественно в сфере «Газпрома» в связи с тарифом для конечных потребителей, но окончательного решения по данному вопросу пока нет, о чем на днях заявил вице-премьер Тигран Авинян, отметив, что переговоры все еще продолжаются.
По сведениям издания, для повышения цены на газ властям нужно определенное время, в частности, хотя бы до мая-июня, чтобы суметь скорректировать некоторый «расклад» в Армении и пресечь новую волну недовольства среди населения.
Согласно тем же сведениям, вопрос повышения цены на газ будет включен в повестку после мая, когда будет утвержден также первый международный кредитный договор, что позволит обеспечить некоторую финансовую стабильность и правильную диверсификацию в экономике. По всей видимости, ратификация договора состоится до летнего отпуска парламента и этот «удобный» период будет использован для смягчения недовольства в связи с повышением тарифа на газ.