Իրավունք 14:33 28/03/2019 Հայաստան
Նախկին փոխոստիկանապետ, ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատար Լևոն Երանոսյանի վերաբերյալ քրգործը մուտք է եղել դատարան և մակագրվել դատավոր Հարություն Մանուկյանին։ Այս մասին տեղեկացնում է «Փաստինֆո»-ն։
Ըստ աղբյուրի, մեղադրական եզրակացության համառոտ բովանդակութան մեջ մասնավորապես ասվում է. «Լևոն Երանոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա հատուկ միջոցների գործադրմամբ դիտավորությամբ կատարել է այնպիսի գործողություններ, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել իր լիազորությունների շրջանակից և էական վնաս են պատճառել քաղաքացիների իրավունքներին ու օրինական շահերին, ինչպես նաև անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ»։
Հիշեցնենք, որ Լևոն Երանոսյանին մեղադրանք էր առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերով։ Խոսքը վերաբերում է պաշտոնական լիազորություններն անցնելուն, որը զուգորդվել է բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով և անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ։
2-րդ մասով նախատեսվում է առավելագույնը 3, իսկ 3-րդ մասով՝ 6-10 տարով ազարազրկում՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:
Լևոն Երանոսյանն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին:

Право 14:57 28/03/2019 Армения
Уголовное дело в отношении бывшего заместителя начальника Полиции Армении, командующего внутренними войсками Полиции Левона Ераносяна поступило в суд, а дело завизировано на имя судьи Арутюна Манукяна. Об этом сообщает агентство «ФактИнфо» со ссылкой на портал судебной информационной системы DataLex.
Согласно информации, как следует из краткого содержании обвинительного заключения, в частности, Левону Ераносяну вменяют «совершение таких умышленных действий с применением специальных средств, которые явно выходили за рамки его полномочий и нанесли существенный вред правам и законным интересам граждан, а также повлекли по неосторожности тяжкие последствия».
Напомним, что Левону Ераносяну предъявлено обвинение по ч. 2 и 3 ст. 309(«Превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств и повлекшее по неосторожности тяжкие последствия») Уголовного кодекса Армении.
Часть вторая предусматривает наказание в виде лишения свободы на срок до трех лет, а часть третья – до 6-10 лет с лишение права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет. В отношении Ераносяна избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.