Քաղաքական 19:38 29/03/2019 Հայաստան
Մոսկվայում կայացել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի հերթական նիստը, որը նախագահում է Ռուսաստանի Դաշնությունում աշխատանքային այցով գտնվող փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Կառավարությունից հայտնում են, որ ԵԱՏՀ խորհրդի նիստի օրակարգում ընդգրկված էր 46 հարց, որոնք վերաբերում էին մասնավորապես՝ Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում հեռանկարային ինտեգրացիոն նախագծերի ընթացքին, ծրագրերի իրականացման մեխանիզմների, թվայնացմանը, ինչպես նաև երրորդ երկրների հետ փոխադարձ առևտրի գործընթացում տեխնիկական խոչընդոտների վերացմանը:
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ԵԱՏՄ անդամ պետությունների և մի շարք երկրների հետ ազատ առևտրի համաձայնագրերի բանակցությունների ընթացքին: Քննարկվել են նաև վարորդական իրավունքներին և էլեկտրոնային ստորագրություններին, ինչպես նաև ԵԱՏՄ երկրների կենսաթոշակառուների իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր:
ԵԱՏՀ խորհրդի նիստի օրակարգում էր ընդգրկված նաև 2019 թվականին «Եվրասիական շաբաթ» ցուցահանդեսային համաժողովի անցկացման նախապատրաստական աշխատանքների քննարկումը:

Экономика 20:14 29/03/2019 В мире
В Москве состоялось очередное заседание Совета Евразийской экономической комиссии под председательством находящегося с рабочим визитом в Российской Федерации вице-премьера Армении Мгера Григоряна,  сообщают из правительства.
В повестку заседания Совета ЕЭК было включено 46 вопросов, в частности о ходе перспективных интеграционных проектов на территории Евразийского экономического союза, механизмах реализации программ, цифровизации, устранении технических барьеров в процессе взаимной торговли с третьими странами.
В ходе заседания стороны коснулись переговоров по соглашениям о свободной торговле с государствами-членами ЕАЭС и рядом стран. Были также обсуждены вопросы, связанные с водительскими правами и электронными подписями, а также с защитой прав пенсионеров в странах ЕАЭС.
В повестку дня заседания было также включено обсуждение подготовки к проведению выставочного форума «Евразийская неделя» в 2019 году.
В ходе заседания было принято решение о проведении следующего заседания Совета Евразийской экономической комиссии в Ереване 29 апреля.