Քաղաքական 11:19 01/04/2019 Աշխարհում
Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների ծառայությունը հայտարարություն է տարածել մարտի 29-ին Վիեննայում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման կապակցությամբ, որն առաջին անգամ անցկացվել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո:
«Առաջնորդների կողմից հրադադարի ամրապնդման և խաղաղությանը նպաստող միջավայրի խթանման, ինչպես նաև նրանց  պատրաստակամությունը՝ հետագա քայլեր ձեռնարկել արդյունքի հասնելու բանակցություններում, հուսադրող է»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Եվրամիությունը ակնկալում է Վիեննայի համաձայնության իրականացում՝ քայլերի ձեռնարկում հումանիտար ոլորտում, ինչպես նաև բնակչությանը խաղաղության պատրաստելու միջոցառումների իրականացում, որը ձեռք էր բերվել 2019թ.-ի հունվարի 16-ին Փարիզում՝ արտաքին գործերի նախարարների կողմից և պատրաստ է աջակցել այդ ջանքերին։
Եվրոպական միությունը նաև վերահաստատում է իր լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին և առաջարկություններին, այդ թվում`Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցչի, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակությունների միջև վստահության ամրապնդման միջոցառումների միջոցով։

Политика 11:39 01/04/2019 В мире
Европейская служба по внешним делам распространила заявление в связи с состоявшейся 29 марта с.г. встречей премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева, которая впервые состоялась под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Обнадеживает приверженность лидеров укреплению режима прекращения огня и созданию обстановки, благоприятствующей миру, а также их заявленная готовность предпринять дальнейшие шаги в направлении переговоров, ориентированных на достижение конкретных результатов», – говорится в заявлении.
В заявлении отмечается также, что ЕС ожидает реализации Венского соглашения о разработке мер в гуманитарной сфере, а также соглашения о мерах по подготовке населения к миру, достигнутого министрами иностранных дел в Париже 16 января 2019 года.
«Евросоюз вновь заявляет о своей полной поддержке посреднических усилий и предложений сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в том числе через специального представителя ЕС на Южном Кавказе и по вопросам кризиса в Грузии, а также посредством мер по укреплению доверия гражданского общества», – указано в заявлении.