Քաղաքական 11:19 01/04/2019 Աշխարհում
Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների ծառայությունը հայտարարություն է տարածել մարտի 29-ին Վիեննայում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման կապակցությամբ, որն առաջին անգամ անցկացվել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո:
«Առաջնորդների կողմից հրադադարի ամրապնդման և խաղաղությանը նպաստող միջավայրի խթանման, ինչպես նաև նրանց  պատրաստակամությունը՝ հետագա քայլեր ձեռնարկել արդյունքի հասնելու բանակցություններում, հուսադրող է»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Եվրամիությունը ակնկալում է Վիեննայի համաձայնության իրականացում՝ քայլերի ձեռնարկում հումանիտար ոլորտում, ինչպես նաև բնակչությանը խաղաղության պատրաստելու միջոցառումների իրականացում, որը ձեռք էր բերվել 2019թ.-ի հունվարի 16-ին Փարիզում՝ արտաքին գործերի նախարարների կողմից և պատրաստ է աջակցել այդ ջանքերին։
Եվրոպական միությունը նաև վերահաստատում է իր լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին և առաջարկություններին, այդ թվում`Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցչի, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակությունների միջև վստահության ամրապնդման միջոցառումների միջոցով։

Politics 12:12 01/04/2019 World
The External Action Service of the European Union issued a statement on Sunday on the first meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev held in Vienna on March 29 under the auspices of the OSCE Minsk Group co-chairs.
“The recommitment by the leaders to strengthening the ceasefire and to promoting an environment conducive to peace, as well as their stated readiness to take further steps toward result-oriented negotiations, is encouraging,” the service said.
“The European Union looks forward to the implementation of the Vienna agreement to develop measures in the humanitarian field, as well as of the agreement on measures to prepare the populations for peace, reached by the Foreign Ministers in Paris on 16 January 2019 and stands ready to support these efforts.
“The European Union reiterates its full support to the mediation efforts and proposals of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, including through the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, as well as through civil society confidence-building measures across the conflict divide,” reads the statement.