Մշակույթ 14:14 02/04/2019 Աշխարհում
Ապրիլի 4-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում բացվելու է «Գույնի ձևը. Վերածննդից ռոկոկո» ցուցահանդեսը՝ 16-18 դարերի իտալացի նշանավոր վարպետների ստեղծագործությունները Տրիեստ քաղաքի Հին արվեստի ազգային պատկերասրահից: Հայաստանի Ազգային պատկերասրահը ցուցահանդեսը կազմակեպում է Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատան հետ համատեղ։
Ազգային պատկերասրահից տեղեկացնում են, որ ցուցադրությունը ներառում է ինչպես Վերածննդի դարաշրջանի իտալացի նկարիչների, այնպես էլ եվրոպական արվեստի հետագա փուլերի արվեստագետների աշխատանքները՝ 55 գեղանկար ու գծանկար: Կանալետտոյի, Տինտորետտոյի, Ռուբենսի, Պիետրո դա Կորտոնայի, Բեռնարդո Ստրոցցիի, Սոդոմայի, Ֆրանչեսկո Մաֆֆեիի, Գվերչինոյի, Բեռնինիի, Բատոնիի մեծարժեք գործերը հնարավորություն են տալիս հանդիսատեսին ավելի լայն պատկերացում կազմելու տարբեր դարաշրջանների իտալական գեղանկարի հարստության ու բազմազանության մասին:
Ցուցահանդեսում առավել ամբողջական ներկայացված է Վենետիկի գեղարվեստական դպրոցը: Յակոպո Տինտորետտոն առանձնանում է երփնագրային իր բացառիկ օժտվածությամբ: Գունային արտակարգ զգացողությունը հատուկ էր այս դպրոցի բազմաթիվ գեղանկարիչներին: Ցուցահանդեսում ներկայացված է Տինտորետտոյի վրձնին վերագրվող մի տղամարդու դիմանկար (մոտ. 1550 թ.): Սա ռենեսանսյան մարդու կատարյալ մարմնավորում է, անկախ, հզոր կամքի տեր անհատականության պատկեր:
17-րդ դարը՝ բարոկկոյի և կարավաջջիզմի ժամանակաշրջանը, ներկայացված է նշանավոր վարպետների, այդ թվում՝ Բեռնինիի, Գվերչինոյի, Ստրոցցիի գործերով: Այս նկարիչների հորինվածքներում հստակ դրսևորվում են հակադրումները, իռացիոնալությունն ու ընդհանրացումները, դեկորատիվ միասնությունը, որոնք բնորոշ են գեղարվեստական այդ ուղղությանը:
18-րդ դարում Վենետիկը ծաղկման նոր փուլ ապրեց, դարձավ Եվրոպայի ստեղծագործ կյանքի կարևոր կենտրոն: Դա են վկայում նաև վառ գունագեղությամբ, դեկորատիվությամբ, ժանրերի բազմազանությամբ աչքի ընկնող արվեստի երկերը: Վենետիկում ձևավորվեց քաղաքային բնանկարի յուրահատուկ տեսակ՝ «վեդուտան», որն անգերազանցելի կերպով դրսևորվել է Անտոնիո Կանալետտոյի արվեստում: Նա վերարտադրել է Վենետիկի անկրկնելի միջավայրը, քաղաքի առօրյան ու տոնական պատկերները:
Ցուցադրվող մի շարք ստեղծագործություններ նվիրված են իտալական արվեստի ամենասիրված թեմաներից մեկին՝ Աստվածամոր պատկերին: Ֆրանչեսկո Կապելլան, Նիկոլա Գրասսին, Բարտոլոմեո Ռամենգին ստեղծել են կտավներ, որոնք արտացոլում են ժամանակի միտումներն ու ճաշակը. նրբագեղությամբ տոգորված մանիերիզմից մինչև ակադեմիստական ոճի անվրդով նուրբ կերպարներ:

Culture 14:54 02/04/2019 Armenia
The National Gallery of Armenia will host an exhibition titled “The Form of the Colour: From Renaissance to Rococo” from 4 April to June 15.
The exhibition embraces artworks from the National Gallery of Ancient Art of Trieste made by the renowned Italian masters of the 16-18th centuries. It displays fifty-five paintings and drawings including both works by Italian artists of the Renaissance and those of later periods of European art, the gallery reports.
Masterpieces by Canaletto, Tintoretto, Bernardo Strozzi, Sodoma, Francesco Maffei, Guercino, Bernini and Battoni allow the viewer to have a complete idea about the diversity and richness of Italian painting of various epochs.
The exhibition more comprehensively represents Venetian school of painting. Jacopo Tintoretto stands out for his exclusive talent of mastering the colour. The excellent colour sense was peculiar for numerous painters of the school.
The exhibition displays a portrait of a man (ca. 1550) attributed to Tintoretto. It makes a perfect embodiment of Renaissance man - image of an independent and powerful individual.
The 17th century, the period of Baroque and Caravaggism, is represented with works of Bernini, Guercino, Strozzi and other renowned masters. Their works distinctly express chiaroscuro effects, irrationality, generalizations and decorative unity that are characteristic for that artistic movement.
In the 18th century Venice saw a new period of prosperity and became a main center of Europe’s creative life. Artworks distinguished by diversity of genres, decorativeness and vivid colouring are evidence of it.
Veduta, the specific type of urban landscape developed in Venice. It was best expressed in the art of Antonio Canaletto. He made paintings picturing the perfect environment of Venice, its daily life and feasts. A number of works on display are dedicated to the image of Madonna, one of the most favourite subjects in Italian art.
Francesco Capella, Nicola Grassi and Bartolomeo Ramenghi have made canvases reflecting taste and trends of the time - from mannerism pervaded with refined gracefulness to idyllic figures of academic style.