ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:38 02/04/2019 Հայաստան
«Փաստ» թերթը գրում է. ««Փաստ» թերթի տեղեկություններով, հայկական կողմը փորձում էր Փաշինյան-Ալիև բանակցություններից հետո համանախագահների հայտարարության տեքստի մեջ գոնե ընդհանուր գծերով որոշակիորեն արտացոլել Նիկոլ Փաշինյանի նախապես տրված որոշ խոստումներ:
Նաև դրա հետ էր պայմանավորված ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի «գաղտնի» այցը Մոսկվա, որտեղ նա փորձել էր ռուս համանախագահի միջոցով հայտարարության տեքստում որոշակի մեղմացուցիչ և առավել նպաստավոր թեզեր ներգրավել, քանի որ նման հայտարարությունների տեքստերը նախապես են պատրաստվում, սակայն` ապարդյուն:
Արդյունքում, ըստ թերթի տեղեկությունների, վարչապետը խիստ դժգոհել է նախարարից: Ու թեպետ չի կարելի առաջին իսկ պաշտոնական հանդիպումից մեծ ակնկալիքներ ունենալ, առավել ևս՝ միանշանակ գնահատականներ տալ դրանց արդյունքներին, այդուամենայնիվ, մեր աղբյուրի պնդմամբ, ներքին «խոհանոցում» համարում են, որ Մնացականյանն իր առաջին լուրջ քննությունից, կարելի է ասել, «կտրվել» է»:

Пресса дня 11:50 02/04/2019 Армения
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что армянская сторона пыталась отразить в общих чертах в тексте заявления сопредседателей МГ ОБСЕ после встречи Пашинян – Алиев некоторые предварительно данные Николом Пашиняном обещания.
«Этим обусловлен также "тайный" визит министра иностранных дел Зограба Мнацаканяна в Москву, где он пытался при помощи российского сопредседателя включить в текст заявления некоторые смягчающие и наиболее благоприятные тезисы, поскольку тексты подобных заявлений подготавливаются заранее, однако безрезультатно.
В итоге, по нашим сведениям, премьер-министр был крайне недоволен министром. И хотя нельзя связывать больших ожиданий с первой официальной встречей и, тем более, давать однозначные оценки ее результатам, по утверждению наших источника, во внутренней "кухне" считают, что Мнацаканян, можно сказать, "срезался" на первом же серьезном экзамене», - пишет газета.