Քաղաքական 14:49 02/04/2019 Տարածաշրջան
Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» (ԱԶԿ-AKP) կուսակցությունը,  որոշում  է կայացրել բողոքարկել ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքները Ստամբուլի 39 համայնքներում։ ԱԶԿ-ի պնդմամբ`  ընտրությունները Ստամբուլում անցել են ընտրախախտումներով։
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, ԱԶԿ-ի գլխավոր քարտուղարն էլ հայտարարել է, որ իրենք պատրաստվում են նաև բողոքարկել Անկարա նահանգում տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքները։
Բացի ԱԶԿ-ից ընտրությունների արդյունքները Իգդիր նահանգում բողոքարկելու է նաև «Ազգայնական շարժում» (ԱՇԿ-MHP) կուսակցությունը, որը ընտրություններին մասնակցում էր իշխող ԱԶԿ-ի հետ դաշինք կազմած։  Ընտրությունների նախնական արդյունքներում Իգդիրի քաղաքապետի ընտրություններում հաղթել է Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցություն» (ԱՇԿ-MHP) թեկնածուն:
Ավելի վաղ էլ Թուրքիայի Բարձրագույն ընտրական հանձանաժողովը, մասամբ ամփոփելով մարտի 31-ին կայացած ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքները, հայտնել էր, որ Ստամբուլում քեմալական «Ժողովրդահանրապետական կուսակցության» (CHP-ԺՀԿ) թեկնածու Էքրեմ Իմամօղլուն ստացել է 4.159.650 ձայն, իսկ ԱԶԿ-ի թեկնածու Բինալի Յըլդըրըմը` 4.131.751 ձայն:  Ըստ ընտրական հանձնաժողովի՝ իշխող կուսակցությունը պարտություն է կրել Թուրքիայի Անկարա, Իզմիր, Մերսին, Անթալիա և այլ խոշոր քաղաքներում։
Մարտի 31-ին Թուրքիայում կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների (ՏԻՄ) ընտրություններում նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը թեև հաղթանակ է տարել, սակայն պարտվել է մայրաքաղաք Անկարայում, ինչպես նաև երկրի խոշորագույն քաղաքում՝ Ստամբուլում:

Политика 15:13 02/04/2019 Регион
Правящая в Турции «Партия справедливости и развития» (ПСР) опротестует итоги муниципальных выборов в 39 районах Стамбула. Также ПСР опротестует итоги муниципальных выборов в Анкаре, пишет ermenihaber.am.
Кроме того, итоги выборов в провинции Игдир опротестует «Партия националистического движения», где она уступила прокурдской «Демократической партии народов».
ПСР утверждает, что в центральном и остальных районах Стамбула результаты выборов были сфальсифицированы.
Ранее глава центральной избирательной комиссии Турции (YSK) Сади Гювен заявил, что итоги муниципальных выборов в Стамбуле остаются неизменными. Как сообщалось накануне, кандидат от оппозиционной Народно-республиканской партии (Cumhuriyet Halk Partisi) Экрем Имамоглу опережает кандидата от ПСР Бинали Йылдырыма по предварительным итогам муниципальных выборов в Стамбуле.
Согласно информации, Имамоглу набрал 4,159 миллиона голосов, в то время как Йылдырым – 4,131 миллиона голосов избирателей в Стамбуле.
По итогам выборов, мэром Анкары стал кандидат от Народно-республиканской партии (Cumhuriyet Halk Partisi) Мансур Яваш.
Напомним, что 31 марта в Турции прошло голосование на выборах глав муниципалитетов, которые избираются сроком на 5 лет.