Հասարակություն 14:46 03/04/2019 Հայաստան
«Ապրիլյան պատերազմը ցույց  տվեց, որ Հայաստանն ու Արցախը  պատրաստ են և կարող են հակառակորդին պարտադրել հրադադար, զինադադար, պատրատ են հակառակորդին դուրս շպրտել ելման դիրքից»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ապրիլյան պատերազմի մասնակից  Հրանտ Սարկիսովը։
Նրա կարծիքով, ապրիլյան պատերազմից հետո հակառակորդը, թեև շարունակում է ագրեսիվ հռետորաբանությունը, հետևություններ է արել, որ հայկական զորքը տարածաշրջանում ամենամարտունակն է, պատրաստ է ցանկացած ագրեսիվ գործողությունների համապատասխան պատասխան տալ։ Հ. Սարկիսովն ասաց, որ իրենց համար կարևոր էր այդ օրերին թիկունքում մայրերի, քույրերի, բարեկամների, ողջ սփյուռքի օժանդակությունը։
Ապրիլյանի մասնակից Ժորա Աֆրիկյանի  գնահատմամբ, քառօրյա պատերազմը Հայաստանի նորագույն պատմության հերթական էջերից է, որտեղ  հայ ժողովուրդն ունեցել է ցավ,  վերք, կորուստներ։
«Միաժամանակ հստակ նշենք, որ այդ ամենին միահյուսված է  հպարտությունը,  ազգային արժանապատվությունը։ Ապրիլյան պատերազմը դարձավ մեր նորագույն պատմության փառահեղ էջերից, որտեղ հայ զինվորը, սպան, բանակը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ զենքի ուժով իր հետ չեն կարող խոսել։ Ադրբեջանի կողմից երկար տարիներ մտածված, գծված ռազմական պլանը հայ զինվորը տապալեց։ Այստեղ է հենց հայ զինվորի սխրանքը,  որ  ադրբեջանական բանակի՝ թե նոր սպառազինությունները, ավելի փորձառու զինվորականների կողմից մշակված ռազմական պլանը հայ զինվորը տապալեց»,- ասաց Ժ. Աֆրիկյանը։
Ապրիլյան պատերազմի մասնակից  Հայկ Թորոսյանի խոսքով,   քառօրյան սթափեցրեցի մեր ազգին, որ թվացյալ խաղաղությունը մշտական չի կարող լինել, ստիպեց մեզ պատրաստ լինել, մտածել այն ուղղությամբ, որ  մենք միշտ էլ թշնամու կողքին ենք ապրում, պետք չէ վստահել թշնամուն, մտածել, որ կփոխի իր բնույթը։
«Ապրիլյանը նաև հույս տվեց, որ մեր բանակը մարտունակ է, հայ զինվորը պատրաստ է պաշտպանել մեր երկիրը»,- ասաց նա։
Հ. Սարկիոսվն ընդգծեց, որ հակառակորդը ապրիլի 1 լույս 2-ի գիշեր սկսեց լայնածավալ հարձակում՝ նպատակ ունենալով գրավել Ստեփանակերտը։
«Սակայն մեր զինվորներն այդ ամենը տապալեցին, կայծակնային պատերազմը չստացվեց»,- ընդգծեց նա։
Հ. Սարկիոսվի կարծիքով, Արցախի հիմնահարցն այսօր  սպառել է  դիվանագիտական բոլոր լուծումները. «20 տարի հայկական կողմը փրոձում է  բոլոր օրինական ճանապարհներով լուծել խնդիրը, բայց չի կարգավորվում, լինում են վիրավորներ, զոհեր։ Այդպես շարունակել չի կարելի՝ կամ պետք է  հստակ վերջակետ դնել, կամ, եթե անհրաժեշտ է, անցնել ռազմական գործողությունների»։

Society 16:32 03/04/2019 Armenia
The 2016 April War came to show that Armenia and Artsakh are able and ready to impose a ceasefire on Azerbaijan, throwing its military forces out of their starting position, a participant of the four-day war, Hrant Sarkisov told reporters on Wednesday.
According to him, although proceeding with its aggressive rhetoric, Azerbaijan has concluded from the April War that the Armenian army is the most efficient in the region, ready to adequately retaliate to any aggressive action.
Sarkisov also hailed the support Armenian servicemen received from their families, relatives and the whole Diaspora during the April clashes.
April War participant Zhora Afrikyan assessed the war as another chapter of Armenia’s modern history where Armenians experienced pain and suffered losses.
“Meantime, all that was intertwined with pride and national dignity. The April War emerged as one of the glorious pages of our modern history where the Armenian soldier, officer, army once again proved that it is not possible to talk to them from positions of force,” he said.
“The Armenia soldier foiled the military plan drawn out by Azerbaijan for many years,” Afrikyan stressed.
According to Hayk Torosyan, another participant of the war, the April events alerted the nation that the seeming peaceful state cannot last forever and made people to be always ready and never think the adversary’s nature will change.
“The April War also instilled hope that our army is efficient, the Armenian soldier is ready to defend our country,” he said.
Sarkisov next stressed that Azerbaijan unleashed a large-scale attack against Artsakh on the night of 1-2 April in an effort to capture Stepanakert, but Armenian military failed their blitzkrieg plans.
He believes all diplomatic options have been exhausted in the Artsakh conflict settlement process. “For 20 years, the Armenian side is striving to resolve the issue by all lawful means, but in vain: there are casualties, fatalities,” he said, stressing the need to take decisive steps, resorting to military operations if necessary.