ՊԳԿ. Աշխարհում 113 մլն մարդ ապրում է սովի ճիրաններում
ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության հրապարակած տվյալների համաձայն, աշխարհի 53 երկրներից 113 մլն մարդ շարունակում է քաղցած ապրել։ Զեկույցը ներկայացվել է երեկ Բրյուսելում։
Ընդ որում, սովի ճիրաններում գտնվողների 2/3-ը ապրում են ութ երկրներում՝ Աֆղանստանում, Կոնգոյում, Յեմենում, Նիգերիայում, Սիրիայում, Սուդանում, Հարավային Սուդանում, Եթովպիայում։ ՊԳԿ փորձագետները նշել են, որ 17 երկրներ, որոնց թվում են Վենեսուելան ու Հյուսիսային Կորեան, չեն ընդգրկվել զեկույցում տվյալների բացակայության պատճառով։
«Այս ճգնաժամը շարունակում է մնալ գլխավոր գլոբալ խնդիրներից մեկը, որի լուծումը պահանջում է համատեղ ջանքեր։ ԵՄ-ն նախատեսում է ընդլայնել իր հումանիտար գործողությունները»,-ասել է ԵՄ հումանիտար օգնության ու հակաճգնաժամային միջոցառումների գծով հանձնակատարը։
Զեկույցի տվյալների համաձայն, 2017-ի համեմատ 2018-ին քաղցած բնակչության թիվը նվազել է։ Եթե 2017-ին նրանց թիվը կազմում էր 124 մլն մարդ, ապա նախորդ տարի նրանց թիվը նվազել է 11 մլն-ով։
«Չնայած նվազմանը, սննդի անբավարարություն ունեցողների թիվը շարունակում է մնալ բարձր»,-ասել է ՊԳԿ-ի ղեկավարը։
Մասնագետները եկել են եզրակացության, որ սննդի անբավարարության պատճառներից են նաև կլիմայի փոփոխությունն ու բնական աղետները։ Երաշտի, փոթորիկների ու ջրհեղեղների պատճառով 28 մլն մարդ հայտնվեց սովյալների թվում։
Զեկույցի ներկայացման ժամանակ փաստել են, որ խնդրին վերջ տալու համար պետք է վերացնեն այն ծնող պատճառները՝ հակամարտությունները, անկայունությունը, կլիմայի փոփոխության բացասական ազդեցությունը։
«Աղջիկներն ու տղաները պետք է լավ սնվեն, ստանան լավ կրթություն։ Կանայք պետք է ունենան մեծ հնարավորություններ։ «Զրո քաղցածություն» նպատակին հասնելու համար պետք է ամրապնդել գյուղատնտեսական ենթակառուցվածքները»,-ասել է Պարենի համաշխարհային ծրագրի ղեկավար Դեվիդ Բիսլին։

Society 19:23 03/04/2019 World
More than 113 million people across 53 countries experienced acute hunger requiring urgent food, nutrition and livelihoods assistance in 2018, according to a new report published today in Brussels.
The 2019 Global Report on Food Crises, a product of the Global Network against Food Crises, was presented jointly by the European Union, the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), and the UN World Food Programme (WFP) at a high level event dedicated to food and agriculture in times of crisis.
The conference, taking place on 2-3 April 2019 in Brussels, will look at innovative approaches and solutions for preventing and addressing food crises, plus a roadmap for joint future action.
According to the report, the worst food crises in 2018, in order of severity, were in: Yemen, the Democratic Republic of the Congo (DRC), Afghanistan, Ethiopia, the Syrian Arab Republic, Sudan, South Sudan and northern Nigeria.
These eight countries accounted for two thirds of the total number of people facing acute food insecurity - amounting to nearly 72 million people.
According to the source, conflict and insecurity remained the key driver of food crises in 2018. Some 74 million people, over the half of those facing acute hunger were located in 21 countries affected by conflict or insecurity.