Հասարակություն 14:14 05/04/2019 Հայաստան
The Glass-ceiling index. ՀՀ-ում աշխատանքային միջավայրն ավելի բարենպաստ է կանանց համար, քան Թուրքիայում, Ճապոնիայում
«Ապակյա առաստաղը» (անգլ․՝ glass-ceiling) այլաբանություն է, որն օգտագործվում է բնութագրելու անտեսանելի խոչընդոտները, որոնց բախվում է այս կամ այն ժողովրդագրական խումբը՝ դժվարանալով զարգանալ (աճել) հասարակական հարաբերությունների որևէ ոլորտում։
Վերջին տարիներին հեղինակավոր The Economist պարբերականը ՏՀԶԿ երկրների համար պարբերաբար հրապարակում է The Glass-ceiling Index-ը, որը ցույց է տալիս, թե որ երկրում է աշխատանքային միջավայրն առավել բարենպաստ կանանց համար։ Տվյալ ինդեքսի հաշվարկման համար հիմք են ընդունվում 10 ցուցանիշներ, ինչպիսիք են, օրինակ, սեռային խզվածքը բարձրագույն կրթության, աշխատուժի մասնակցության, աշխատանքի վարձատրության ոլորտներում, կանանց մասնաբաժինը ղեկավար պաշտոններում, խորհրդարանում, GMAT քննություն հանձնածների կառուցվածքում և այլն։   Այս տարի, մայրության և գեղեցկության տոնին ընդառաջ՝ «Մոդեքս» խորհրդատվական ընկերությունը, համագործակցելով The Economist պարբերականի հետ, հաշվարկել է Հայաստանի The Glass-ceiling index-ը։ Ստորև ներկայացնում ենք հիմնական արդյունքները և մի քանի ուշագրավ տվյալներ միջազգային համեմատությունների տեսքով։
«Մոդեքսը» խորհրդատվական ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Հայաստանում աշխատանքային միջավայրն ավելի բարենպաստ է կանանց համար, քան Թուրքիայում, Ճապոնիայում և Հարավային Կորեայում
Վերջին հրապարակման համաձայն The Glass-ceiling index-ի առաջատարը Շվեդիան է 100 հնարավորից 83.3 միավորով, որին հաջորդում են Նորվեգիան և Իսլանդիան, համապատասխանաբար՝ 79.6 և 77.2 միավորով։ 2018թ-ի արդյունքներով ՏՀԶԿ երկրների միջինը կազմել է 59.6, ընդ որում՝ այնպիսի երկրներ ինչպիսիք են ԱՄՆ-ն և Գերմանիան ոչ միայն էականորեն հետ են մնում առաջատարից, այլև ավելի ցածր միավոր ունեն քան ՏՀԶԿ երկրների միջինն է (համապատասխանաբար՝ 57.2 և 55.8): Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա մեր երկիրը թեև զգալիորեն զիջում է և՛ առաջատարին, և՛ ՏՀԶԿ երկրների միջինին, սակայն 39.6 միավորով ավելի բարենպաստ դիրքում է գտնվում, քան Թուրքիան (35.9), Ճապոնիան (27.7) և Հարավային Կորեան (25.6)։
Հայաստանում ղեկավար պաշտոնների 28.7%-ը զբաղեցնում են կանայք
Համաձայն Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած վերջին տվյալների (2017թ)՝ Հայաստանում ղեկավար պաշտոնների 28.7%-ը զբաղեցնում են կանայք, համեմատության համար այդ ցուցանիշը Լեհաստանում 41.3% է, իսկ ՏՀԶԿ երկրներում միջինը՝ 31.9%: Այդուհանդերձ, այս ցուցանիշի գծով Հայաստանը  գերազանցում է այնպիսի երկրների, ինչպիսիք են՝ Իտալիան (27.5%), Դանիան (27.5%), Նիդեռլանդները (26.6%) և այլն։
Հայաստանում GMAT հանձնածների 32.1%-ը կանայք են
GMAC-ի տվյալներով 2018 հարկային տարում (2017 հուլիսի 1-ից 2018թ հունիսի 30), GMAT քննություն հանձնած ՀՀ քաղաքացիների 32.1%-ը եղել են կանայք, համեմատության համար Մեծ Բրիտանիայում այդ ցուցանիշը կազմել է 28.8%, Նորվեգիայում 28.2%: Ընդ որում պետք է նշել, որ նախորդ տարվա համեմատ Հայաստանը դեռ անկում է գրանցել (2017թ, 39.1%):

Society 14:56 05/04/2019 Armenia
Glass-ceiling index: Workplace environment more favorable for women in Armenia than in Turkey, Japan and South Korea
“Glass-ceiling” is a metaphor used to indicate invisible obstacles that keep a given demographic group from developing/advancing beyond a certain level in a hierarchy.
Over the recent years world famous magazine The Economist regularly publishes The Glass-ceiling Index for OECD member countries that measures which country offers more favorable work environment for women. The calculation of the index is based on 10 indicators, such as gender gap in higher education, labor force participation, gender pay gap, the share of women in managerial positions and in the total number of GMAT candidates, etc.
This year, ahead of Motherhood and Beauty day (April 7), Modex consulting company in cooperation with The Economist has calculated The Glass-ceiling index for Armenia. Below are the key results and some outstanding data in global comparison.
The workplace environment is more favorable for women in Armenia than in Turkey, Japan and South Korea
According to the latest publication, Sweden is the leader of The Glass-ceiling index with 83.3 points out of 100, followed by Norway and Iceland with 79.6 and 77.2 points respectively. As per the results of 2018, the average point for OECD member countries stands at 59.6, noting that countries like the USA and Germany not only rank essentially behind the leader, but also have lower points than the average score of OECD member countries (57.2 and 55.8 respectively). As for Armenia, it considerably yields both the leader and the average score of OECD member countries, but holds a better rank with 39.6 points than Turkey (35.9), Japan (27.7) and South Korea (25.6).
28.7% of senior positions in Armenia are held by women
According to the latest data (2017) published by Armenia’s Statistics committee, 28.7% of senior positions in Armenia are held by women. For comparison, the indicator stands at 41.3% for Poland and 31.9% for OECD member countries on an average. Yet Armenia surpasses countries like Italy (27.5%), Denmark (27.5%), the Netherlands (26.6%), etc.
32.1% of GMAT exam takers in Armenia are women
According to GMAC records, in the fiscal year of 2018 (July 01, 2017 – June 30, 2018) 32.1% of Armenian citizens who took GMAT exam were women. For comparison, the index stood at 28.8% for Great Britain and 28.2% for Norway. Worth noting that Armenia has recorded a drop compared to the previous year (39.1% for 2017).