Իրավունք 19:42 05/04/2019 Հայաստան
Ռուս երգիչ Ստաս Միխայլովի` ապրիլի 2-ին Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում նախատեսված մենահամերգը չկայանալու մասին  հայտարարությունը հիշեցրեց ևս մեկ չկայացած համերգ, որի տոմս գնած մի քանի տասնյակ քաղաքացիները մինչ օրս չեն ստացել իրենց գումարները՝ չնայած դատարանի որոշմանը։
Խոսքը  Էրոս Ռամազոտիի  մենահամերգի մասին է, որը Երևանում նախատեսված էր  2016 թվականի ապրիլի 26-ին:  Տոմսերի արժեքն էլ սահմանված էր 8.000, 10.000, 15.000, 20.000, 25.000, 30.000, 5.0000, 80.000, 100.000, 120.000, 150.000 դրամ։ Համերգը չկայացավ։ Տոմս գնած քաղաքացիներից յուրաքանչյուրը կորցրել է 10 հազարից մինչև 160 հազար դրամ։
Համերգի կազմակերպիչ «Ֆորպոստարտ Պրոդաքշըն» ընկերության դեմ փոխհատուցման պահանջով ներկայացրած հայցը Արաբկիր-Քանաքեռ Զեյթուն վարչական շրջանների առաջին ատյանի դատարանը բավարարել է դեռ 2017-ի ապրիլին։ Դատարանի որոշումից 2 տարի անց տոմս գնած քաղաքացիների գումարները չեն վերադարձվել։ 2017-ի մարտին Զարինե Մխեյանը հայտարարեց, որ «Ֆորպոստարտ Պրոդաքշն» ընկերությունը դադարեցնում է իր գործունեությունը Հայաստանում:
Փոխարենը ընկերության տնօրեն Զարինե Մխեյանը նոր ընկերություն է բացել ու զբաղվում է միջոցառումներ կազմակերպելով, մի բան էլ սրտնեղում է, որ իր բերած աստղերին հայաստանցի պաշտոնյաները չեն ընդունում։ Օրինակ, 2018-ի նոյեմբերի 25-ին Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում «Ախթամար» սառույցի շոուի պրոդյուսերը հենց Զառա Մխեյանն էր։
Դատարանի ակտի  մեջ նշվում է՝ վճիռը կամովին չկատարելու դեպքում այն կկատարվի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության միջոցով՝ պարտապանի հաշվին:
Հաշվի առնելով սա, Panorama.am-ը ԱՆ ԴԱՀԿ ծառայությունից հետաքրքրվեց, թե ինչու դատարանի որոշումից երկու տարի անցել էլ չի ապահովվել դատական ակտի կատարումը, նաև տեղեկացրեցինք, Մխեյանի գործունեության մասին։
ԴԱՀԿ մամուլի քարտուղար Մերի Հարությունյանի՝ գրավոր տրամադրած պատասխանի համաձայն, Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն բաժնում պարտապաններ «Ֆորպոստարտ» ՍՊ ընկերության, «Շոուսթար» ՍՊ ընկերության և Զարինե Մխեյանի նկատմամաբ հարուցված են 120 վարչական վարույթներ՝ 2 մլն 277 հազար դրամ  բռնագանձման ենթակա գումարով։
«Նշված կատարողական վարույթներով պարտապաններին պատկանող գույք և դրամական միջոցներ չեն հայտնաբերվել, և կատարողական վարույթներն ավարտվել են»,-հայտնում են ԴԱՀԿ-ից՝ միաժամանակ տեղեկացնելով, որ ծառայության Արաբկի և Քանաքեռ-Զեյթուն բաժին պարտապաններին սնանկ ճանաչվելու վերաբերյալ վճիռ մւոտք չի եղել։
«Միաժամանակ հայտնում եմ, որ Ձեր հարցման մեջ նշված տեղեկատվության հիման վրա պարտապան Զարինե  Մխեյանի վերաբերյալ կատարողական վարույթը վերսկսել է և կատարողական գործողությունները շարունակվում են»,-Panorama.am-ին հայտնեց ԴԱՀԿ մամուլի խոսնակը։

Право 20:23 05/04/2019 Армения
На основании запроса Panorama.am СПИСА возобновила исполнительное производство в отношении Зарине Мхеян
Заявление об отмене намеченного на 2 апреля в СКК имени Карена Демирчяна концерта российского певца Стаса Михайлова напомнило еще один несостоявшийся концерт, купившие билеты на который граждане до сих пор не получили обратно свои деньги – несмотря на решение суда.
Речь о запланированном в Ереване на 26 апреля 2016г. сольном концерте мировой звезды Эроса Рамазотти, который был отменен. Стоимость билетов составляла 8.000, 10.000, 15.000, 20.000, 25.000, 30.000, 5.0000, 80.000, 100.000, 120.000, 150.000 драмов. Каждый из купивших билет на концерт граждан потерял от 10 тыс. до 160 тыс. драмов.
Поданный против компании «Форпостарт Продакшн», выступавшей организатором ереванского концерта Эроса Рамазотти, иск с требованием компенсации был удовлетворен судом первой инстанции ереванских административных районов Арабкир-Канакер-Зейтун был удовлетворен еще в апреле 2017 года. Однако и спустя 2 года после решения суда гражданам, которые приобрели билеты на данный концерт, не компенсировали их стоимости. В марте 2017 года генеральный директор компании «Форпостарт Продакшн» Зара Мхеян распространила сообщение, в котором отмечалось, что компания прекращает свою деятельность в Армении.
Вместо этого З. Мхеян основала новую компанию и занимается организацией мероприятий, еще и сетует, что приглашаемых ею звезд армянские должностные лица не принимают.  Например, продюсером ледового шоу «Ахтамар», состоявшегося 25 ноября 2018 года в СКК имени К.Демирчяна, была именно Мхеян.
В судебном акте указано: при неисполнении вердикта добровольно он будет исполнен посредством Службы принудительного исполнения судебных актов (СПИСА) – за счет должника.
С учетом этого корреспондент Panorama.am поинтересовался в Службе принудительного исполнения судебных актов министерства юстиции, почему и спустя 2 года после вынесения судебного решения не было обеспечено исполнение судебного акта, также сообщил о деятельности Мхеян.
Согласно предоставленному пресс-секретарем СПИСА Мери Арутюнян письменному ответу, в отделении Службы по административным районам города Еревана Арабкир и Канакер-Зейтун в отношении должников – компаний «Форпостарт», «Шоустар» и Зарине Мхеян – возбуждено 120 административных производств, изъятию подлежит сумма в размере 2 млн 277 тыс. драмов.
«По указанным исполнительным производствам не было обнаружено принадлежащих должникам денежных средств и имущества, исполнительные производства были прекращены»,  – сообщают из СПИСА, отмечая при этом, что в отделение Службы не поступало решения о признании должников банкротами.
«Одновременно сообщаю, что на основании указанной в Вашем запросе информации возобновлено исполнительное производство относительно должника З. Мхеян, исполнительные действия продолжаются», – сообщила Panorama.am пресс-секретарь СПИСА.