Ոչ աշխատանքային օրերն արդեն իսկ շատ են. Զեյնալյան
Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում քննարկվում է «Տոների և հիշատակների օրերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին հարցը:
Հիմնական զեկուցող արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանն ասաց, որ նախագծով առաջարկվում է նշել ՀՀ քաղաքացու օր ապրիլի վերջին շաբաթ օրը, իսկ եթե մայիսի 1-ը համընկնի շաբաթ օրվա հետ, կնշվի ապրիլի վերջին կիրակի օրը։
«Այս օրը որպես տոն նշելու նախաձեռնությունը պայմանավորված է նրանով, որ տասնամյակներ շարունակ ՀՀ ժողովուրդը չի կարողացել ձևավորել լեգիտիմ գործադիր և օրենսդիր իշխանություն։ 2018-ի ապրիլին ժողովուրդը կարողացավ իրականացնել հեղափոխություն՝ քաղաքագիտական որևէ բանաձևի մեջ չտեղավորվող»,- ասաց նա։
Զեյնալյանի խոսքով՝ որպեսզի խնդիր չառաջանա ավելացնելու ոչ աշխատանքային օրը, կառավարությունը որոշել է այն չֆիքսել կոնկրետ օր։
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Զոլյանը նշեց, որ կողմ է քվեարկելու օրենքին նախագծին, բայց այնուամենայնիվ մեկ նկատառում ունի. «Չե՞ք կարծում, որ սա ժամանակավոր լուծում է, և պետք է վերցնել որոշակի օր, որոշակի իրադարձություն, որ տեղի է ունեցել այս ընթացքում։ Տպավորություն է ստեղծվում, որ մենք խուսափում ենք կոնկրետ օր վերցնելուց: Անցյալ տարվա ապրիլի 23-ը իրոք համահայկական տոնախմբություն էր։ Չե՞ք կարծում, որ ապագայում սա կարելի է նաև ոչ աշխատանքային օր դարձնել»։
Հիմնական զեկուցողը պատասխանեց, որ այդ օրերին յուրաքանչյուր օր կարևոր էր ու ամեն օր էլ քաղաքացին դրսևորում էր իր իշխանությունը։
«Մենք կոնկրետ օրվա հետ որոշել ենք չկապել։ Կառավարությունը գտնում է, որ ոչ աշխատանքային օրերն արդեն իսկ շատ են, այսքան շատ ոչ աշխատանքային օր ունենալը խոչընդոտում է մեր արագ զարգացմանը»։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանն էլ ասաց. «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը սկզբունքորեն կողմ է Հայաստանում ՀՀ քաղաքացու օր ամրագրելուն, բայց մի փոքր անհասկանալի է, որ այս նախագիծը հրատապ ռեժիմով է բերվում խորհրդարան։ Այդքան կարևոր հա՞րց էր, որ անդրադառնանք հրատապ ռեժիմով, 24 ժամվա ընթացքում էլ երկրորդ ընթերցում ապահովենք։ Մենք սկզբունքորեն դեմ չենք, բայց կարծում ենք, որ քաղաքացու օրը պետք է լինի տարվա 365 օրը։ Հայաստանում քաղաքացին ամեն օր պետք է իրեն զգա գնահատված ու պաշտպանված, հարգված ու ապահովված։ Մի օր գտնել ու հայտարարել քաղաքացու օր և քաղաքացին այդ օրը իրեն ծափ տա, երևի թե ավելորդ հույս ենք պահպանում», - նշեց նա։
Պատգամավորի կարծիքով՝ ավելի ուշադիր լինելու դեպքում ավելի հիշարժան օրեր կան. «Օրինակ մեր խմբակցության պատգամավորներին, անձամբ նաև ինձ, անհրաժեշտության դեպքում կարող եմ նաև գրավոր ապացույցը ներկայացնել, դիմել են բազմաթիվ քաղաքացիներ՝ խնդրել են միջնորդություն ներկայացնել ապրիլի 2-ը հիշատակի օր ճանաչելու համար»։

Общество 13:20 08/04/2019 Армения
Глава Минюста Армении Артак Зейналян о провозглашении «Дня гражданина»: Уже и так много нерабочих дней
На внеочередном заседании Национального Собрания Армении обсуждается вопрос о внесении изменений и дополнений в Закон РА «О праздниках и памятных днях».
Основной докладчик министр юстиции Армении Артак Зейналян отметил, что по данному законопроекту предлагается отмечать день гражданина РА в последнюю субботу апреля, если же 1 мая выпадает на субботу, то День гражданина Республики Армения будет отмечаться в последнее воскресенье апреля.
«Инициатива отмечать данный праздник обусловлена тем, что десятилетиями народ Армении не мог сформировать легитимную исполнительную и законодательную власть. В апреле 2018 года народа Армении сумел осуществить революцию – не вписавшись в рамки ни одной политической резолюции», – отметил он.
По словам А. Зейналяна, для того, чтобы не возникло проблем с добавлением нерабочих дней, правительство приняло решение не фиксировать конкретный день.
В свою очередь депутат НС РА от фракции «Мой шаг» Микаел Золян отметил, что проголосует «за» проект закона, но, тем не менее, сделает одно замечание. «Не считаете ли вы, что это временное решение, и необходимо закрепить определенный день, конкретное событие, произошедшее в этот период. Создается впечатление, что мы избегаем от установления конкретного дня. Ведь 23 апреля прошлого года был по-настоящему всеармянским праздником. Не считаете ли вы, что этот день в дальнейшем можно сделать также нерабочим?» – подчеркнул он.
А. Зейналян ответил, что в этот период был важен каждый день: «Решили не связывать праздник с определенным днем. Правительство считает, что нерабочих дней и так много, такое количество нерабочих дней препятствует нашему быстрому развитию».
Депутат от фракции «Процветающая Армения» Геворг Петросян отметил, что фракция принципиально «за» инициативу по провозглашению в Армении «Дня гражданина», но считает несколько непонятным, что данный проект в срочном режиме рассматривается в парламенте. «Неужели это столь важный вопрос, к которому нужно обратиться в срочном режиме, и в течение 24 часов обеспечить второе чтение. Мы принципиально не против, но считаем, что день гражданина должен отмечаться на протяжении всех 365 дней в году. Граждане Армении каждый день должны чувствовать себя оцененными и защищенными, уважаемыми и обеспеченными», – отметил он.
По словам депутата, если быть более внимательными, то есть более памятные дни. «К примеру, к депутатам нашей фракции, лично ко мне, в случае необходимости могут также представить письменные доказательства, обратились многие граждане с просьбой представить ходатайство о провозглашении 2 апреля в качестве дня памяти», – отметил парламентарий.