Իրավունք 15:07 09/04/2019 Հայաստան
«Ինձ հետաքրքիր է, քանի տարբեր կարծիքներ կարող է ունենալ պետական մի մարմինը»,-մինչ քննությունը սկսելը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Հայկ Ալումյանը:
Լրագրողները նրանից  հետաքրքրվեցին ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի հայտարարության մասին: Խաչատրյանն ասել էր՝ Քոչարյանը պետք է շարունակի մնալ կալանքի տակ, հակառակ դեպքում կխոչընդոտի ճշմարտության բացահայտմանը:
«Օրինակ քննիչն այստեղ է ու պնդելու է այն տեսակետը, որ Ռոբերտ Քոչարյանն ազատության մեջ լինելով ոչ միայն կարող է խոչընդոտել քննությանը, այլև պնդում են, որ կարող է թաքնվել քննությունից: Դատախաությունը վերաքննիչ բողոք է բերել և պնդել է, որ պարոն Քոչարյանը ոչ միայն կարող է խոչընդոտել քննությանը, այլև կարող է  թաքնվել քննությունից: Պարոն Սասուն Խաչատրյանը հայտարարություն է անում ու նշում, որ պարոն Քոչարյանը կարող է խոչընդոտել քննությանը ու ոչինչ չի ասում այն պնդման մասին, որ կարող է իբր  թաքնվել քննությունից: Այսինքն դեռ իրար մեջ էլ չեն որոշել, թե ինչ են համարում»,-ասաց Ալումյանը:
Փաստաբանի պնդմամբ, իրականությունն այն է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը ոչ կխոչընոդտի, ոչ էլ կթաքնվի քննությունից: Հիշեցրեց, որ դա հաստատված է համարել նաև ընդհանուր իրավասության դատարանը:
«Պարոն Քոչարյանը օգոստոսի 13-ից մինչև դեկտեմբերի 7-ը մնացել է ազատության մեջ և չի կատարել այնպիսի գործողություն, որից կարելի էր ենթադրել, որ նա մտադիր է խոչընդոտել քննությանը կամ թաքնվել դրանից: Այդ ամեն ինչը ասվում է՝ հանրության մոտ տպավորություն ստեղծելու համար: Իրականում նրանցից ոչ մեկ չի համարում, որ պարոն Քոչարյանը, մնալով ազատության մեջ, կարող է խոչընդոտել քննությանը: Այդ ամեն ինչն ասվում է հասարակությանը մոլորության մեջ գցելու և նրան կալանքի տակ թողնելու համար»,-պնդեց Ալումյանը:
Փաստաբանն ընդգծեց, կալանքի տակ մնալը կամ չմնալը չպետք է պայմանավորված լինի այն հանգամանքով, թե ժողովուրդն ինչ է մտածում այդ մասին:
«Բոլորս հարգում ենք ժողովրդի կարծիքը, և ժողովրդավարությունը բոլորիս համար մեծ արժեք է: Բայց ժողովրդավարությունն այն չէ, երբ ժողովուրդը որոշում է՝ էս մարդը մնա կալանքի տակ, կամ չէ»,-ասաց նա:
Վերաքննիչ քրեական դատարանում շարունակվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը ևս երկու ամսով երկարացնելու վերաբերյալ պաշտպանական խմբի ներկայացրած բողոքի քննությունը:
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մասնակցել է նախորդ երկու նիստերին: Դրանց ընթացքում պաշտպանները ներկայացրել են երեք բողոքները: Պաշտպանական խմբի անդամ Արամ Օրբելյանը ավելի վաղ հայտնմել էր, որ ապրիլի 9-ի նիստում խոսքով հանդես կգա Ռոբերտ Քոչարյանը:

Право 16:01 09/04/2019 Армения
А. Алумян: Они прекрасно понимают, что Роберт Кочарян не станет ни препятствовать следствию, ни скрываться
«Мне интересно, сколько разных мнений может иметь один государственный орган», – заявил в беседе с журналистами до начала рассмотрения апелляционной жалобы, поданной адвокатской группой на решение суда первой инстанции о продлении срока ареста второго президента Армении Роберта Кочарян адвокат Айк Алумян.
На просьбу журналистов прокомментировать заявление начальника Специальной следственной службы (ССС) РА Сасуна Хачатряна о том, что «Кочарян должен продолжать оставаться под арестом, в противном случае он может воспрепятствовать установлению истины», А. Алумян отметил: «Например, следователь здесь и он будет утверждать, что Роберт Кочарян, находясь на свободе, не только может воспрепятствовать следствию, а также утверждают, что якобы он может скрываться от следствия. Прокуратура представила апелляционную жалобу и утверждает, что г-н Кочаряна может не только воспрепятствовать следствию и может даже скрываться от следствия. Г-н Сасун Хачатрян выступает с заявлением и отмечает, что г-н Кочарян может воспрепятствовать следствию и ничего не говорит о том утверждении, что он якобы может скрываться от следствия. Иными словами, они между собой пока не решили, что конкретно считают».
Адвокат отметил, что действительность такова, что Роберт Кочарян не станет ни препятствовать следствию, ни скрываться. Он напомнил, что данный факт посчитал подтвержденным также суд общей юрисдикции.
«Г-н Кочарян с 13 августа по 7 декабря прошлого года находился на свободе и не совершал таких действий, из которых можно предположить, что он намерен воспрепятствовать следствию или скрываться от следствия. Это говорится с целью создания впечатления у общественности. На самом деле никто из них не считает, что г-н Кочарян, находясь на свободе, может воспрепятствовать следствию. Это всё говорится для того, чтобы ввести общественность в заблуждение и оставить его под арестом», – отметил А. Алумян.
Адвокат подчеркнул, решение о продлении ареста или освобождении не должно быть обусловлено тем обстоятельством, что думает народ по этому поводу.
«Все мы уважаем мнение народа, и демократия представляет большую ценность для всех нас. Но демократия заключается не в том, что народ решает – останется ли тот или иной человек под арестом или нет», – отметил А. Алумян.