Քաղաքական 16:15 09/04/2019 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ հայտարարեց՝  ԼՂ խնդրի կարգավորմանն ուղղված բանակացությունները սկսել է իր սեփական կետից:
Քաղաքագետ, «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանից Panorama.am-ը հետաքրքրվեց, հաշվի առնելով Փաշինյան-Ալիև հանդիպումները, դրանց նախորդած ու հաջորդած հայտարարությունները, ո՞րն է վարչապետի կետը:
«Ես չգիտեմ՝ ինչ ի նկատի ունի վարչապետ Փաշինյանը, երբ խոսում է իր կետի մասին, որովհետև ակնհայտ է մի բան, որ դիվանագիտական առավելությունները, որոնք կային մինչ հեղաշրջումը հայկական կողմի ձեռքում, այլևս գործոն չեն: Սա միանշանակ է»,-ասաց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի նախագահ Ալիևն օգտվել է ստեղծված իրավիճակից ու ձերբազատվել է Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի կապանքներից, ըստ էության չեղարկել  է ապրիլյան ագրեսիայի քաղաքական բոլոր հետևանքներն Ադրբեջանի համար, կարողացել է լեզու գտնել միջնորդների հետ, ստեղծվել է նախկինի համեմատ ճիշտ հակառակ իրավիճակը, երբ  միջնորդները լիակատար աջակցում են ադրբեջանական մոտեցումներին:
«Այս ամենը Փաշինյանը համարում է իր կետը: Ես չգիտեմ, միգուցե նա այլ բան է ցանկացել ասել, ուրի՞շ բան  է ստացվել: Կամ պետք է պնդի, որ իր խոսքերը կոնտեքստից կտրված են ներկայացվել: Այդ պատճառով նրա ասածները մեկնաբանել գործնականում դժվար է դառնում, եթե չասեմ անհնար»,-ասաց նա:
Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանն ընդգծում է, Վիեննայի ու Սանկտ-Պետերբուրգի պայմանավորվածություններից հրաժարվելը չի բխում հայկական կողմի շահերից, ավելին նա համարում է, այս պարագայում ճիշտ են վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի հայտարարությունը:
Հիշեցնենք, որ Աննա Հակոբյանը «Ամերիկայի ձայն»-ին տված հարցազրույցում   բառացի ասել է. «Հակամարտության պատմության այս տարիների ընթացքում մենք բազամթիվ զոհեր ենք ունեցել երկու կողմից էլ, հազարավոր զոհեր ենք ունեցել, բայց մենք նրանց կլյանքը զոհաբերել ենք հանուն ոչնչի, որովհետև ոչ մի կերպ, ոչ մի սանտիմենտր անգամ այդ զոհերը մեզ չեն մոտեցրել հակամարտության կարգավորմանը»: Նկատենք, որ Հակոբյանի ասածները քննադատվեցին, ինչին հետևեց Փաշինյանի պարզաբանումը:
«Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ մեզ հաջողվեց կոտրել ադրբեջանական քարոզչության բավականին լուրջ թեզեր ու մի շարք այլ գործոններ, որոնք անընդհատ կիրառում էին մեր դեմ նաև բանակցությունների ընթացքում: Մեզ հաջողվեց ցույց տալ աշխարհին, թե ով է խոչընդոտում տարածաշրջանի խաղաղությանը և ով է սպառնալիք անվտանգության համար:
Հիմա եթե հրաժարվում ենք Սանկտ Պետերբուրգի ու Վիեննայի պայմանավորվածությունների քաղաքական կապիտալիզացիայից, ապա ստացվում է, որ քաղաքական առումով, այո, այդ զոհերը, մեր կորուստները հանուն ոչինչի էին, իհարկե հասկանալի է, որ միայն քաղաքական գործոնների մասին չէ, որ պետք է մտածել առաջնահերթ, անվտանգության խնդիրն առավել կարևոր է: Բայց դե ինչ-որ չափով ու ինչ-որ մասով փաստացի Աննա Հակոբյանը տվել է գնահատական իր ամուսնու քաղաքականությանը»,-ասաց նա:

Политика 17:19 09/04/2019 Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян накануне, 8 апреля, заявил, что начал переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта со своей собственной точки.
Корреспондент Panorama.am поинтересовался у политолога, руководителя аналитического центра «Восканапат» Гранта Мелик-Шахназаряна о том, какова «собственная точка» премьер-министра, с учетом встреч премьера Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева, а также предшествующие и последующие заявления.
«Не знаю, что имеет в виду премьер Пашинян, когда говорит о собственной точке, поскольку очевидно одно, что дипломатические достижения, которые имелись у армянской стороны до смены власти, больше не являются факторами. Это однозначно», – отметил политолог.
По его словам, президент Азербайджана Ильхам Алиев воспользовался сложившейся ситуацией и освободился от оков достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей, по сути, аннулировал все политические последствия апрельской агрессии Азербайджана, сумел найти общий язык с посредниками, сложилась ровно противоположная с прошлым ситуация, когда посредники полностью поддерживают подходы азербайджанской стороны.
«Всё это Пашинян считает своей точкой. Не знаю, может он желал сказать нечто иное, а получилось совсем другое? Или он станет утверждать, что его слова были представлены вне контекста. Посему трудно комментировать на практике его слова, или, можно сказать, даже невозможно», – отметил он.
Г. Мелик-Шахназарян подчеркнул, отказ от достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей не исходит из интересов армянской стороны, более того, он считает, что в данном контексте правильным является заявление супруги премьера РА Анны Акопян.
Напомним, Анна Акопян в интервью «Голосу Америке» отметила: «За эти годы истории конфликта было множество жертв с обеих сторон, у нас были тысячи жертв, но мы пожертвовали их жизнями во имя ничего, поскольку никак, ни на сантиметр эти жертвы не приблизили нас к урегулированию конфликта». Отметим, что данное заявление Анны Акопян стало предметом критики, за этим последовало также разъяснение Никола Пашиняна.
«Во время апрельской войны нам удалось сломать довольно серьезные тезисы азербайджанской пропаганды и ряд других факторов, которые они постоянно применяли против нас даже во время переговоров. Нам удалось продемонстрировать международному сообществу, кто на самом деле препятствует миру в регионе и кто является угрозой безопасности.
Сейчас, если мы отказываемся от политической капитализации достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей, то получается, что в политическом смысле, да, эти жертвы, наши потери были во имя ничего, конечно, понятно, что в первую очередь нужно думать не только о политических факторах, проблема безопасности важнее. Но в какой-то мере и в некоторой степени, фактически, Анна Акопян дала оценку политике своего супруга».