Սեղմված գազը կվաճառվի կիլոգրամով, քաղաքացին էլ իր օրը կունենա. նախագծերն ընդունվեցին
Ազգային ժողովն այսօր երկրորդ ընթերցմամբ՝ 107 կողմ ձայնով ընդունեց «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին և կից ներկայացված «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը։
«Տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ևս ընդունվեց երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ։ Նախագծին կողմ քվեարկեց 97, դեմ` 3 և ձեռնպահ 6 պատգամավոր։
107 կողմ ձայնով ամբողջությամբ ընդունվեց նաև «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։

Law 12:50 09/04/2019 Armenia
Armenia to celebrate Citizen’s Day, compressed gas to be sold by kilogram: parliament passes several bills
The Armenian National Assembly adopted in the second reading the draft law on making supplements to the law on public holidays and memorial days at a special session on Tuesday.
The bill proposing to declare the last Saturday of April as Citizen’s Day in the country was adopted in a vote of 97 for, 3 against the 6 abstentions.
The new measure is conditioned with the mass civil disobedience campaign and ‘velvet revolution’ in Armenia in April-May 2018.
Also, the MPs passed in the second reading the bills on amending the laws on protection of economic competition and public services regulatory body.
The parliament fully passed a set of amendments to the Tax Code, according to which compressed natural gas will be sold by the kilogram in Armenia.