Մշակույթ 14:50 10/04/2019 Հայաստան
«Կոմիտասի 150-ամյա հոբելյանը բավականին պատասխանատու իրադարձություն է մեզ համար»,-լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց արվեստագիտության թեկնածու, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանը։
Նրա խոսքով, այս տարի Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը կոմիտասագիտական նոր հետազոտություններ է իրականացրել Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության ( DAAD ) հետ համատեղ։
«Կարողացել ենք հետազոտություն իրականացնել գերմանական, սաքսոնական արխիվներում և այլ հաստատություններում, որտեղ առնչություն կա Կոմիտասի կյանքի, ստեղծագործական գործունեության վերաբերյալ։ Որոշակի նյութեր են հայթայթվել, որոնք իրենց ուրույն տեղը կունենան և հետազոտությունների, և կոմիտասագիտության վերաբերյալ հետագա ուսումնասիրություններում»,- ասաց Ն. Կոստանդյանը։
Նա նշեց, որ ծրագիրն ամբողջովին ֆինանսավորել է DAAD գրասենյակը, գերմանական կողմը։
Արվեստագիտության թեկնածու, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի գիտաշխատող Լիլիթ Հարությունյանն ասաց, որ դեռ 2015 թվականից  իրենք կարողացել են պայմանավորվածություն ձեռք բերել սաքսոնական արխիվների, նաև Գերմանիայի ակադեմիական այլ հաստատությունների հետ հետագա համագործակցություն  կազմակերպելու ուղղությամբ։
«Այս տարի փետրվարից սկսած Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության հովանավարությամբ կարողացա մեկնել Գերմանիա՝ Լայպցիկ, երկու ամիս աշխատել եմ սաքսոնական արխիվում,  նաև Լայպցիգի Մենդելսոնի անվանի երաժշտության բարձրագույն դպրոցում։ Որոնումները կատարել ենք մի քանի ուղղությամբ։ Ուսումնասիրել ենք նամակները,  անհատական նամակագրության ֆոնդերը։  Մեծ ուրախությամբ կարող ենք նշել, որ դատարկ հետ չենք եկել։ Բերել ենք 5 նամակ, տարբեր թվականներին են գրված, հասցեագրված են Կոմիտասին՝ Էջմիածին։ Դրանք մշակման կարիք ունենք, որոշ ձեռագրեր դժվար ընթեռելի է, պետք է վերծանեն։ Պարզ է այս նամակների արժեքը  Կոմիտասի կենսագրության պատկերն ավելի ամբողջական դարձնելու համար»,- նշեց նա։
Կոմիտասագետ, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի գիտ.խորհրդի անդամ Լուսինե Սահակյանն ասաց, որ Կոմիտասին առնչվող, նրա հետ շփվող, նրա ժամանակակիցների հուշագրության փաստաթղթերը, նամակները մեծապես կարող են նպատսել Կոմիտասի մասին առավել ամբողջական, անկողմնակալ կարծիք կազմելու համար։
Արվեստագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի գիտ.խորհրդի նախագահ Մհեր Նավոյանը կարևորեց  արխիվային փաստաթղթերի ուսումնասիրությունը, նշեց, որ նման կարգի փաստաթղթերը գտնելն ու մեջտեղ բերելը բացում են Կամիտաս-Եվրոպա, Կոմիտաս- աշխարհ, Կոմիտաս-ժամանակակիցներ առնչությունները, դրանք հնարավորություն կտան առավել փաստագրված ու հիմնավորված կերպով աշխարհին ներկայացնելու համար։
Նա նշեց, որ կարևոր են նաև Պոլսում գտնվող փաստաթղթերի ուսումնասիրությունը, որքան էլ փակ լինեն, պետք է ձևեր գտնել և հետազոտություններ անցկացնել։

Культура 16:13 10/04/2019 Армения
«150-летний юбилей со дня рождения композитора Комитаса является для нас большим событием», – заявил сегодня на пресс-конференции директор музея-института Комитаса Николай Костандян.
По его словам, музей-институт Комитаса в этом году провел новые музыковедческие исследования произведений Комитаса совместно с Германской службой академических обменов (DAAD).
«Нам удалось провести исследования в немецких, саксонских архивах и других учреждениях, в которых упоминается о жизни, творческой деятельности Комитаса. Добыты некоторые материалы, которые найдут свое место в дальнейших исследованиях касательно комитасоведения», – отметил Н. Костандян.
Он отметил, что немецкая сторона, офис DAAD полностью профинансировали реализацию данной программы.
В свою очередь научный сотрудник музея-института Комитаса Лилит Арутюнян отметила, что с 2015 года они сумели достигнуть соглашения по части организации дальнейших исследований в саксонских архивах, а также других академических учреждениях Германии.
«С февраля этого года при поддержке Германской службой академических обменов мне удалось посетить Германию – Лейпциг, два месяца я работала в саксонском архиве, а также в Лейпцигской высшей школе музыки и театра имени Феликса Мендельсона. Поиски проводились по нескольким направлениям. Мы исследовали письма, фонды личной переписки. С радостью можем отметить, что вернулись не с пустыми руками. Доставили в Армению 5 писем, написанных в разные годы,  они адресованы Комитасу – в Эчмиадзин. Письма нуждаются в обработке, некоторые записи трудно прочесть, они должны быть расшифрованы», – отметила она.
Член научного совета музея-института Комитаса Лусине Саакян отметила, что воспоминания, документы его современников, которые общались или были связаны с Комитасом, а также письма могут поспособствовать формированию более полного, объективного мнения о Комитасе.
В свою очередь заслуженный деятель искусств, профессор Мгер Навоян подчеркнул важность исследования архивных документов. Он отметил, что документация подобного рода позволит предоставлять более документированную и обоснованную информацию миру.