Մշակույթ 14:50 10/04/2019 Հայաստան
«Կոմիտասի 150-ամյա հոբելյանը բավականին պատասխանատու իրադարձություն է մեզ համար»,-լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց արվեստագիտության թեկնածու, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանը։
Նրա խոսքով, այս տարի Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը կոմիտասագիտական նոր հետազոտություններ է իրականացրել Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության ( DAAD ) հետ համատեղ։
«Կարողացել ենք հետազոտություն իրականացնել գերմանական, սաքսոնական արխիվներում և այլ հաստատություններում, որտեղ առնչություն կա Կոմիտասի կյանքի, ստեղծագործական գործունեության վերաբերյալ։ Որոշակի նյութեր են հայթայթվել, որոնք իրենց ուրույն տեղը կունենան և հետազոտությունների, և կոմիտասագիտության վերաբերյալ հետագա ուսումնասիրություններում»,- ասաց Ն. Կոստանդյանը։
Նա նշեց, որ ծրագիրն ամբողջովին ֆինանսավորել է DAAD գրասենյակը, գերմանական կողմը։
Արվեստագիտության թեկնածու, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի գիտաշխատող Լիլիթ Հարությունյանն ասաց, որ դեռ 2015 թվականից  իրենք կարողացել են պայմանավորվածություն ձեռք բերել սաքսոնական արխիվների, նաև Գերմանիայի ակադեմիական այլ հաստատությունների հետ հետագա համագործակցություն  կազմակերպելու ուղղությամբ։
«Այս տարի փետրվարից սկսած Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության հովանավարությամբ կարողացա մեկնել Գերմանիա՝ Լայպցիկ, երկու ամիս աշխատել եմ սաքսոնական արխիվում,  նաև Լայպցիգի Մենդելսոնի անվանի երաժշտության բարձրագույն դպրոցում։ Որոնումները կատարել ենք մի քանի ուղղությամբ։ Ուսումնասիրել ենք նամակները,  անհատական նամակագրության ֆոնդերը։  Մեծ ուրախությամբ կարող ենք նշել, որ դատարկ հետ չենք եկել։ Բերել ենք 5 նամակ, տարբեր թվականներին են գրված, հասցեագրված են Կոմիտասին՝ Էջմիածին։ Դրանք մշակման կարիք ունենք, որոշ ձեռագրեր դժվար ընթեռելի է, պետք է վերծանեն։ Պարզ է այս նամակների արժեքը  Կոմիտասի կենսագրության պատկերն ավելի ամբողջական դարձնելու համար»,- նշեց նա։
Կոմիտասագետ, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի գիտ.խորհրդի անդամ Լուսինե Սահակյանն ասաց, որ Կոմիտասին առնչվող, նրա հետ շփվող, նրա ժամանակակիցների հուշագրության փաստաթղթերը, նամակները մեծապես կարող են նպատսել Կոմիտասի մասին առավել ամբողջական, անկողմնակալ կարծիք կազմելու համար։
Արվեստագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի գիտ.խորհրդի նախագահ Մհեր Նավոյանը կարևորեց  արխիվային փաստաթղթերի ուսումնասիրությունը, նշեց, որ նման կարգի փաստաթղթերը գտնելն ու մեջտեղ բերելը բացում են Կամիտաս-Եվրոպա, Կոմիտաս- աշխարհ, Կոմիտաս-ժամանակակիցներ առնչությունները, դրանք հնարավորություն կտան առավել փաստագրված ու հիմնավորված կերպով աշխարհին ներկայացնելու համար։
Նա նշեց, որ կարևոր են նաև Պոլսում գտնվող փաստաթղթերի ուսումնասիրությունը, որքան էլ փակ լինեն, պետք է ձևեր գտնել և հետազոտություններ անցկացնել։

Culture 19:32 10/04/2019 Armenia
The 150th birth anniversary of the world-famous Armenian composer and music ethnologist Komitas will be a major event, Director at Komitas Museum-institute Nikolay Kostandyan told a press conference on Wednesday. He reminded that every year Komitas International Conference-Festival takes place from 26 September to 8 October as corresponding to Komitas’ birthday according to the New and Old Calendars
Kostandyan informed that this year the museum institute has conducted a new research project in Komitas studies with the support of the German Academic Exchange Service (DAAD) this year.
“We managed to conduct research in German and Saxonian archives, revealing new materials related to the life and activity of Komitas. Some of the materials will be used in future research undertakings,” the director at the museum-institute added.
As he informed, the project has been fully funded by DAAD, while the cooperation with the archives and other academic institutions based in Germany had been launched back in 2015
“This year I was able to visit Germany with the support of the German Academic Exchange Service and spent two months conducting research in a Saxonian archive based in Leipzig as well as the local high music school named after Mendelson. The research focused on several topics. We studied letters, and material from individual correspondence. We are happy to inform we are back with new valuable materials. We have brought five letters to Armenia addressed to the composer. The letters are yet to be spelled out and will serve a valuable contribution to complete and form an unbiased, complete opinion of Komitas activity” researcher at the museum-institute Lilit Harutyunyan said.
Chairman at the scientific board at Komitas Museum-Institute Mher Navoyan, in turn, highlighted the importance of the study of archived materials that may open up new perspectives in the research of connections between Komitas-Europe, Komitas-world and Komitas-contemporaries. In his words, the study will thus present a comprehensive and solid factual basis to present Komitas’s legacy to the world.