Մշակույթ 11:49 10/04/2019 Հայաստան
Հունիսի 6-ին՝ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրը, Երևանում մեկնարկելիք Խաչատրյանի 15-րդ միջազգային մրցույթին կմասնակցի աշխարհի 12 երկրի 30 երաժիշտ։ «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամից հայտնում են, որ մասնակիցները ներկայացնում են Հայաստանը, ԱՄՆ-ն, Կանադան, Ֆրանսիան, Իտալիան, Ճապոնիան, Չինասատանը, Հարավային Կորեան, Թաիլանդը, ՌԴ-ն, Ղազախստանը, Ուկրաինան։  Մրցույթն այս տարի կայանալու է դաշնամուր մասնագիտությամբ։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի 15-րդ միջազգային մրցույթի ժյուրին նախագահելու է աշխարհում մեծ ճանաչում վայելող դաշնակահար և դիրիժոր Վահագն Պապյանը։
Խաչատրյանի միջազգային մրցույթը Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (World Federation of International Music Competitions) անդամ է։ Մրցույթն անցկացվում է ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամի համատեղ ջանքերի շնորհիվ, գործընկերն է ԱՊՀ Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը (МФГС)։

Culture 12:27 10/04/2019 Armenia
A total of 30 musicians from 12 countries will take part in the opening of the 15th Khachaturian International Competition in Yerevan on June 6, the birthday of great Armenian composer Aram Khachaturian.
This year's competition will be specialized in piano. The participants represent Armenia, the United States, Canada, France, Italy, Japan, China, South Korea, Thailand, Russia, Kazakhstan and Ukraine, "Aram Khachaturian Competition” Cultural Foundation reports.
As reported earlier, the jury of the 15th Khachaturian International Competition will be chaired by famous pianist and conductor Vag Papian.
Khachaturian International Competition is a member of the World Federation of International Music Competitions (WFIMC). The competition is being implemented thanks to joint efforts of the Armenian Ministry of Culture, “Aram Khachaturian-Competition” Cultural Foundation and the Intergovernmental Foundation for Educational, Scientific and Cultural Cooperation of the CIS (IFESCCO).