Հասարակություն 11:46 13/04/2019 Արցախ
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը ապրիլի 12-ին ընդունել է Շվեդիայի Լունդի համալսարանի դասախոս, ցեղասպանագետ Սվանտե Լունդգրենին:
ԱՀ ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնում են, որ պաշտպանը ողջունել է դոկտոր Լունդգրենի որոշումը ծանոթանալու Արցախի պատմությանը և հակամարտության առանձնահատկություններին: Նա կարևորել է օտարերկրացի հետազոտողների հետաքրքրությունն Արցախի հանդեպ և Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողությունների նկատմամբ, ինչը կբարձրացնի միջազգային իրազեկվածությունն Արցախի շուրջ:
Ա.Բեգլարյանը հակիրճ ներկայացրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործառույթները և մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակն Արցախում, ինչպես նաև Ադրբեջանի հայատյացության քաղաքականության դրսևորումները:
Ս.Լունդգրենն իր զորակցությունն է հայտնել Արցախի ժողովրդի ազատատենչ պայքարին՝ կարևորելով հակամարտության խաղաղ կարգավորումը և Ադրբեջանի հայատյացության շարունակական քաղաքականության նկատմամբ միջազգային պատշաճ ուշադրությունը:
Հանդիպումից հետո Պաշտպանի հրավերով Ս.Լունդգրենը դասախոսություն է կարդացել Արցախի պետական համալսարանի մի խումբ ուսանողների և դասախոսների համար:

Society 16:04 13/04/2019 NKR
Swedish specialist in Genocide Studies, lecturer at Lund University  Svante Lundgren was hosted on Friday at the Ombudsman’s Office of the Artsakh Republic.
At the meeting with Artsakh Human Rights Defender Artak Beglaryan, the Ombudsman welcomed Lundgren’s decision to get familiarized with Artsakh history and the conflict around the Nagorno Karabakh. The Artsakh Ombudsman attached importance to interest by foreign researchers toward Artsakh and genocidal acts by Azerbaijan that may raise awareness of the international community about Artsakh.
As the press department at the Ombudsman’s Office reported, Beglaryan then presented the functions of the human rights defender and the state of human rights in the republic. References were made to the anti-Armenian policy in Azerbaijan.
Lundgren , in turned, praised the struggle of the Artsakh people for freedom, highlighting the peaceful solution of the conflict and the attention of international community on Azerbaijani anti-Armenian policy.
To add, Svante Lundgren’s research focuses on the Christian minorities of the Middle East. He has a special interest in the issues of Assyrians in Iraq and the Armenians in Lebanon.