Մարուքյանն ԱԺ ամբիոնի մոտ հանեց կոստյումն ու ցույց տվեց նախագծով փոխած կոճակները
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը «Կառավարության կառուցվածքի ու գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ նախագծի գրավոր առաջարկներ է ներկայացրել, սակայն պետաիրավական հանձնաժողովում դրանք մերժվել են։ Արձագանքելով «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Վահագն Հովակիմյանի ելույթին, «Լուսավոր Հայաստան»-ի ներկայացուցիչն ասաց՝ թվարկել եք բոլոր արատավոր երևույթները, բայց ներկայացված նախագծով դրանք չեն փոխվել։
Հիշեցնենք, որ Վահագն Հովակիմյանը ելույթ ունեցավ Մարուքյանից առաջ, ասաց, փաթեթն իրենց հանձնաժողովում դրական եզրակացության է արժանացել, քննարկվել են ներկայացված առաջարկությունները, մեղք չունի, որ առաջարկությունների հեղինակներն աշխարհացունց արձագանք են ակնկալել։
«Ոչ ոք չի կարող կասկածի տակ դնել կառավարության ցանկությունը, այն է՝ պետական կառավարման համակարգը դարձնել առավել արդյունավետ։ Այս ցանկությունը ոչ ոք չի կարող կասկածի տակ դնել։ Ամենակարևորն ինձ համար այս ցանկությունն է։ Եվ եթե կան մարդիկ, ովքեր տարիներ շարունակ քաղաքականությունն այլ կերպ են պատկերացրել, դա իրենց խնդիրն է»,-ասաց Հովակիմյանը։
Մարուքյանն էլ արձագանքեց, ոչ միայն չի կասկածներ ունի, այլև պնդում է, պետական համակարգի կառուցվածքում առաջարկվող նախագծով էական փոփոխություններ չեն նախատեսվում։
«Այս պետական համակարգի կառուցվածքը անվանվել է Սերժ Սարգսյանի կոստյում։ Սա հայտնի փաստ է, ասվել է՝ Սերժ Սարգսյանի կոստյումն է, սուպերվարչապետական համակարգ է»,-ասաց նա։
Որպեսզի ավելի պատկերավոր ներկայացնի, թե իշխանության բերած նախագիծն ինչպիսի փոփոխություններ է առաջարկում, Մարուքյանը հանեց իր կոստյումը, պահեց ձեռքում ու նկարագրեց, որ կոստյումի աջ և ձախ թևերի ներքևի չորս կոճակներից երկուսը հանում են ու ասում են՝ վսյո, էս լավ կոստյում է։
«Ուրեմն, էն կոստյումը որ կարվել էր, չի փոխվել, և էդ սուպերվարչապետական համակարգը մնացել է ուժի մեջ։ Մենք ասում ենք՝ ինչո՞ւ վարչապետի խոստումը չեք կատարել։ Իսկ վարչապետը հենց այս ամբիոնից ասել է, որ մենք գտնում ենք, որ ԱԱԾ-ն ու ոստիկանությունը դառնալու են նախարարություններ»,-ասաց Մարուքյանը։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը ևս մեկ անգամ ներկայացրեց իրենց նախագծով առաջարկվող փոփոխությունները, որոնց արդյունքում պետական կառավարման ողջ համակարգը լինելու է խորհրդարանական վերահսկողության ներքո։
«Ձեր ներկայացրած համակարգը Սերժ Սարգսյանի համակարգն է։ Կոստյումից երկու-երեք կոճակ եք հանել, հենց գիտեք, բան եք փոխել։ Վարչապետը մնացել է ոստիկանության, ԱԱԾ-ի, ՊԵԿ-ի պետը»,-ասաց նա։
- Հաշվարկ չկա, թե օպտիմալացման արդյունքում որքան գումար կտնտեսվի. Զեյնալյան
- Դե եկեք երեք նախարարություն թողնենք՝ ծախսերի, ձեռքբերումների, մյուսն էլ՝ «դուխով առաջ գնալու». Գևորգ Պետրոսյան
- Գյուղնախարարությունը «Ոռոգման արդիական համակարգերի ներդրման համաֆինանսավորման» ծրագիր է ներկայացնում

Эдмон Марукян в НС снял с себя пиджак и продемонстрировал, какие изменения предлагает правительство Армении
16:06 17/04/2019
Руководитель фракции «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян на сегодняшнем заседании Национального Собрания при обсуждении предложенных правительством поправок в закон РА «О структуре и деятельности правительства» заявил, что он ранее представлял письменные предложения по проекту, но в комиссии по государственно-правовым вопросам они были отклонены.
Коснувшись выступления депутата от фракции «Мой шаг» Ваагна Овакимяна, представитель фракции «Просвещенная Армения» сказал: вы перечислили все порочные явления, но представленным проектом они не устранены.
Напомним, что В.Овакимян выступал перед Марукяном, сказал, что пакет в их комиссии получил положительное заключение, обсуждались представленные предложения, по его словам, он не виновен, что авторы предложений ожидали резонансной реакции.
«Никто не может поставить под сомнение желание правительства – сделать систему государственного управления более эффективной. Никто не может поставить под сомнение это желание. Самое главное для меня это желание. И если есть люди, которые годами представляли политику иначе, то это их проблема », – сказал Овакимян.
Марукян в свою очередь указал, что он не только сомневается, но и настаивает на том, что предлагаемым проектом в структуре государственной системы не планируется никаких существенных изменений.
«Известно, что нынешняя система государственного управления получила название "Костюмом Сержа Саргсяна". Это известный факт. Т.е. – костюм Сержа Саргсяна – суперпремьерская система», – сказал он.
Чтобы более образно представить, какие изменения предлагаются представленным правительством проектом, Марукян снял свой пиджак, демонстрируя его, сказал: «Представленным проектом вы предлагаете сделать следующее: убрать 2 из 4 пуговиц с рукавов пиджака и говорить "вот этот костюм теперь хороший"».
По словам Марукяна, пошитый «костюм» не изменился, и прежняя суперпремьерская система осталась в силе.
«Мы говорим: почему обещание премьера не исполнено? А премьер с этой трибуны сказал, что СНБ и Полиция должны получить статус министерств», – сказал Марукян.
«Представленная вами система – система Сержа Саргсяна. Вы убрали 2-3 пуговицы с костюма, и думаете, будто что-то поменяли. Премьер по-прежнему является главой Полиции, СНБ и КГД», – сказал он.