Քաղաքական 13:25 17/04/2019 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Բաշար ալ-Ասադին՝ Սիրիայի Ազգային տոնի առթիվ:
«Ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ և Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին՝ Սիրիայի Արաբական  Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ:
Համոզված եմ, որ բազմադարյա պատմություն ունեցող հայ-սիրիական հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ և ամրապնդվել՝ ի շահ մեր երկրների և ժողովուրդների:
Լիահույս եմ, որ Սիրիան, հաղթահարելով ճգնաժամի դժվարությունները, շուտով կթևակոխի վերականգնման և ծաղկման շրջան:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և կայունություն»,-ասված է նրա ուղերձում։

Politics 16:34 17/04/2019 Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia has sent a congratulatory message to President Bashar al-Assad of Syria on the county's National Day.
The message, released by the PM's office, reads:
“I warmly congratulate you and the friendly people of Syria on the National Day of the Syrian Arab Republic.
I am confident that the historically deeply-rooted friendly relations between Armenia and Syria will continue to develop and strengthen for the benefit of our countries and peoples.
I hope that having overcome the difficulties of the crisis, Syria will soon enter a period of recovery and prosperity.
I wish you good health and every success, as well as peace and stability - to the friendly people of Syria."