Հասարակություն 10:00 17/04/2019 Աշխարհում
Մոնրեալի քաղաքապետարանն ապրիլի 15-ին հատուկ նիստի ընթացքում հանդես է եկել հայտարարությամբ կապված Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցի հետ։ horizonweekly.ca-ի հաղորդմամբ, հայտարարությունում նշված է, որ 1915-16 թթ. տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն է, որին զոհ է գնացել հայ ժողովրդի երկու երրորդը։
Նշվում է նաև, որ 1997 թվականից սկսած Մոնրեալի քաղաքապետարանը ամեն տարի բանաձև է ընդունում, որով դատապարտում է մեկուկես միլիոն հայերի տեղահանությունը, ջարդը։
Քաղաքապետարանի հայտարարության մեջ նշվում է, որ Մոնրեալում ապրում է 50 հազար հայ, որոնք, որպես հայ համայնք, իրենց մասնակցությունն են բերում քաղաքի մշակութային, տնտեսական,  քաղաքական կյանքին։
Մոնրեալի քաղաքապետը վավերացմամբ 2019 թվականի ապրիլի 24-ը Մոնրեալում հայտարարված է Հայոց ցեղասպանության հիշատակման օր։

Society 12:28 17/04/2019 Armenia
The Montreal City Council issued a statement regarding the 104th anniversary of the Armenian Genocide at its special session on 15 April, stating the Armenian Genocide of 1915-1916 under the Ottoman Empire was the first genocide of the 20th century, which killed two-thirds of the Armenian people.
Since 1997, the Montreal City Council annually adopts a resolution condemning the deportations and massacre of 1,5 million Armenians, Horizon Weekly reports.
The statement of the municipality says that Montreal is home to some 50,000 Armenians, who, as a community, greatly contribute to the city’s cultural, economic and political life.
The Montreal mayor has signed an order to declare April 24, 2019 as a day of commemoration of the Armenian Genocide in the city, the newspaper said.