Քաղաքական 12:20 18/04/2019 Հայաստան
ԱՄՆ-ն առաջարկել է  Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հերթական հանդիպումը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցով  անցկացնել Վաշինգտոնում: Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը: Այս մասին գրում է Ռիա-ն։
«Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել Մոսկվայում՝ ռուսաստանցի իմ գործընկեր Սերգեյ Լավրովի նախաձեռնությամբ: Ռուսաստանի հետ համատեղ ջանքերի կրկնապատկման-եռապատկման դեպքում մենք կարող ենք հույս ունենալ, որ առաջընթաց կգրանցվի հակամարտության կարգավորման հարցում։ Նախօրեին հրավեր է եղել ԱՄՆ-ի կողմից այցելել Վաշինգտոն, որտեղ պետքարտուղերը նաև իր ջանքերը կներդնի հակամարտության լուծման հարցում բեկման հասնելու համար»,- ասել է Մամեդյարովը Վարշավայում կայացած ճեպազրույցում:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 15-ին Մոսկվայում տեղի ունեցավ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների եռակողմ, այնուհետ նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ հանդիպումը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ։ Հանդիպումից հետո ընդունվեց համատեղ հայտարարություն:

U.S. proposes to host next meeting of Armenian, Azeri FMs
The United States has proposed to host the next round of talks over the Artsakh (Nagorno-Karabakh) conflict between Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers Zohrab Mnatsakanyan and Elmar Mammadyarov, TASS reports, citing the Azerbaijani official.
Mammadyarov's comments came after his meeting with Mnatsakanyan in Moscow on 15 April with the participation of Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, as well as the OSCE Minsk Group co-chairs and Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk.
"Yesterday, we received an invitation from the U.S. to visit Washington where the secretary of state is expected to invest his best efforts in reaching a breakthrough in the conflct settlement,” Mammadyarov told a briefing in Poland.