Էվանս. Երբ աշխարհը սգում է Նոտղը Դամի տապալումը, մտածում եմ ի՛նչ եկեղեցիներ են կորցրել հայերը
Փարիզի Աստվածամոր տաճարում բռնկված հրդեհից հետո, Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսը թվիթերում կատարված քննարկումներից մեկի տակ անդրադարձ է կատարել Հայոց ցեղասպանության հարցին։
«Այսօր, երբ ամբողջ աշխարհը սգում է Փարիզի Աստվածամոր տաճարի տապալումը, ես մտածում եմ, թե հայերն ինչ եկեղեցիներ են կորցրել, որոնցում մի քանիսը մարդկանցով ու հեգևորականներով լցված, հայերի սարսափելի ցեղասպանության ժամանակ»,-գրել է Ջոն Էվանսը։
Հիշեցնենք, որ Ջոն Էվանսը պաշտոնազրկվել էր, որովհետև, ինչպես գրում է Asbarez-ը, հանդգնել էր հաստատել Հայոց ցեղասպանության պատմական իրականությունը՝ իրեն ժողովրդավարության պաշըպան համարող երկրում՝ ԱՄՆ-ում։

Politics 15:57 19/04/2019 Armenia
Former U.S. Ambassador to Armenia John Evans reflected on the Armenian Genocide issue on Twitter in the context of the massive fire that ravaged Notre Dame cathedral in Paris on Monday.
“Today, as France and the entire world mourn the destruction by fire of Notre Dame de Paris, I am thinking of what the Armenians lost in terms of churches, some filled with priests and people, in the Armenian Genocide. Horrific,” he tweeted.
According to Asbarez, Evans was dismissed as the U.S. ambassador to Armenia since he dared to acknowledge the historical fact of the Armenian Genocide in the United States, a country that considers itself a defender of democracy.