ԵԱ. Մարիա Գևորգյանի երրորդ անընդմեջ հաղթանակը
Թուրքիայում անցկացվող շախմատի կանանց Եվրոպայի անհատական առաջնության 8-րդ տուրում Հայաստանի ներկայացուցիչներից հաղթանակ է տարել միայն Մարիա Գևւորգյանը: Նա սև ֆիգուրներով ուժեղ է գտնվել վրացի Նինո Բացիաշվիլիից՝ տանելով երրորդ անընդմեջ հաղթանակը: Դա Մարիա Գևորգյանի 5-րդ հաղթանակն էր 8 տուրերում:
Էլինա Դանիելյանը եւ Լիլիթ Մկրտչյանը խաղաղ ելքով են ավարտել իրենց պարտիաները, իսկ Աննա Սարգսյանն ու Սիրանուշ Ղուկասյանը պարտություն են կրել:
8-րդ տուրից հետո Էլինա Դանիելյանը հավաքել է 5.5 միավոր և մեկ միավոր է հետ մրցաշարային աղյուսակը գլխավորող Ալինա Կաշլինսկայայից (Ռուսաստան) եւ Իննա Գապոնենկոյից (Ուկրաինա): Լիլիթ Մկրտչյանն ու Մարիա Գեւորգյանն ունեն 5-ական միավոր, իսկ Աննա Սարգսյանը եւ Սիրանուշ Ղուկասյանը՝ 4-ական:

Sport 17:32 20/04/2019 Armenia
Member pf the Armenian Women’s Chess team Maria Gevorgyan won in the round 8 of the European Women’s Championship. Playing with blacks Gevorgyan defeated Nino Batsiashvili of Georgia which was her fifth and the third straight victory at the tournament.
Other Armenian representatives Elina Danielyan and Lilit Mkrtchyan played draw , while Anna Sargsyan and Siranush Ghukasyan lost.
After 8 rounds played. Elina Danielyan has scored 5.5 points and is half a point behind the leaders Alina Kashlinskaya of Russia and Inna Gaponenko of Ukraine.
To note, 130 players have registered for the tournament, which is played over eleven rounds according to the Swiss system. The14 best players qualify for the next World Cup, a world championship qualifying event.