Իրավունք 16:50 26/04/2019 Հայաստան
«Այն մեղադրանքը, որ առաջադրվել է Դավիթ Սանասարյանին,  այս պահին ամբողջությամբ հիմնավորված է տարբեր մարդկանց ցուցմունքներով, կատարված առերեսումներով»,-այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
Նա ընդգծեց, չխախտելով Սանասարյանի անմեղության կանխավարկածը, բոլորին հորդորում է մի քիչ համբերել։
«Երբ գործը կուղարկվի դատարան, դուք բոլորդ, և առհասարակ հասարակությունը հնարավորություն կունենա ծանոթանալ այն ապացույցներին, որոնք ձեռք են բերվել քրեական գործի նախաքննության ընթացքում, բոլորը հնարավորություն կունենան գնահատել այդ ապացույցների իսկությունը»,-ասաց նա։
Քրեական օրենսգրքի 308 հոդվածի 1-ին մասը սահմանում է.
«Պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելը կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելը՝ շահադիտական, անձնական այլ շահագրգռվածությունից կամ խմբային շահերից ելնելով, որն էական վնաս է պատճառել անձանց, կազմակերպությունների իրավունքներին ու օրինական շահերին, հասարակության կամ պետության օրինական շահերին (գույքային վնասի դեպքում՝ հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկի չափը գերազանցող գումարը կամ դրա արժեքը)՝
պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով, կամ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով, կամ կալանքով՝ երկուսից երեք ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը չորս տարի ժամկետով»։
Սանասարյանն այդ մեղադրանքը շինծու է որակել։
Ծառայության տնօրենը նաև ասաց, որ ԱԱԾ քննիչը և հսկող դատախազը բողոքարկել են դատարանի որոշումը, որով Պետական վերահսկողական ծառայության գնումների վերահսկողության վարչության պետ Սամվել Ադյանը կալանքից ազատ է արձակվել։
«Մենք ներկայում բողոքարկել ենք վերաքննիչ դատարան ու կսպասենք դատարանի որոշմանը»,-ասաց նա։
Վանեցյանը խնդրեց, այդ գործի վերաբերյալ շահարկումներ թույլ չտալ. «Ուզում եմ ասել մեկ բան։ Ես՝ որպես ԱԱԾ տնօրեն, պարտավոր եմ իրականացել օրենքով ինձ վերապահված բոլոր լիազորությունները՝ անկախ նրանից մեղադրվող անձը կլինի իմ ազգականը, բարեկամը, հարազատը, զինակիցը։ Եթե խախտել է օրենքը, պետք է պատասխան տա։ Եթե նախաքննության ընթացքում, ԱԱԾ աշխատակիցները թույլ կտան անօրինականություններ, ապա նրանց պատիժը պետք է լինի առավել քան խիստ»։

Право 17:32 26/04/2019 Армения
Предъявленное Давиду Санасаряну обвинение на данный момент полностью обоснованно показаниями различных лиц, проведенными очными ставками, сказал в беседе с журналистами глава Службы национальной безопасности (СНБ) Армении Артур Ванецян, комментируя уголовное дело в отношении главы Государственной контрольной службы (ГКС).
При этом Ванецян, сославшись на презумпцию невиновности, призвал всех набраться терпения.
«Когда дело будет направлено в суд, у всех вас, у всей общественности появится возможность ознакомиться с доказательствами, добытыми в ходе предварительного следствия по делу, и оценить их подлинность», – сказал Артур Ванецян.
Напомним, 18 апреля Давиду Санасаряну было предъявлено обвинение по части 1 статьи 308 («Злоупотребление должностными полномочиями») Уголовного кодекса Армении. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. 18-го апреля следователь принял решение о временном прекращении полномочий Давида Санасаряна на посту главы Государственной контрольной службы. Санасарян назвал обвинение сфабрикованным.
Артур Ванецян также отметил, что следователь СНБ и осуществляющий надзор прокурор обжаловали решение суда об освобождении из-под стражи начальника управления контроля за госзакупками Государственной контрольной службы  Армении Самвела Адяна.
«Жалоба представлена в Апелляционный суд, подождем решения суда», – сказал он.
Ванецян заявил, что уголовное дело и предъявление обвинения Санасаряну вызвало широкий резонанс, призвав воздерживаться спекуляций на этой теме.
«Я, как директор СНБ, обязан исполнять все возложенные на меня законом полномочия – вне зависимости от того, кто является обвиняемым – родственник, соратник или друг. Если он нарушил закон, то должен ответить», – подчеркнул Ванецян.