Այդ ֆանտաստիկան այսօր Հայաստանում իրականություն է. Վարչապետը՝ 50 հազար աշխատատեղերի մասին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում անդրադարձավ իր այն հայտարարություններին, թե հեղափոխությունից հետո Հայաստանում ստեղծվել է ավելի քան 50 հազար աշխատատեղ:
«Մի քանի անգամ հայտարարել եմ՝ Հայաստանում հեղափոխությունից հետո ստվերից դուրս է եկել կամ ստեղծվել է շուրջ 50 հազար աշխատատեղ: Երբ այս թիվը հրապարակեցի ԵԽԽՎ ամբիոնից, հրապարակային բազմաթիվ հայտարարություններ հնչեցին, որ կասկածի տակ էին առնում այդ թիվը: Երբ նույնիսկ ՊԵԿ-ը հանդես եկավ համապատասխան պարզաբանումներով, շարունակում էին այդպիսի հարցադրումներ հնչել։ Ես հանձնարարել էի տեղեկանք պատրաստել, որպեսզի մենք իմանան կոնկրետ որ ոլորտներում են այդ աշխատատեղերը բացահայտվել կամ ստեղծվել»,- ասաց վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ առաջին վարկածն այն է, որ դրանք ստվերային աշխատատեղեր են եղել և հեղափոխությունից հետո ստվերից դուրս են եկել. «Բայց իհարկե այստեղ կան նաև նոր ստեղծված աշխատատեղեր, այդ թվի տարբերակումն ավելի խորը վերլուծության կարիք ունի, բայց այս նրբություններն այս պահին էական չեն: Էականն այն է, որ 2019 թվականի հունվարին 2018 թվականի հունվարի հանդեպ 50 հազար 141 աշխատատեղով ավելի է գրանցվել Հայաստանում»։
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասն ներկայացրեց, թե որ ոլորտներում են աշխատատեղերն ավելացել։
«Այս թվերը չեն կարող իրական չլինել, որովհետև դրանք ձևավորվել են ձեռնարկությունների ներկայացրած հարկային հաշիվների հիման վրա: Այսինքն՝ ոչ թե մենք ենք հայտնաբերել այդ աշխատատեղերը, այլ մարդիկ հարկային հաշվետվություններում ներկայացրել են այդ աշխատատեղերը։ Սա կարող է նույնիսկ ֆանտաստիկայի ժանրից թվալ, բայց այդ ֆանտաստիկան այսօր Հայաստանում իրականություն է, ինչը շատ լավ է: Սա ոչ թե կառավարության գործունեության հաջողությունն եմ համարում, այլ մեր գործարարների, ընկերությունների, քաղաքացիների գիտակցության բարձրացման հետևանք կամ իրավիճակի նկատմամբ վերաբերմունքի արդյունք»։

Экономика 11:08 26/04/2019 Армения
Премьер Никол Пашинян о создании 50 тысяч рабочих мест: Эта фантастика стала сегодня уже реальностью в Армении
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей странице в соцсети Facebook в ходе прямого эфира сегодня обратился к сделанным им заявлениям, в частности, касательно того, что после революции в РА создано свыше 50 тысяч рабочих мест.
«Несколько раз заявлял, после революции в Армении из тени были выведены или созданы порядка 50 тысяч рабочих мест. Когда я обнародовал эти данные с трибуны ПАСЕ, прозвучало множество различных публичных заявлений, которые ставили эту цифру под сомнение. Когда даже Государственный комитет доходов (КГД) выступил с соответствующими разъяснениями, продолжали звучать подобные заявления. Я поручил подготовить справку, чтобы узнать, в каких конкретно сферах выявлены или созданы эти рабочие места», – отметил премьер.
По его словам, первая версия заключается в том, что это были рабочие места, действующие в «тени», и после революции они были просто выведены из «теневого сектора». «Но, конечно, здесь также есть новые рабочие места, дифференциация этого числа потребует более глубокого анализа, но эти тонкости в данный момент не столь существенны. Существенно то, что число зарегистрированных рабочих мест в Армении, по сравнению с январем 2018 года, в январе 2019 года в РА увеличилось на 50 141», – пояснил премьер.
Затем Никол Пашинян подробно представил, в каких сферах увеличилось число рабочих мест.
«Эти цифры не могут не быть реальными, поскольку они были сформированы на основании представленных предприятиями налоговых счетов. Иными словами, не мы выявили эти рабочие места, а люди в налоговых отчетах представили эти рабочие места. Это может даже показаться чем-то из жанра фантастики, но эта фантастика сегодня является реальностью в Армении, что очень хорошо. Это свидетельствует не только об успешной деятельности правительства, но и является следствием повышения сознательности компаний, работодателей, граждан и наших предпринимателей», – отметил он.