Տնտեսություն 12:51 30/04/2019
Հայաստանի ռազմական ծախսերը 2018թ.-ին նախորդ տարվա համեմատությամբ աճել են 33 տոկոսով։ Այս մասին է վկայում Ստոկհոլմի միջազգային ինստիտուտի՝ Աշխարհում ռազմական ծախսերի միտումները 2018-ին զեկույցը։ 2018թ.-ին Հայաստանը ծախսել է 609 մլն դոլար։
Զեկույցի համաձայն, Հայաստանը նաև ընդգրկվել է աշպարհում այն 10 երկրների շարքում, որոնք ամենամեծ ռազմական բեռն ունեն ՀՆԱ-ի համեմատ։ Հայաստանում այն կազմում է 4.8 տոկոս։ Այս ցանկում են նաև Սաուդյան Արաբիան, Օմանը, Քուվեյթը, Լիբանանը, Հորդանանը, Իսրայելը, Ալժիրը, Պակիստանն ու Ռուսաստանը։
Նշենք, որ այս տարի, 2006 թվականից ի վեր առաջին անգամ Ռուսաստանը դուրս է մնացել երկրների հնգյակից, որոնք ունեն ամենաբարձր ռազմական ծախսերը:
Զեկույցում նշվում է, որ 2018 թվականին աշխարհում ռազմական ծախսերի գլոբալ ծավալը գնահատվել է 1822 մլրդ դոլար, որը 2017-ի համեմատ աճել է 2.6 տոկոսով։
Նշենք, որ այս զեկույցում բացակայում են  Ադրբեջանի ու Վրաստանի ռազմական ծախսերի վերաբերյալ տվյալները։

Economy 14:10 30/04/2019 World
Armenia’s military spending grew strongly last year from the previous year, according to a new report released by the Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) on Monday.
Armenia’s total military expenditure stood at $609 million in 2018, up by 33% from 2017, the report said.
The SIPRI has also ranked Armenia among 10 countries with highest military burden, along with Russia, Saudi Arabia, Oman, Kuwait, Lebanon, Jordan, Israel, Algeria and Pakistan. The country’s total expenditure made up 4.8 percent of gross domestic product (GDP).
For the first time since 2006 Russia has been dropped out of the world’s top five military spenders, which included the United States, China, Saudi Arabia, India and France.
Total world military expenditure rose to $1822 billion in 2018, representing an increase of 2.6 per cent from 2017, according to the report.