12:18 01/05/2019 Հայաստան
Ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչությունում հաղորդում է ստացվել, որ Երևանում գործող «Պիկոնետ Տեքնոլոջիս» ՍՊ ընկերության աշխատակիցները ԱՄՆ և Կանադայի օգտատերերի շրջանում տարածում են համակարգչի անվտանգությանը վերաբերող կեղծ նախազգուշացումներ։
Դրանցում նշվում է, որ խնդիրը վերացնելու համար անհրաժեշտ է զանգահարել անվճար հեռախոսահամարով։ Տվյալ հեռախոսահամարի զանգերին ևս պատասխանում են ընկերության աշխատակիցները և իբր խնդիրը լուծելու համար զանգահարած յուրաքանչյուր անձից խաբեությամբ և վստահությունը չարաշահելու եղանակով հափշտակում 100-ից 2000 ԱՄՆ դոլար։
Ոստիկանությունից մանրամասնում են, բացի այդ, հեռախոսային խոսակցության ընթացքում ընկերության աշխատակիցները զուգահեռ պարզում են այդ անձանց սոցիալական ապահովագրության համարը և բանկային գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ։
Հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ «Պիկոնետ Տեքնոլոջիս» ընկերության ազգությամբ հնդիկ հիմնադիրը խաբեության, վստահությունը չարաշահելու եղանակով ուրիշի առանձնապես խոշոր չափերով գույքը հափշտակելու նախնական միասնական դիտավորությամբ Երևանում վարձակալել է տարածք և կազմակերպել նշված հանցավոր գործունեությունը: Նույն օրը հարուցվել է քրեական գործ` մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափի խարդախություն կատարելու հատկանիշներով:
Դատարանի որոշմամբ խուզարկվել է ընկերության վարձակալած տարածքը։ Հայտնաբերվել և առգրավվել են հացագործության գործիք հադիսացող 14 համակարգիչներ, հափշտակված գումարների վերաբերյալ գրառումներ: Խուզարկության պահին վարձակալած տարածքում է եղել 8 անձ՝ 4 հայ, 4 հնդիկ։ Ըստ նախնական տեղեկությունների, նրանք ներգրավված են եղել խարդախություններին և յուրաքանչյուրն ունեցել է որոշակի դերակատարություն:
Հանցավոր ողջ գործունեությունը կազմակերպել և ղեկավարել է ընկերության ազգությամբ հնդիկ տնօրենը: Խուզարկությամբ հայտնաբերվել են նաև պոլիէթիլենային տոպրակով դեղնականաչավուն զանգված և օգտագործված 2 կաթուցիչ: Ըստ ձեռք բերված նախնական տեղեկությունների՝ հանցավոր խումբն ԱՄՆ-ի շուրջ 60 քաղաքացու վստահությունը չարաշահելով և խաբեությամբ հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ շուրջ 15000 ԱՄՆ դոլար: Քննությունը շարունակվում է։

Киберпреступники обманывали жителей США: Полиция Армении представила подробности
В Главное управление по борьбе с организованной преступностью Полиции Армении поступило сообщение о том, что сотрудники действующего в Ереване ООО «Пиконет Текнолоджис» среди пользователей в США и Канаде распространяют фейковые предупреждения, касающиеся компьютерной безопасности. Подробности сообщает пресс-служба Полиции Армении.
В этих предупреждениях отмечается, что для устранения проблемы необходимо позвонить по бесплатному телефонному номеру. На поступающие на указанный номер звонки также отвечают сотрудники компании. И, якобы для решения проблемы, у каждого позвонившего, путем обмана и злоупотребления доверием, похищают от 100 до 2000 долларов США, указывается в сообщении.
В Полиции отмечают, что, кроме этого, в ходе телефонной беседы сотрудники компании параллельно выясняют номер социальной страховки этих лиц и содержащие банковскую тайну сведения.
Подготовленными на основе сообщения материалами выяснилось, что учредитель компании «Пиконет Текнолоджис», индиец по национальности, путем обмана, злоупотребления доверием, с целью совместного вымогательства чужого имущества, в Ереване арендовали территорию и организовали указанную преступную деятельность. В тот же день было возбуждено уголовное дело по признакам совершения хищения в особо крупном размере группой лиц по предварительному сговору.
Решением суда был проведен обыск на арендованной компанией территории. Были обнаружены и изъяты служащие инструментом преступления 14 компьютеров, записи о суммах, которые были похищены. В момент обыска на арендованной территории находились 8 человек – 4 армянина, 4 индийца. Согласно предварительным сведениям, они участвовали в мошенничестве и у каждого была определенная роль.
Всю преступную деятельность организовал и руководил ею директор. При обыске были обнаружены также желто-зеленая масса в полиэтиленовом пакете. По добытым предварительным сведениям, преступная группа, злоупотребив доверием около 60 граждан США, обманом, похитила около 15000 долларов США. Следствие продолжается.