Հասարակություն 11:16 02/05/2019 Հայաստան
Կառավարության շենքի դիմաց այսօր բողոքի ակցիա էին կազմակերպել շարժական սրճարանների ոլորտի ներկայացուցիչները: Մայրաքաղաքում գործող 47 շարժական սրճարանատերերը կառավարությունից պահանջում են անհապաղ լուծել իրենց ոլորտում առկա խնդիրները:
Նշենք, որ Երևանի քաղաքապետարանի առևտրի վարչությունն ու ՀԷՑ-ը շարժական առևտրով զբաղվող տնտեսվարողներին զրկել են էլեկտրականությունից, ինչի հետևանքով 100-ից ավելի մարդ մնացել է գործազուրկ:
«Շարժական սրճարանների միության» հիմնադիր Արեն Մելիքյանը նշեց՝ կառավարությունից խնդրում են, որ սրճարաններին այլընտրանքային տարբերակ առաջարկեն:
«Պետք է ՀԷՑ-ին հորդորեն, որ ժամանակավորապես թույլտվություն տան, որպեսզի բոլոր 47 շրջիկ կետերը թույլտվություն ունենան աշխատելու, մինչ օրենքը կկարգավորվի»,- ասաց նա:
Նրա խոսքով՝ իրենք հանդիպել են ավագանու անդամների հետ և ոլորտի կարգավորման վերաբերյալ առաջարկներ են ներկայացրել:
Հիշեցնենք, որ ըստ  Երևանի քաղաքապետարանի հաղորդագրության, Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի հանձնարարությամբ գույքագրվել են մայրաքաղաքում առկա շրջիկ առևտրի կետերը: Գույքագրման և համատեղ ստուգայցերից հետո առաջացել են հիմնավոր կասկածներ առ այն, որ շրջիկ առևտրի կետերն իրենց գործունեությունն իրականացնում են տեխնիկական անվտանգության և բնապահպանական նորմերի խախտմամբ: «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունն արդեն իսկ ապամոնտաժել է անօրինական լարանցումները:
Երևանում շրջիկ առևտրի կետերի գործունեությունը կանոնակարգելու նպատակով քաղաքապետարանը հանդես է եկել նաև օրենսդրական փոփոխությունների նախաձեռնությամբ: Օրենքի ընդունումից հետո ավագանին կտա բոլոր չափորոշիչները և գոտիավորումը, ինչպես նաև ժամերը և օրերը:

Society 12:31 02/05/2019 Armenia
A group of owners of food trucks in Yerevan, the Armenian capital, staged a protest outside the government building on Thursday, demanding the authorities to immediately handle the issues in the sector.
The protest comes after all the food trucks in the city were left without power supply as the inspections carried out by the Yerevan Municipality found violations of safety and environmental norms in the mobile cafes. The move has left over 100 people unemployed.
Aren Melikyan, the chairman of the Union of Food Trucks, told reporters that they ask the authorities to offer alternative options to mobile cafes.
He said all the 47 food trucks should be temporarily allowed to operate until a new law regulating the sector is adopted.
The chairman also said they have discussed the issue the Yerevan City Council members and submitted proposals on regulating the sector.
The Yerevan Municipality has launched legislative amendments to regulate the activities of food trucks in the city. After the amendments are passed, the Yerevan City Council will specify the respective standards, zoning, as well as the days and hours of their operation.