Քաղաքական 12:51 03/05/2019 Հայաստան
Մոգերինի. Ավելացող ճնշումների պայմաններում վերահաստատում ենք մեր վճռականությունը մամուլի ազատության պաշտպանությանը
ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի ու Եվրոպական միության անունից տարածվել է հայտարարություն մայիսի 3-ին Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ։
«Մամուլի ազատության համաշխարհային օրը մենք նշում ենք ազատ մամուլի կարևոր դերը ոչ միայն որպես հուսալի և ճշգրիտ լրատվություն հաղորդող օղակ այլև ժողովրդավարության առանցքային հենասյուն։ Ժողովրդավարական գործընթացների որակը կապված է խոսքի ազատության, այդ թվում՝ լրատվամիջոցների ազատության ինչպես նաև բազմակարծության հետ։ Չկա ժողովրդավարություն առանց իրապես ազատ մամուլի։
Հասարակության համար ճշտված և արժանահավատ լրատվություն երաշխավորելու   մեծ պատասխանատվությունից բացի ազատ, բազմազան և անկախ լրատվամիջոցները  բազմակարծ և բաց հասարակության հիմնաքարն են։ Հետաքննող լրագրությունը կատարում է  վերահսկողի անհրաժեշտ դեր օգնելով, որպեսզի  կառավարությունները և պետական հաստատությունների բոլոր օղակները հաշվետու լինեն հասարակության առջև իրենց գործողությունների և պարտականությունների կատարման համար։ Այդուհանդերձ մենք տեսնում ենք, որ ավելի հաճախ փորձեր են արվում  կրճատելու ազատ մամուլի տարածքը, այդ թվում՝ վստահության խաթարման կանոնավոր գործողություններով, և չափազանց  շատ լրագրողներ կորցրել են կյանքնը կամ վտագի ենթարկվել ոչ հարմար ճշմարտությունը հասանելի դարձնելու պատճառով։
Այս տարի համաշխարհային  26-ամյակին անդրադառնում ենք այն մատրահրավերներին, որոնց հետ ապատեղեկատվության այս ժամանակաշրջանում առերեսվում են լրատվամիջոցներն ընտրական գործընթացներում, ինչպես նաև՝ ժողովրդավարությանը, խաղաղությանն ու հաշտեցմանն աջակցելու մամուլի ներուժին: Ապատեղեկատվությունն ունի ժողովրդավարական գործընթացների և հանրային բանավեճերի վրա բացասաբար ներազդելու մեծ ներուժ՝ ամբողջ աշխարհում, իսկ Եվրոպական միությունը բացառություն չէ։
Այդ պատճառով մեկնարկել ենք «Ապատեղեկատվությանն ընդդեմ ԵՄ գործողությունների ծրագիր» նախաձեռնությունը, որի միջոցով Եվրոպան մեծացնում է արձագանքը և բարձրացնում իր հասարակությունների դիմակայությունը ապատեղեկատվությանը:  Ծրագիրը միտված է ապատեղեկատվության հայտնաբերման համակարգի բարելավմանը, Միության և ԵՄ անդամ պետությունների գործողությունների համակարգմանն ու  միավորմանը, մասնավոր հատվածի համախմբմանն ու ստանձնած պարտավորությունների իրականացմանը, հանրային իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանը  և քաղաքացիների հզորացմանը:  Առողջ ժողովրդավարությունը հենվում է բաց, ազատ և արդար հանրային բանավեճերի վրա և մենք մեր պարտքն ենք համարում պաշտպանել այս տարածքը, թույլ չտալով ապատեղեկատվության տարածում, որն առաջացնում է ատելություն, բաժանումներ և ժողովրդավարության նկատմամբ անվստահություն:
ԵՄ-ն խթան է հաղորդում ազատ և արդար մամուլին ոչ միայն իր տարածքում, այլ նաև երրորդ երկրների հետ հարաբերություններում, այդ թվում ֆինանսավորելով թիրախային ծրագրեր՝  միտված լրագրության որակի բարձրացմանը, մամուլի ազատության խթանմանը և հանրային տեղեկատվության մատչելիության ապահովմանը: Ազատ լրագրության նկատմամբ ավելացող ճնշումների պայմաններում ԵՄ-ն վերահաստատում է վճռականությունը ԶԼՄ-ների և մամուլի ազատության պաշտպանությանը՝ իր սահմանների ներսում և ամբողջ աշխարհում»,-ասված է հայտարարության մեջ։

Politics 14:38 03/05/2019 World
High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini has issued a declaration on behalf of the EU on the World Press Freedom Day marked on 3 May.
The full text of the declaration is provided below:
“On World Press Freedom Day we celebrate the essential role of a free press not only as a conveyer of reliable and accurate news, but as a pillar of democracy. The quality of democratic processes is linked to the state of freedom of expression as well as media freedom and pluralism. There is no democracy without a truly free press.
While bearing the great responsibility to guarantee checked and correct news to the public, free, diverse and independent media are at the very same basis of a pluralistic and open society. Investigative journalism fulfils a necessary watchdog role that assists the public in holding governments and institutions, at all level, accountable for their actions and obligations. However, we see more and more attempts to curb the space for free media, also by systematically undermining their credibility, and too many journalists have lost their lives or have put their lives at risk for having exposed inconvenient truths
This year's 26th worldwide commemoration addresses the current challenges faced by the media in elections in times of disinformation, as well as the media's potential to support democracy, peace and reconciliation. Disinformation has a high potential to negatively influence democratic processes and public debates all over the world, and the European Union makes no exception.
This is why we have launched the 'EU Action Plan against Disinformation', that steps up the European response to strengthen the resilience of our societies against disinformation. The Plan focuses on improving detection of disinformation, coordinating and joining up actions by the Union and Member States, mobilising the private sector to deliver on its commitments, raising public awareness and empowering citizens. Healthy democracy relies on open, free and fair public debate and it is our duty to protect this space and not allow anybody to spread disinformation that fuels hatred, division, and mistrust in democracy.
The EU is promoting free and fair media not only at home but also globally in our relations with third countries, including by providing funding for targeted projects that enhance quality journalism, press freedom and access to public information.  With free journalism under increasing pressure, the EU reaffirms its determination to defend press and media freedom within its borders and worldwide.”