Քաղաքական 12:32 14/05/2019 Հայաստան
Մայիսի 13-14-ին Բրյուսելում անցկացվում է ԵՄ Արևելյան գործընկերության 10 տարվան նվիրված հոբելյանական համաժողովը՝ ծրագրի մասնակից երկրների՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի Վրաստանի, Ուկրաինայի ու Մոլդովայի ղեկավարների ու ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Պարզվում է, ամեն ինչ հարթ չի անցել։ ԵՄ արտաքին գործերի նախարարներն ու Արևելյան գործընկերության 6 երկրների արտաքին գործերի նախարարներն իջեցրել են 10-ամյակին նվիրված հոբելյանական հայտարարության մակարդակը։  Ինչպես հայտնել է «Ազատություն ռադիոկայանի» եվրոպական ծառայության աղբյուրը, հայտարարության մակարդակի իջեցման պատճառը եղել է Ադրբեջանը, որը դժգոհ է եղել, քանի որ հայտարարության մեջ չի նշվել «տարածքային ամբողջականություն»  տերմինը։
ԵՄ ղեկավարները, սակայն, չեն տրվել Ադրբեջանի դժգհությանն ու սպառնալիքներին ու հայտարարությունը չեն փոփոխել, որի արդյունքում, բոլոր մասնակիցների փոխարեն, փաստաթուղթը ստորագրել է միայն համաժողովը նախագահող ԵՄ արտաքին քաղաքականության հարցերով ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերերին ու այն ստացել է «Նախագահողի ամփոփում» անունը։
Նշվում է, որ դժգոհ են եղել նաև Վրաստանն ու Ուկրաինան, քանի որ հայտարարությամբ Բրյուսելը չի ճանաչել այդ երկրների «եվրոպական ձգտումները»։
Հիշեցնենք, որ Արևելյան գործընկերության մեկնարկը տրվել է 2009թ.-ին և ԵՄ ու Արևելյան գործընկերության ղեկավարների վերջին գագաթնաժողովը տեղի է ունեցել 2017թ.-ին Բրյուսելում։

Politics 13:31 14/05/2019 World
Foreign ministers from the European Union and the six Eastern Partnership countries have downgraded a celebratory statement marking the 10th anniversary of the partnership that aims to bring Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova, and Ukraine closer to the bloc without the concrete offer of EU membership.
Sources told RFE/RL that the change came because Azerbaijan was unhappy that the text did not mention the issue of territorial integrity.
The text of the statement remains the same. But instead of being signed by all participants, it was approved only by the chairperson of the meeting – EU foreign-policy chief Federica Mogherini.
In the lead up to negotiations on the text, Georgia and Ukraine also expressed dissatisfaction that the text did not include Brussels' acknowledgement of some eastern partners' "European aspirations."
But Tbilisi and Kyiv accepted wording that referred to older texts such as previous Eastern Partnership summit statements.
"We reaffirm the joint commitments enshrined in the Eastern Partnership Summit declarations; and to underline our firm intention to carry them forward," the celebratory statement said.
The Eastern Partnership was launched in 2009 and has held summits for EU and Eastern Partnership heads of state and government every other year since then, with the last summit being held in Brussels 2017.