ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:42 14/05/2019 Հայաստան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Քոչարյանի գործով խափանման միջոցի դատական քննությանը ներկայացած գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի մուտքը դատական նիստերի դահլիճ երեկ բուռն քննարկումների առիթ դարձավ։ Նա ներս էր մտել դատավորի համար նախատեսված դռնով, մինչդեռ պաշտպաններն ու մեղադրանքը պաշտպանող մյուս դատախազները մուտք գործեցին դատավարության մասնակիցների համար նախատեսված ընդհանուր դռնով։
Չնայած հատուկ կարգ չկա, թե որ դռնից պետք է մտնի գլխավոր դատախազը, սակայն, մասնագետների գնահատմամբ, այս փաստն օբյեկտիվ կասկած է առաջացնում դատավորի և գլխավոր դատախազի առնվազն մտերմության մասին։
«Փաստը կասկած է առաջացնում նրա անաչառության վերաբերյալ և կարող է վկայել դատավորի՝ դատախազից կաշկանդվելու հանգամանքի մասին»,- նշեց մեր զրուցակիցը։ Իսկ Քոչարյանի պաշտպանները դատավորի ինքնաբացարկի միջնորդության ժամանակ նշեցին նաև այս հանգամանքը»:

Пресса дня 12:03 14/05/2019 Армения
Газета «Грапарак» пишет, что приход генерального прокурора Армении Артура Давтяна в зал суда во время рассмотрения вопроса меры пресечения Роберту Кочаряну стал вчера предметом бурных обсуждений. Он вошел в зал заседаний через предусмотренный для судьи служебный вход, в то время как адвокаты и другие прокуроры вошли в зал через общую дверь, предусмотренную для участников судебного процесса.
Несмотря на то, что нет определенного порядка, через какую дверь должен входить в зал суда генеральный прокурор, по оценке специалистов, этот факт объективно вызывает сомнение как минимум о близких отношениях между судьей и генпрокурором.
«Факт вызывает сомнение в его беспристрастности и может свидетельствовать об отсутствии свободы, обстоятельстве скованности судьи от прокурора», - отметил собеседник газеты. Адвокаты Роберта Кочаряна во время представления ходатайства об отводе судьи также отметили это обстоятельство», - отмечает издание.