ԱՄՆ դաշնային գործակալություն․ Թուրքիան կրոնական ազատությունների ամենակոպիտ խախտողների ցանկում է
Անցյալ շաբաթ ես տեղեկացրել էի Ադրբեջանի կրոնական ազատությունների խախտումների մասին, ինչպես նշված էր Միացյալ Նահանգների Միջազգային կրոնական ազատության հարցերով հանձնաժողովի (USCIRF) վերջին զեկույցում։ Այս շաբաթվա իմ հոդվածը լուսաբանում է կրոնական խախտումները Թուրքիայում, ինչպես հաղորդում է ԱՄՆ դաշնային գործակալությունը՝ USCIRF-ը։
Տարեկան զեկույցը բացահայտել է, որ «2018 թ․ Թուրքիայում կրոնական ազատության վիճակը շարունակում է մնալ խորապես վրդովեցուցիչ՝ լուրջ մտահոգությունների տեղիք տալով, որ երկրի ներկայիս հետագիծն առաջիկա տարի կհանգեցնի պայմանների հավելյալ վատթարացման։ Կրոնական ազատության վաղեմի հիմնախնդիրների լուծման հարցում Թուրքիայի կառավարության կողմից որևէ լուրջ առաջընթացի բացակայությունը շարունակում է անհանգստության պատճառ դառնալ: Կրոնական կամ հավատքի ազատության վերաբերյալ շատ լուրջ սահմանափակումները շարունակվում են՝ սպառնալով երկրում փոքրամասնությունների կրոնական համայնքների շարունակական կենսունակությանն ու գոյատևմանը։ Բացի այդ, պետական կառույցների և իշխանամետ լրատվամիջոցների կողմից դիվականացման աճը և արատավոր արշավը նպաստել են կրոնական փոքրամասնությունների շրջանում աճող վախի մթնոլորտին: Թուրքական կառավարությունը շարունակում է միջամտել կրոնական համայնքների ներքին գործերին՝ թույլ չտալով Հայ Առաքելական եկեղեցու պատրիարքական ընտրությունները և պահպանելով իր պահանջը, որ հունական ուղղափառ մետրոպոլիտները ձեռք բերեն Թուրքիայի քաղաքացիություն՝ եկեղեցու Սուրբ Սինոդին մասնակցելու համար»:
Բացի այդ, USCIRF-ը հայտարարել է, որ «ԱՄՆ-ում հաստատված հոգևոր առաջնորդ Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետևորդները», որը նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի քաղաքական կողմնակիցն էր նրա ավելի վաղ կարիերայի ընթացքում, «շարունակվում են տասնյակ հազարներով հեռացվել պետական ծառայությունից, կալանավորվել և ձերբակալվել՝ հուլիսի 20-ին տեղի ունեցած հեղաշրջման անհաջող փորձին ենթադրյալ մասնակցության կամ ահաբեկչության մեջ ներգրավված լինելու համար: Թուրքական կառավարությունը Գյուլենի հետ կապված անձանց անխտիր կերպով դիտել է որպես ահաբեկչական կազմակերպության մի մաս։ Պետական պաշտոնյաները շարունակում են ներգրավված լինել հակասեմիտիզմի մեջ՝ սոցիալական մեդիա հարթակներում հայտարարությունների և մեկնաբանությունների տեսքով, իսկ իշխանամետ թերթերն ու լրատվամիջոցները քարոզում էին ատելություն թե քրիստոնյաների, թե հրեաների դեմ»։
Վերջին երեք տարիների ընթացքում, 2016 թ․ հուլիսին նախագահ Էրդողանին տապալելու ձախողված հեղաշրջման փորձից հետո, Թուրքիայի կառավարությունը 150 հազար պետական ծառայողների ազատեց աշխատանքից և տասնյակ հազարավոր մարդկանց ձերբակալեց՝ նրանց մեղադրելով հեղաշրջման դավադրության և ահաբեկչության մեջ ներգրավված լինելու համար: Բացի այդ, 68 լրագրողներ, ամենաշատը բոլոր երկրների մեջ, բանտարկվեցին, ավելի քան 150 լրատվամիջոցներ փակվեցին, իսկ անկախ լրատվամիջոցների մեծ մասը վերահսկվեցին կառավարության կողմից։
Բացի այդ, USCIRF-ը ներկայացրել է հետևյալ կրոնական խախտումները Թուրքիայում.
1) Հանրակրթական դպրոցների աշակերտները, ներառյալ ալևիները, ստիպված են անցնել «Կրոնական մշակույթ և բարոյական գիտելիքներ» իսլամական առարկան։ Հայերը, հույները և հրեաները ազատված են դրանից։ Աշակերտները և նրանց ծնողները ազատվելու համար պետք է երկարատև դժվարին գործընթաց անցնեն կամ իրենց պահանջները ներկայացնեն դատարան։
2) Թուրքական կառավարությունը միջամտում է ինչպես հունական, այնպես էլ հայկական համայնքների ներքին գործերին՝ հոգևորականների ձեռնադրումը սահմանափակելով Թուրքիայի քաղաքացիությամբ։ Քանի որ Թուրքիայի հայոց պատրիարքը 2010 թվականից անգործունակ էր, թուրքական կառավարությունը թույլ չէր տալիս, որ հայկական համայնքը ընտրի նոր պատրիարք:
3) «Ալևիները կազմում են Թուրքիայի ամենամեծ կրոնական փոքրամասնությունը [գնահատվում է 10-25 միլիոն]: Այնուամենայնիվ, կառավարությունը երկար ժամանակ ալևիներին դասակարգում էր որպես մահմեդական և հետևաբար չկարողանալով նրանց ճանաչել որպես սուննի մահմեդականներից տարբերվող կրոնական համայնք։ Չնայած 2015 թ. փետրվարին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կայացրած որոշմանը՝ կառավարությունը դեռևս քայլեր չի ձեռնարկել, որպեսզի ալևի ուսանողներն ազատվեն պարտադիր կրոնական դասերին մասնակցելուց, որոնք առաջին հերթին հիմնված են իսլամի սուննի հասկացության վրա», ասված է USCIRF-ի տարեկան զեկույցում։
4) Իշխանամետ տպագիր և սոցիալական լրատվամիջոցներում տարածված է հակասեմիտիզմը։ Համաձայն Հրանտ Դինքի հիմնադրամի՝ 2018 թ. հունվարից մինչև ապրիլ ընկած ժամանակահատվածում 427 ատելության խոսք է գրանցվել հրեաների դեմ։ Թուրք քաղաքական գործիչները ևս հաճախակի հակասեմական մեկնաբանություններ են անում:
5) Բողոքական համայնքը շարունակում է ատելության խոսքի թիրախ լինել։ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը գտնում է, որ Թուրքիան խախտել է Յոթերորդ օրվա ադվենտիստների հիմնադրամի իրավունքները։ Բացի այդ, «Եհովայի վկաներին մերժում են խղճի հիմնավորմամբ զինվորական ծառայությունից հրաժարվելու իրավունքը, նրանց սպառնում են հետապնդումներ, տուգանքներ և ազատազրկում», հայտնել է USCIRF-ը։
6) «Հայոց Պատրիարքարանը ձգտում է վերադարձնել Ստամբուլում գտնվող, նախկինում հայ երեխաների կրթության համար օգտագործված Սանասարյան Հանի անշարժ գույքը, որը կառավարությունը բռնագրավել էր 1935 թվականին։ Բոզջադա կղզու Հունական ուղղափառ հիմնադրամը դեռևս չի ստացել 11 անշարժ գույքի համար իրավունքը հաստատող փաստաթղթերը, չնայած 2014 թ․ սեպտեմբերին Հիմնադրամի խորհրդի ընդունած որոշման՝ գործերը փոխանցելու մասին։ Հալկիի հունական ուղղափառ աստվածաբանական դպրոցը, որը հայտնի նաև որպես Հալկիի ճեմարան, փակվել է և հնարավորություն չի ունեցել հոգևորականությանը ուսուցանել 1971 թ․ սկսած»՝ ըստ USCIRF-ի։
USCIRF- ը կոչ է արել ԱՄՆ կառավարությանը ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա՝ կրոնական ազատության բոլոր դրույթները պահպանելու և համապատասխան ուղղիչ միջոցներ ձեռնարկելու համար․․․

Politics 11:39 15/05/2019 Armenia
Last week, I reported on Azerbaijan’s violations of religious freedom as documented in the most recent Annual Report of the United States Commission on International Religious Freedom (USCIRF). My article this week covers religious violations in Turkey as reported by USCIRF, a U.S. federal government agency.
The Annual Report revealed that “in 2018, the state of religious freedom in Turkey remained deeply troubling, raising serious concerns that the country’s current trajectory will lead to the further deterioration of conditions in the year ahead. The lack of any meaningful progress on the part of the Turkish government to address longstanding religious freedom issues was continued cause for concern. Many serious limitations on the freedom of religion or belief continued, threatening the continued vitality and survival of minority religious communities in the country; in addition, increased demonization and a smear campaign by government entities and pro-government media contributed to a growing climate of fear among religious minority communities. The Turkish government continued to interfere in the internal affairs of religious communities, disallowing patriarchal elections for the Armenian Apostolic Church and maintaining its requirement that Greek Orthodox metropolitans obtain Turkish citizenship in order to participate in the church’s Holy Synod.”
Furthermore, the USCIRF stated that “followers of U.S.-based cleric Fethullah Gülen,” who was the political supporter of Pres. Recep Tayyip Erdogan earlier in his career, “continued to be dismissed from public service, detained, and arrested in the tens of thousands for alleged complicity in the July 2016 failed coup attempt or involvement in terrorist activity. The Turkish government has indiscriminately designated those affiliated with Gülen as part of a terrorist organization. Government officials also continued to engage in anti-Semitism in the form of public statements and comments made on social media platforms, while pro-government newspapers and media outlets propagated hate speech directed against both Christians and Jews.”
In the past three years, since the failed coup attempt of July 2016 to overthrow Pres. Erdogan, the Turkish government dismissed over 150,000 public servants, and arrested tens of thousands accusing them of plotting the coup and being involved in terrorism. In addition, 68 journalists -- the most in any country -- have been jailed, over 150 media outlets were closed down, and most independent media companies were controlled by the government.
Furthermore, the USCIRF reports the following religious violations in Turkey:
1) Students in public schools, including Alevis, are forced to take the Islamic course of “Religious Culture and Moral Knowledge.” Armenians, Greeks, Jews and atheists have been given exemptions. Students and their parents seeking exemption have to undergo a long arduous process or pursue their claims in court.
2) The Turkish government interferes in the internal affairs of both Greek and Armenian communities by restricting the ordination of clergy to Turkish citizenship. Since the Armenian Patriarch of Turkey was incapacitated in 2010, the Turkish government has not allowed the Armenian community to elect a new Patriarch.
3) “Alevis constitute the largest religious minority in Turkey [estimated 10 to 25 million]. However, the government has long classified Alevis as Muslim and subsequently failed to recognize them as a religious community distinct from majority Sunni Muslims. Despite a February 2015 ruling issued by the European Court of Human Rights, the government has yet to take steps to exempt Alevi students from attending compulsory religious classes that are based primarily on the Sunni understanding of Islam,” according to the USCIRF Annual Report.
4) There is widespread anti-Semitism in the pro-government print and social media. According to the Hrant Dink Foundation, there were 427 instances of anti-Jewish hate speech from January to April 2018. Turkish politicians also frequently make anti-Semitic comments.
5) The Protestant community also continued to be the target of hate speech. The European Court of Human Rights found Turkey violated the rights of the Foundation of Seventh-day Adventists. In addition, “Jehovah’s Witnesses are denied the right to conscientious objection to military service and face prosecution, fines, and imprisonment for the exercise of their beliefs,” USCIRF reported.
6) “The Armenian Patriarchate has been seeking the return of the Sanasaryan Han in Istanbul -- a property previously used for the education of Armenian children -- that the government seized in 1935. The Greek Orthodox Foundation on Bozcaada Island has also yet to receive the title deeds for 11 properties, despite a September 2014 decision rendered by the Council of Foundations to transfer the deeds. The Greek Orthodox Theological School of Halki, also known as Halki Seminary, has been closed and unable to educate or train clergy since 1971,” according to the USCIRF.
The USCIRF urged the US government to pressure Turkey to comply with all provisions of religious freedom and take appropriate corrective measures!