Քաղաքական 12:31 16/05/2019 Հայաստան
Աշխատանքային այցով Ղազախստանի Հանրապետությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սագսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սարգսյանին՝ իր հրավերն ընդունելու և տնտեսական 12-րդ ամենամյա ֆորումին մասնակցելու համար, որն այս տարի անցկացվում է «Ոգեշնչող աճ. մարդիկ, քաղաքներ, տնտեսություններ» խորագրի ներքո:
«Ձեր մասնակցությունը, անկասկած, ավելի նշանակալի կդարձնի տնտեսական համաժողովը: Մեր երկրներն ունեն բարեկամական և գործընկերային փոխհարաբերություններ, և այդ համագործակցության ակունքներում մեր առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևն է: Նա մշտապես մեծ ուշադրություն էր դարձնում Հայաստանի հետ փոխգործակցության զարգացմանը, և այսօր կարող ենք վստահորեն ասել, որ մեր երկրների միջև հարաբերությունները շատ լավ հիմքերի վրա են: Մենք սերտորեն համագործակցում ենք նաև տարածաշրջանային և միջազգային այնպիսի կազմակերպությունների շրջանակում, ինչպիսիք են ՄԱԿ-ը և ՀԱՊԿ-ն»,-նշել է Ղազախստանի նախագահը:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ֆորումին մասնակցելու հրավերի համար և նշել, որ ուրախ է գտնվել բարեկամ Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում, որն արդեն կրում է առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի անունը, ով նշանակալի ավանդ ունի ինչպես իր երկրի, այնպես էլ հայ-ղազախական հարաբերությունների զարգացման գործում:
«Մեր երկու ժողովուրդները շփվում են դարեր ի վեր: Մեր պետությունների միջև հարաբերությունները պատմականորեն խորը արմատներ ունեն, և բարեկամության ու համագործակցության վառ օրինակ են: Մենք 21-րդ դարում ենք, որն էականորեն տարբերվելու է 20-րդ դարից: Եվ այս համատեքստում կարծում եմ, որ Հայաստանի ու Ղազախստանի միջև գործակցությունը կարող է ավելի հեռուն գնալ թե՛ տնտեսության ոլորտում՝ ներառելով նոր տեխնոլոգիաները, թե՛ մշակույթի ոլորտում»,- ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը:
Հայաստանի և Ղազախստանի նախագահներն անդրադարձել են երկու երկրների միջև ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ՝ Եվրասիական տնտեսական միության և ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցության հարցերին: Կարևորվել է առևտրատնտեսական, մշակութային և հումանիտար ոլորտներում գործակցության խորացումը։
Նախագահներն առանձնահատուկ ընդգծել են Ղազախստանի հայ համայնքի դերը՝ երկու երկրների միջև պատմականորեն ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների պահպանման ու զարգացման տեսանկյունից: Նախագահ Տոկաևը ջերմությամբ է խոսել հայ համայնքի մասին՝ նշելով, որ նրանք Ղազախստանի արժանի քաղաքացիներ են և իրենց ներդրումն ունեն երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման գործում:

Relations between Armenia and Kazakhstan are a bright example of friendship and cooperation – President Sarkissian
President Armen Sarkissian, who is in Kazakhstan on a working visit, today met with the President of Kazakhstan Kasim-Zhomart Tokaev.
As the press department at the President’s office reported, President Kasim-Zhomart Tokaev thanked the President Sarkissian for accepting his invitation and his participation at the annual 12th economic forum which this year is titled “Inspiring Growth: People, Cities, Economies.”
“Your participation is, undoubtedly, will make the economic forum even more momentous. Our countries have friendly and partner relations, President Nursultan Nazarbayev stands at the origins of that relations. He paid constant attention to the development of the relations with Armenia, and today we can state confidently that the relations between our two countries rest on a very solid base. We also cooperate closely in the framework of regional and international organizations such as the UN and CSTO,” the President of Kazakhstan noted.
President Sarkissian thanked for the invitation to participate at the forum and noted that he was happy to be in the capital of Kazakhstan Nur-Sultan, which is bearing the name of the first president Nursultan Nazarbayev and who made a considerable contribution to the development of his own country and the development of the Armenian-Kazakh relations.
“Our peoples have been interacting for centuries. Relations between our states have historically deep roots and present a bright example of friendship and cooperation. We live in the 21st century which is very different from the 20th century. And in this context, I believe that cooperation Armenia and Kazakhstan could go even further in the economic area, including new technologies, as well as in the cultural area,” the President of Armenia underscored.
The Presidents of Armenia and Kazakhstan referred to the issues related to the cooperation of the two countries at the bilateral level as well as in the framework of the Eurasian Economic Area and CSTO. They stressed the importance of deepening the cooperation in the trade, economic, cultural, and humanitarian areas.