Իրավունք 18:40 18/05/2019 Հայաստան
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում այս պահին քննվում է 5-րդ ալիք հեռուստաընկերության սեփականատեր Արմեն Թավադյանի խափանման միջոցի հարցը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 17-ին Հայաստանի քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում քննվող թիվ 17195919 քրեական գործի քննության շրջանակում, «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության սեփականատեր Արմեն Թավադյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, այն է՝ որպես զենք օգտագործվող առարկայի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելը:
Նույն օրը վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ Արմեն Թավադյանի նկատամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Արմեն Թավադյանը չի ընդունում մեղադրանքը, հրաժարվել է ցուցմունք տալուց, իսկ նրա պաշտպան Նարեկ Ալոյանը երեկ կարծիք հայտնեց, որ Թավադյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում։
Թավադյանի ղեկավարած հեռուստաընկերության տնօրինությունն այսօր տարածեց հայտարարություն, որտեղ մասնավորապես նշված էր. «Նշվածը գնահատում ենք անկախ մամուլի նկատմամբ ակնհայտ միջամտություն և գնտում ենք որ սույն քրեական գործը հարուցվել է բացառապես 5-րդ ալիքի խմբագրական գործունեությանը միջամտելու և օբյեկտիվ քննադատության ձայնը լռեցնելու նպատակով»։

Политика 19:23 18/05/2019 Армения
В данный момент в суде общей юрисдикции города Ереван рассматривается ходатайство следователя об избрании в отношении владельца телекомпании «5-й канал» Армена Тавадяна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Согласно сообщению СК РА, 17 мая 2019 года в рамках расследования уголовного дела №17195919, расследуемого в отделе по расследованию тяжких преступлений Следственного управления Следственного комитета по городу Ереван уголовному делу, владельцу телеканала “5-й канал” Армену Тавадяну предъявлено обвинение по ч. 4 ст. 258 (Хулиганство, совершенное с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия) УК Армении. В тот же день орган, осуществляющий производство, представил ходатайство в суд об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении Армена Тавадяна.
Армен Тавадян не принимает предъявленное ему обвинение, отказался от дачи показаний, а его адвокат Нарек Алоян накануне заявил, что в отношении Тавадяна осуществляется политическое преследование.