Հասարակություն 10:25 21/05/2019 Տարածաշրջան
Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը հանդիպել է ստամբուլահայ 13-ամյա հայ տղա Արթուրի հետ, ով դարձել էր թուրք հաղորդվարար, աստվածաբան Նիհաթ Հաթիփօղլուի հաղորդման «զոհը»։ Այս մասին գրում է Ermenihaber-ը։
Հաթիփօղլուն հայ տղային համոզել էր ուղիղ եթերում իսլամ ընդունել։ Տղան նաև անվանափոխ էր եղել և ընդունել թուրքական «Նիհաթ» անունը։ «Իսլամի ընդունումը» տեղի էր ունեցել թուրք հայտնի աստվածաբան Նիհաթ Հաթիփօղլուի՝ շոուի տարրեր ունեցող քարոզչական բնույթի հաղորդման ժամանակ։
Փայլանը հայ տղայի հետ հանդիպումից լուսանկար է հրապարակել իր ֆեյբուքյան էջում, որին կից կատարել է գրառում։
«Հանդիպեցի Արթուրին։ Նա լավ է։ Միշտ պիտի իր կողքը լինեմ։ Կանեմ ամեն ինչ, որ իրեն չարից պաշտպանեմ»,- գրել է Փայլանը։
Նշվում է, որ Արթուրի մայրը՝  Ermenihaber-ի հետ զրույցում պարզաբանել էր, որ Արթուրը կնքված է և հաճախում է հայկական եկեղեցի։

Society 11:35 21/05/2019 Region
Istanbul-Armenian MP Garo Paylan, representing the pro-Kurdish Peoples' Democratic Party (HDP), has met with the Armenian boy forcibly converted to Islam on live TV, Ermenihaber reports.
The 13-year-old child, named Artur, was tricked into converting to Islam by famous Turkish theologian and TV personality Nihat Hatipoglu during his Ramadan program. The boy was also renamed to Nihat during the live show broadcast on 11 May.
Paylan posted a photo from the meeting on Facebook, writing: “I met Artur. He is quite well. I will always be there for him and will do my best to protect him from evil.”
Earlier, the lawmaker said he would file a complaint to the Prosecutor General's Office over the case.