Կիլիկյան Հայաստանի անկումից ուղիղ 500 տարի անց հայ ժողովուրդը ձեռք բերեց անդառնալիորեն կորցրած թվացածը. Փաշինյան
Այսօր՝ մայիսի 28-ին, Սարդարապատի հուշահամալիրում տեղի ունեցավ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության կազմավորման 101-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումը:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն, ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, քաղաքական, հասարարական գործիչներ:
Սարդարապատի հուշահամալիրում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում նշեց, որ այսօր հայ ժողովուրդը տոնում է հազարամյա պատմության ամենակարևոր իրադրաձություններից մեկը՝ Առաջին Հանրապետության հիմնադրման օրը։
«1918 թվականի մայիսի 28-ին Ղարաքիլիսայի, Բաշ Ապարանի, Սարդարապատի հերոսամարտերից հետո հռչակվեց Հայաստանի անկախ Առաջին Հանրապետությունը։ Դա տեղի ունեցավ մի ժամանակաշրջանում, երբ թվում էր՝ հայ ժողովրդի պատմությունը հասել է իր ավարտական փուլին»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Կիլիկյան Հայաստանի անկումից ուղիղ 500 տարի անց պետականություն չունեցող հայ ժողովուրդը ենթարկվել էր ծանրագույն մի աղետի՝ ցեղասպանության, 1,5 մլն հայ սրի էր քաշվել, հարյուր հազարավորները դարձել էին փախստական և հայ լինելն ինքնին վտանգավոր էր կյանքի համար։
«Եւ թվում էր՝ ստեղծված են բոլոր նախադրյալները, որ հայ ժողովուրդը հանձնվի պատմության առաջ, ճանաչի իր պարտությունը, կորցնի իր ինքնությունը, մոռանա իր պատմությունը և հրաժարվի ապագայի հանդեպ ունեցած որևէ հավակնությունից։ Բայց տեղի ունեցավ հակառակը, տեղի ունեցավ անսպասելին և հայ ժողովուրդը ձեռք բերեց այն, ինչ թվում էր՝ կորցրել է անդառնալիորեն։ Ձեռք բերեց պետականություն, պետական դրոշ, զինանշան, ձեռք բերեց պետական օրնհերգ, որն արտահայտում էր մահվան եզրին հասած մեր ժողովրդի պատմական վերածննդի ողբերգական, բայց միևնույն ժամանակ հրաշափառ պատմությունը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Society 12:55 28/05/2019 Armenia
A solemn ceremony marking the 101st anniversary of the First Armenian Republic took place at Sardarapat Memorial in Armenia on Tuesday.
In attendance were President Armen Sarkisian, Prime Minister Nikol Pashinyan, Catholicos of All Armenians Karekin II, National Assembly Speaker Ararat Mirzoyan and other public and political figures.
In a speech congratulating Armenians on the national holiday, the PM stressed the Armenian people are celebrating one of the most important events of their millennia-old history.
“On May 28, 1918 after the heroic battles of Gharakilisa, Bash Aparan and Sardarapat, the First Republic of Armenia was declared. This came in a period when the history of the Armenian people seemed to have neared its final stage,” he said.
The PM stressed exactly 500 years after the fall of the Armenian Kingdom of Cilicia the Armenian people lacking independent statement were subjected to a genocide, when 1.5 million Armenians were killed, while hundreds of thousands became refugees.
“And it seemed that all the prerequisites are created to force the Armenia people to yield to the history, to admit their defeat, to lose their identity, to forget their history and to abandon any future claims. But the opposite happened, the unexpected: the Armenian people gained what seemed to be lost irreversibly. They gained statehood, a state flag, a coat of arms and a national anthem that reflected the tragic, but at the same time, the glorious story of the historical revival of our nation standing on the verge of death,” he said.