Իրավունք 11:17 28/05/2019 Հայաստան
«Սպասում էի, որ դատավորների ընդհանուր ժողովը հանդես կգար ավելի խորքային ու հիմնավոր վերլուծությամբ՝ դատական իշխանության շուրջ ստեղծված ճգնաժամի հաղթահարման վերաբերյալ»,-Panorama.am-ի  հետ զրույցում ասաց փաստաբան Նորայր Նորիկյանը։
Նա մտածում էր, որ հենց իրենք՝ դատավորները հանդես կգան համակարգն առողջացնելու կոնկրետ, իրատեսական և ռացիոնալ արդյունք ենթադրող առաջարկություններով՝ հիմնված գործող սահմանադրաիրավական կարգավորումների վրա:
«Ես կարծում եմ, ավելին՝ ոչ մի կասկած չունեմ, որ արդար ու անաչառ դատավորներն ամենից լավ են պատկերացնում համակարգի խնդիրները և ունեն դրանք առողջացնելու հստակ պատկերացումներ։ Նրանք կարող են բեկում մտցնել դատական համակարգում՝ հանդես գալով կոնկրետ, իրատեսական, արդյունավետ առաջարկություններով։ Դրանք կարող են այդ համակարգի առողջացման հիմք դառնալ»,-կարծում է նա։
Բայց կա այն, ինչ կա։ Ավելի քան վեց ժամ տևած հանդիպման արդյունքում Դատավորների ընդհանուր ժողովը տարածեց այս հայտարարությունը։
«Ուշագրավ է հայտարարության այն հատվածը, որտեղ ժողովն  անվստահություն է հայտնում Բարձրագույն դատական խորհրդին։ Ըստ էության, դատավորների ընդհանուր ժողովը բացահայտ հայտարարտում է, որ այդ մարմինը չի իրականացանում Սահմանդրությամբ իրեն վերապահված պարտականությունները»,-ասաց փաստաբանը։
Նորիկյանը նկատեց՝ դատավորներն էլ ընդունում են, որ համակարգում առկային են խորքային խնդիրները։ Փաստաբանը խնդիրներից առավել մտահոգիչը համարում է հանրային վստահության բացակայությունը։
«Հանրության վստահության ճգնաժամ կա, որը ես դիտարկում եմ որպես ներքին անվտանգության սպառնալիք։ Այն պետք է վերացվի։ Պետք է ձևավորվի  դատական այնպիսի համակարգ, որը վայելում է  հասարակության վստահությունը և կկարողանա իրապես իրականացնել արդարադատություն»,-ասաց նա։
Դատական համակարգում ցանկացած ռեֆորմ կամ արմատական փոփոխություն, ըստ Panorama.am-ի զրուցակցի, պետք է իրականացվի բացառապես սահմանդրաիրավական կարգավորումների համաձայն և օրենքով։
«Օրենքո´վ, կրկնում եմ։ Այն պետք է հիմնված լինի արդարադատության, օրինականության, իրավական պետության փիլիսոփայության վրա։ Պետք է ուղղակի նեղ մասնագիտական շատ լուրջ վերլուծություն իրականացվի, խորքային խնդիրները վեր հանվեն և գնան դրանց լուծմանը»,-իր պատկերացումները բարեփոխումների մասին հակիրճ ձևակերպեց նա։
Ի՞նչ դեր պետք է ստանձնեն փաստաբաններն այս փուլում։ Նորիկյանը հիշեցնում է՝ փաստաբաններն արդարադատությանը նպաստող մասնագետներ են։
«Եթե պատկերավոր նկարագրեմ, ապա այս պարագայում փաստաբանները պետք է ստանձնեն սանիտարի գործառույթը։ Իրենց հրապարակային գործունեությամբ, իրենց առաջարկություններով, կոնկրետ գործերով վեր հանեն խնդիրները, ինչպես նաև դրանց վերաբերյալ կոշտ, կտրուկ գնահատականներով խնդիր դնեն դատական համակարգի առաջ։ Փաստաբանների դերն այս առումով շատ կարևոր է ու պետք է նրանք իրենց կարգավիճակն օգտագործեն»,-պատասխանեց նա։

Право 13:25 28/05/2019 Армения
«Я ожидал, что Общее собрание судей Армении выступит с более глубинным и обоснованным анализом касательно преодоления кризиса, сложившегося вокруг судебной власти», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am адвокат Норайр Норикян.
Он полагал, что сами судьи выступят с подразумевающими конкретные, реалистичные и рациональные результаты предложениями по оздоровлению системы, основанными на действующих конституционно-правовых регулировках.
«Я считаю, более того, у меня нет никаких сомнений, что справедливые и беспристрастные судьи лучше всех представляют проблемы системы и имеют четкое представление об оздоровлении. Они могут обеспечить прорыв в судебной системе, выступив с конкретными, реалистичными, эффективными предложениями. Они могут стать опорой для оздоровления этой системы», – сказал Норикян.
Но имеем то, что имеем. По итогам продлившейся более 6 часов встречи Общее собрание судей Армении распространило именно такое заявление.
«Примечательна та часть заявления, где собрание выражает вотум недоверия Высшему судебному совету. По сути, Общее собрание судей открыто заявляет, что этот орган не исполняет отведенных ему Конституцией обязанностей», – сказал адвокат.
Норикян отметил, что и судьи признают, что в системе существовали глубинные проблемы. Адвокат наиболее тревожной из проблем считает отсутствие общественного доверия.
«Существует кризис общественного доверия, который я считаю угрозой внутренней безопасности. Это должно быть устранено. Должна быть сформирована судебная система, которая пользуется общественным доверием и сможет действительно осуществлять правосудие», – указал он.
Любая реформа или коренные изменения в судебной системе, по словам собеседника Panorama.am, должны проводиться исключительно в соответствии с конституционно-правовыми регулировками и законом.
«В соответствии с законом, повторяю. Все это должно основываться на философии правосудия, законности, правового государства. Необходимо провести очень серьезный узкопрофессиональный анализ, выяснить глубинные проблемы и перейти к их решению», – кратко сформулировал свои представления о реформах адвокат.
Какую роль должны играть адвокаты на этом этапе? Норикян напоминает, что адвокаты – способствующие правосудию специалисты.
«Если описать образно, то в этом случае адвокаты должны взять на себя санитарную функцию. Своей публичной деятельностью, своими предложениями, конкретными делами поднимать проблемы, а также своими жесткими, резкими оценками в этой связи ставить задачу перед судебной системой. Роль адвокатов в этом отношении очень важна, и они должны использовать свой статус», – ответил он.