Քաղաքական 11:43 28/05/2019 Հայաստան
«Ուրախալի է, որ համաձայնության եկանք, որ 2020 թ. հունվարի 1-ից ռոտացիոն սկզբունքով Դուք կստանձնեք ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը»,- այս մասին նշել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ այսօր Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի թեկնածու, Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի պետքարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ հանդիպմանը։
«ՀԱՊԿ-ն հանդիսանում է ՀՀ անվտանգության համակարգի կարևորագույն տարրերից մեկը, և Հայաստանը շահագրգռված է այդ կառույցի արդյունավետ աշխատանքում: ՀԱՊԿ գործունեությունը մեր տարածաշրջանում պետք է նպաստի հավասարակշռության և խաղաղության պահպանմանը», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ վարչապետը հավելել է, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրները պետք է գործեն կազմակերպության կանոնադրության տառին ու ոգուն համաձայն, և Հայաստանը հավատարիմ է այդ սկզբունքներին: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ Ստանիսլավ Զասն իր գործունեությամբ կնպաստի ՀԱՊԿ անդամ երկրների միջև անվտանգության ոլորտում համագործակցության և հավաքական անվտանգության ապահովման արդյունավետության բարձրացմանը:
Ստանիսլավ Զասը նշել է, որ պաշտոնավարման ընթացքում կներդնի առավելագույն ջանքերը՝ ՀԱՊԿ գործունեության արդյունավետությունը բարձրացնելու և անդամ պետությունների միջև համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀԱՊԿ շրջանակում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել անվտանգության մարտահրավերներին, ռազմատեխնիկական գործակցությանը, տարածաշրջանում ռազմական հավասարակշռության պահպանման խնդիրներին և այլն:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը տրամադրված է երկխոսության մթնոլորտում շարունակել համատեղ  աշխատանքը՝ գործուն օրակարգի ձևավորման և փոխշահավետ համագործակցության զարգացման ուղղությամբ:
Ստանիսլավ Զասը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ 2020 թ. հունվարի 1-ից ստանձնելով ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը՝ իր գործունեությունը ծառայեցնելու է հենց այդ նպատակների իրագործմանը և կազմակերպության անդամ պետությունների միջև անվտանգության ոլորտում փոխգործակցության ամրապնդմանը:
Նա նաև շնորհավորել է ՀՀ վարչապետին և հայ ժողովրդին՝ Հանրապետության տոնի առթիվ, մաղթել խաղաղություն, բարեկեցություն և բարգավաճում:

Политика 12:08 28/05/2019 Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня, 28 мая, принял кандидата на пост генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), Государственного секретаря Совета безопасности Республики Беларусь Станислава Зася. Как сообщает пресс-служба правительства, на встрече присутствовал также посол Беларуси в РА Игорь Назарук.
Премьер-министр приветствовал гостей в правительстве Армении и подчеркнул важность факта достижения согласия между странами-членами Организации по вопросу кандидатуры Генерального секретаря ОДКБ. «Радует, что мы пришли к согласию, что с 1 января 2020 года по принципу ротации Вы займете пост Генерального секретаря ОДКБ. ОДКБ является одним из важнейших элементов системы безопасности РА, и Армения заинтересована в эффективной работе этой структуры. Деятельность ОДКБ в нашем регионе должна способствовать поддержанию баланса и мира», – сказал Никол Пашинян. Премьер-министр добавил, что государства-члены ОДКБ должны действовать в соответствии с буквой и духом устава Организации, и Армения привержена этим принципам. Никол Пашинян выразил надежду, что Станислав Зась своей деятельностью  будет содействовать сотрудничеству между государствами-членами ОДКБ в области безопасности и повышению эффективности обеспечения коллективной безопасности.
Станислав Зась поблагодарил премьер-министра Пашиняна за прием и одобрение Арменией его кандидатуры на пост генсека ОДКБ. Он отметил, что за время своего пребывания в этой должности он приложит максимум усилий для повышения эффективности деятельности ОДКБ и развития сотрудничества между государствами-членами.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством в рамках ОДКБ. Были затронуты вызовы безопасности, военно-техническое взаимодействие,  вопросы поддержания военного баланса в регионе и пр..
Премьер-министр Пашинян отметил, что Армения настроена в атмосфере диалога продолжить совместную работу  – в направлении  разработки эффективной повестки дня и развития взаимовыгодного сотрудничества.
Станислав Зась еще раз подчеркнул, что, заняв с 1 января 2020 года пост генерального секретаря ОДКБ, поставит свою деятельность на службу достижению именно этих целей и укреплению сотрудничества между государствами-членами в сфере безопасности.
Он также поздравил премьер-министра Армении и армянский народ с Праздником Республики, пожелав мира, благополучия  и процветания.