Հասարակություն 10:25 28/05/2019 Հայաստան
Դժվար է պատկերացնել, թե ինչ կլիներ մեր ժողովրդի հետ, եթե 1918-ին չկազմավորվեր Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը. Բակո Սահակյան
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մայիսի 28-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ: Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ:
Այսօր տոն է բոլոր հայերի համար՝ Հայաստանում, Արցախում թե Սփյուռքում, հայրենիքում թե նրա սահմաններից դուրս: Դժվար է պատկերացնել, թե ինչ կլիներ մեր ժողովրդի հետ, եթե 1918-ին չկազմավորվեր Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը, եթե մեր պապերը հերոսաբար չկանգնեին թշամու դեմ ու չկերտեին Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի, Ղարաքիլիսայի փառավոր հաղթանակները: Այդ հաղթանակներն անհավանական ու անհավատալի էին շատերի համար, շատերի, բայց ոչ մեզ համար: Դեռ նոր ցեղասպանություն տեսած, հող ու հայրենիք կորցրած հայ ժողովուրդն այլընտրանք չուներ, պետք է շտկեր կորացած մեջքը և շարունակեր իր բազմադարյա ուղին, շարունակեր արժանապատվորեն և հային վայել կեցվածքով:
Այդպես եղավ նաև Արցախյան ազատամարտի տարիներին, երբ համայն հայությունը միավորվեց՝ թույլ չտալով նոր ցեղասպանություն, միավորվեց ու շարունակեց մայիսյան հաղթանակների շարքը, ազատագրեց հայոց հինավուրց բերդաքաղաք Շուշին, պաշտպանեց ու շենացրեց նախնիների հողը:
Այսօր բոլորիս պարտքն է միահամուռ ուժերով անել ամեն ինչ հայոց անկախ պետականությունը շարունակաբար զորացնելու, մայր Հայրենիքը զարգացնելու, մեր Եռամիասնությունը միշտ անսասան պահելու ուղղությամբ:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ մեր ողջ ժողովրդին այս կարևորագույն տոնի կապակցությամբ և մաղթում խաղաղություն, մեծագույն հաջողություններ, նոր հաղթանակներ ու ձեռքբերումներ»:

Society 11:11 28/05/2019 NKR
Artsakh Republic President Bako Sahakyan issued a congratulatory message on the 101st anniversary of the First Armenian Republic celebrated on Tuesday, 28 May.
The message, published by Sahakyan’s office, reads:
On behalf of the Artsakh Republic authorities and myself personally I extend my most heartfelt congratulations on the Day of the First Armenian Republic.
Today is a special day for all Armenians in Armenia, Artsakh and the Diaspora, residing both in the Motherland and beyond its borders. It is hard to imagine what would have happened to our people if the First Armenian Republic had not been established in 1918, if our grandfathers had not heroically stood up against the enemy and had not carved the glorious victories of Sardarapat, Bash Aparan and Gharakilisa. Those victories seemed incredible and inconceivable to many, but not to us. The Armenian people, who had just witnessed the genocide, had lost their homeland and native soil, had no alternative but to straighten their bent back and continue the centuries-old path, continue with dignity and with a stance inherent to the Armenian.
This was also the case during the Artsakh liberation war when the whole Armenian people consolidated and prevented another genocide, united and continued the series of the May victories, liberated the ancient fortress-town of Shushi, defended and developed the land of the forefathers.
Today it is our duty to put concerted efforts into further strengthening the independent Armenian statehood, developing our Motherland, keeping our Trinity unshakable.
I once again congratulate our whole people on this most significant holiday and wish peace, greatest success, new victories and achievements.”