Քաղաքական 14:28 29/05/2019 Հայաստան
Վլադիմիր Կարապետյան. Պաշտոնական ճաշին Փաշինյանի մասնակցության չեղարկման լուրը հիվանդ երևակայության արդյունք է
«Նուր Սուլթանում ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարների պաշտոնական ճաշին մասնակցության չեղարկման մասին լուրերը հիվանդ երևակայության արդյունք են, կարծում եմ, դա հորինած միտք է, պարզապես փորձ անելու, որ պաշտոնական հերքում լինի»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը, ով պատվիրակության կազմում Ղազախստանում է։
Կարապետյանն ասաց, հերքելու հարցում չի զլանում, նախապես ծրագրած բոլոր անելիքներն իրականացրել են մեծ հաջողությամբ։
«Հենց ծրագրի բոլոր կետերը կատարելով վարչապետը գնում է առաջ՝ նախագահելով բարձրագույն խորհրդի նիստը, ապահովելով բոլոր փաստթղթերի ստորագրումն ու համաձայնությունների ձեռքբերումը, նաև հանդես գալով մամուլի համար հայտարարությամբ ու պաշտոնական ճաշին մասնակցելով։ Շատ հաջողված այց է»,-ասաց նա։
Կարապետյանի խոսքով, այս պահին վարչապետ Փաշինյանը  Ղազախստանում  Հայաստանի դեսպանությունում է, հանդիպում է գործարարների հետ։
«Քննարկում է տարբեր ներդրումային ծրագրերի հնարավորությունները Հայաստանում»,-ասաց մամուլի խոսնակը։
Հիշեցնենք՝  մամուլում տեղեկություն եղավ, որ Փաշինյանը հանկարծ որոշել է կիսատ թողել այցն ու վերադառնալ Հայաստան։ Ըստ տարածված լուրերի, Նուր Սուլթանում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը չի ցանկացել հանդիպել Փաշինյանի հետ, բացի այդ Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը շքանշաներ է հանձնել ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրների ղեկավարներին, բացի Փաշինյանից։

Политика 14:48 29/05/2019 Армения
Карапетян: Сведения об отмене участия Пашиняна в официальном обеде в Нур-Султане – результат больного воображения
«Сведения об отмене участия в официальном обеде с участием глав государств-членов ЕАЭС в Нур-Султане – результат больного воображения, считаю, что это выдумка, просто попытка получить официальное опровержение», – сказал в беседе с корреспондентом  Panorama.am пресс-секретарь премьер-министра Армении Никола Пашиняна – Владимир Карапетян, который в составе арямнской делегации находится в Казахстане.
Карапетян указал, что для него не затруднительно представлять опровержение, все заранее намеченные мероприятия были успешно претворены в жизнь.
«По очереди выполняя все пункты повестки, премьер продвигается вперед. Принял участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета, обеспечив подписание всех документов и достижение соглашений, выступив также с заявлением для прессы и приняв участие в официальном обеде. Очень успешный визит», – сказал он.
Как указал Карапетян, в настоящее время Пашинян находится в посольстве Армении в Казахстане, где встречается с предпринимателями.
«Обсуждает возможности различных инвестиционных проектов в Армении», – сказал пресс-секретарь.
Отметим, в СМИ появилась информация о том, что Пашинян вдруг решил прервать визит в Казахстан и вернуться в Армению. Согласно распространившимся сведениям, в Нур-Султане президент РФ Владимир Путин не пожелал встретиться с Пашиняном. Кроме того, согласно СМИ, первый президент Казахстана Нурсултан Назарбаев вручил ордена всем главам стран ЕАЭС, кроме Пашиняна.