Քաղաքական 10:06 29/05/2019 Հայաստան
Աշխատանքային այցով Ղազախստանում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում հանդիպել է Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևին:
Կառավարությունից հայտնում են՝ ողջունելով Հայաստանի վարչապետին Ղազախստանի Հանրապետությունում` Նուրսուլթան Նազարբաևը նշել է.
«Հարգելի Նիկոլ Վովայի, շնորհակալություն, որ եկել եք մասնակցելու Եվրասիական տնտեսական միության հոբելյանական գագաթնաժողովին: Ղազախստանի ու Հայաստանի միջև երբևէ որևէ խնդիր չի եղել, ունեցել ենք լավ հարաբերություններ: Հայկական սփյուռքը կամուրջ է հանդիսանում, այստեղ ապրող հայերը մեր քաղաքացիներն են՝ ղազախստանցիներ են: Նրանք միավորում են մեզ: Վերջին շրջանում մեր երկրների միջև առևտուրն աճել է, բայց վատ լոգիստիկայի պատճառով այն տուժում է: Մենք փոխանակելու բան ունենք. այն, ինչ դուք ունեք, մենք չունենք, ինչ մենք ունենք, դուք չունեք, այդ իսկ պատճառով այդ ուղղությամբ պետք է աշխատել:
Դուք գիտեք, որ ես, խորը մտածելով, ընդունեցի այդ որոշումը: Երբ կհասնեք իմ փորձին և տարիքին, ավելի լավ կհասկանաք ինձ: Հունիսի 20-ին կլրանար իմ՝ Ղազախստանի ղեկավար լինելու երեսուն տարին: Այն ժամանակ դեռ Խորհրդային Միությունն էր: 1989 թվականին ես ընտրվեցի Ղազախստանի Կոմունիստական կուսակցության առաջին քարտուղար, իսկ մինչ այդ ես կառավարության ներկայացուցիչ էի: Այդ պատճառով շատ եմ աշխատել, շատ բան եմ տեսել, ողջ Ղազախստանն է ինձ ճանաչում, և անկախության վերջին տարիներին մենք շատ բան կարողացանք անել` փաստացիորեն բարձրացնել Ղազախստանի վարկը, երկիրը հայտնի դարձնել ամբողջ աշխարհին: Եվ ես համարեցի, որ եկել է ղեկավարի պաշտոնը հանգիստ փոխանցելու ժամանակը: Միևնույն ժամանակ, շարունակում եմ աշխատել: Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը 30 տարի ինձ հետ աշխատում է, ես նրան գիտեմ, շատ պատրաստված և կիրթ անձնավորություն է: Վստահ եմ, որ Հայաստանի հետ մեր հարաբերությունները կլինեն նույնքան լավ, ինչպես և մինչ այդ էին»:
Շնորհակալություն հայտնելով Նուրսուլթան Նազարբաևին ջերմ ընդունելության համար՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Շնորհակալ եմ Նուրսուլթան Աբիշի: Իհարկե, ուրախ եմ Ձեզ տեսնել և այցելել Ձեր երկիր, որի մայրաքաղաքը Դուք եք կառուցել: Դուք քաղաքական առաջնորդ եք, ով մի ամբողջ ժամանակաշրջան է խորհրդանշում: Դուք հիշատակեցիք, որ դեռևս խորհրդային տարիներին Ղազախստանի առաջնորդն էիք: Դուք առաջիններից էիք ղեկավարներից, ով ստորագրեց Բելովեժյան համաձայնագիրը, դրանից հետո Դուք մասնակցություն ունեցաք ԱՊՀ ստեղծման գործընթացին, ապա ակտիվ մասնակցություն եք ունեցել ՀԱՊԿ ստեղծման գործում: Հայաստանը հանդիսանում է ԱՊՀ անդամ և ՀԱՊԿ հիմնադիր անդամ: Բոլորին քաջ հայտնի է, որ Դուք առաջարկեցիք եվրասիական ինտեգրացիայի գաղափարը: Այս տարի լրանում է այդ իրադարձության 25-ամյակը և ԵԱՏՄ ստեղծման մասին պայմանագրի 5-ամյակը: Իհարկե, մենք մեծ հուզմունքով ենք հետևում իրադարձություններին, որոնք տեղի են ունենում Ղազախստանում, և այն մեծ քաղաքական փոփոխություններին, որոնք Դուք նախաձեռնել եք:
Մենք համոզված ենք, որ այն, ինչ Դուք նախաձեռնել եք, արվում է ի շահ Ղազախստանի և ղազախ ժողովրդի: Իհարկե, Սահմանադրությամբ Դուք շարունակում եք մնալ ազգի առաջնորդը, և Անվտանգության խորհրդի նախագահը: Դուք կշարունակեք ակտիվ դերակատարում ունենալ ԵԱՏՄ-ում, և վաղը մենք այդ մասին համապատասխան որոշում կընդունենք: Ի սկզբանե ես պաշտպանում էի այդ գաղափարը, և վստահ եմ, որ Ղազախստանի նոր նախագահի հետ մենք կունենանք նույնպիսի ջերմ և կառուցողական հարաբերություններ: Այո, մեր երկրների միջև առկա են շատ լավ քաղաքական հարաբերություններ, ցավոք, տնտեսության ոլորտում բավական փոքր ծավալներ ունենք: Կարծում եմ, որ հիմա կա հնարավորություն այդ ուղղությամբ աշխատելու, քանի որ 21-րդ դարում ստեղծվում են նոր հնարավորություններ: Եվ կարևոր է, որ մենք, մեր երկրները, մեր ժողովուրդները և կառավարությունները քաղական կամք ունեն` զարգացնելու մեր հարաբերությունները, որովհետև մենք խորհրդային ժամանակներում կապված ենք եղել որպես ժողովուրդներ և Խորհրդային միության փլուզումից հետո փաստացի մասնակցել ենք հետխորհրդային տարածաշրջանում համատեղ բոլոր նախագծերին: Մենք շատ ջերմ, լավ հարաբերություններ ունենք, դրանում Ձեր անձնական ավանդը շատ մեծ է, և հուսով եմ ու վստահ եմ, որ այդ ոգին այսուհետ ևս կշարունակվի»:
Նիկոլ Փաշինյանը և Նուրսուլթան Նազարբաևը մտքեր են փոխանակել հայ-ղազախական հարաբերությունների շուրջ, անդրադարձել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին, կարևորել տարածաշրջանային խաղաղությունն ու կայունությունը:

Politics 10:57 29/05/2019 Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia who is in Kazakhstan on a working visit on Tuesday met with first President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev in Nur-Sultan, the PM's office reported.
Greeting the Armenian leader, Nazarbayev stated, in part:
“Dear Nikol Vovayevich, thank you for participating in the jubilee summit of the Eurasian Economic Union. There have never been any problems between Kazakhstan and Armenia, we have had good relations.
The Armenian Diaspora is a bridge between our two countries: the Armenians living here are Kazakhstan’s citizens. The bilateral trade turnover has grown recently, but it somewhat suffers due to bad logistics. We have a lot to exchange: we lack what you have, and vice versa. Therefore, efforts need to be made in that direction.
You may know that I took my decision following deep reflection. You will understand me better when you reach my age. On June 20, I would have been Kazakhstan’s leader for thirty years. In 1989, I was elected first secretary of the Communist Party of Kazakhstan, and before that I was a government representative. That is why I used to work hard. I have seen a lot, and everyone knows me in Kazakhstan. We have done a lot to actually raise Kazakhstan’s credit and image during the years of independence. Before taking my decision, I just realized that it was time to seamlessly hand over the country’s leadership.
At the same time, I continue to work. Kassym-Jomart Tokayev works has worked with me for 30 years. I know him very well; he is an educated person and boasts long experience in public affairs. I am confident that our relations with Armenia will be as good as they used to be before.”
Thankful for the warm welcome, Pashinyan said: “Thank you, Nursultan Abishevich. Of course, I am glad to see you and visit your country and the capital city you have built.
You are a political leader who symbolizes an entire era. You mentioned that you were the leader of Kazakhstan in Soviet times. You were one of the first leaders who signed the Belovezh Accords, after which you took part in the CIS formation. Then you actively participated in the establishment of the CSTO.
Armenia is a member of the CIS and CSTO. Everyone knows that you were the first to set forth the idea of Eurasian integration. This year marks the 25th anniversary of that landmark event and the 5th anniversary of the EAEU Treaty. We are excited about the developments taking place in Kazakhstan and closely follow the political changes you have initiated.
We are convinced that what you initiated is in the best interest of Kazakhstan and its people. Indeed, you continue to be the leader of the nation and the president of the Security Council. You will continue to play an active role in the EAEU, and tomorrow we will make a relevant decision. From the very outset, I defended this idea and I am confident that with the new president of Kazakhstan we will have the same warm and constructive relations.
Yes, our countries boast very good political relations. Unfortunately, our trade turnover still falls short of the ongoing political dialogue. I feel that now we have a chance to work in that direction as ever new opportunities are emerging in the 21st century.
It is important for our states, our peoples and governments to show the necessary political to build on the bilateral relations because we used to be in close touch in Soviet times and have actually participated in all joint projects in the post-Soviet area following the collapse of the USSR.
Great is your personal contribution to the warm relationship we entertain today. I do hope and I am confident that things will continue in this very spirit.”
Nikol Pashinyan and Nursultan Nazarbayev exchanged thoughts over the Armenian-Kazakh relations, touched upon the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict settlement process, stressing the importance of regional peace and stability.