«Փաստ». Վեթթինգի գաղափարի «քավորը» ՔՊ-ական Վահե Գրիգորյանն ու պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանն են
«Փաստ» թերթը գրում է. ««Փաստ» թերթի տեղեկություններով՝ իշխանությունների կողմից դատական համակարգում վեթինգ սկսելու մասին նախորդ շաբաթ արված հայտարարությունն իր նախապատմությունն ունի. այս գաղափարը դեռևս փետրվարից է քննարկվել թիմի ներսում, սակայն թեման ակտիվացել է միայն վերջին հայտնի իրադարձություններից հետո, երբ որոշվել է արագացնել գործընթացը:
Գաղափարի «քավորը» ՔՊ-ական Վահե Գրիգորյանն ու պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանն են: Ի դեպ, ըստ որոշ աղբույրների հավաստման, հենց նրանք էլ որպես փորձագետ ներգրավել են Ռուբեն Կարանզային, որպեսզի վերջինս հանգամանալիս և պրակտիկապես մանրամասն ներկայացնի խնդրի բուն էությունը:
Ըստ նույն աղբյուրի փոխանցման՝ վեթինգի կազմակերպման նախապատրաստական աշխատանքներն արդեն գրեթե ավարտված են. դրա մասին, ի դեպ, նախօրեին խորհրդարանում ակնարկեց նաև Լիլիթ Մակունցը, ինչը հատկապես ընդդիմության շրջանում տարակուսանք է առաջացրել, քանի որ մինչ այդ վեթինգ հասկացության մասին ընդհանրապես ոչ մի խոսք չի եղել, իսկ քննարկումներն ընթացել են իշխանության «խոհանոցում»՝ բավական նեղ շրջանակներում:
Ի դեպ, վերջին օրերին որոշակի զարմանք է նկատվում նաև իշխանական որոշ պատգամավորների շրջանում, քանզի այս ամենն իրենց համար էլ է անակնկալ եղել»:

Пресса дня 12:15 30/05/2019 Армения
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что озвученное властями на прошлой неделе заявление о внедрении веттинга в судебную систему имеет свою предысторию: эта идеи еще с февраля обсуждалась внутри команды, однако тема активизировалась только после последних известных событий, когда было решено ускорить процесс.
«"Крестным отцом" идеи являются член партии «Гражданский договор» Ваге Григорян и депутат парламента Николай Багдасарян. Кстати, как утверждают некоторые источники, именно они привлекли в качестве эксперта Рубена Каранзу, чтобы последний обстоятельно и практически представил детально суть проблемы.
Как передают те же источники, подготовительные работы по организации веттинга почти завершены: об этом, кстати, вчера заявила в парламенте также Лилит Макунц, что вызвало недоумение у оппозиции, поскольку до этого о веттинге вообще не было речи, а обсуждения проходили в кулуарах власти, в довольно узком кругу.
Кстати, многие депутаты правящего блока также удивлены, поскольку для них это тоже стало сюрпризом», - пишет газета.