Հասարակություն 13:20 30/05/2019 Հայաստան
«Կասպերսկի լաբորատորիա»-ն վերլուծել է 2019 թվականի առաջին չորս ամիսների ընթացքում հայ երեխաների այցելած կայքերն ու պարզել, որ նրանք առավել հետաքրքրված են հաղորդակցման ռեսուրսներով: Ընկերության վիճակագրության համաձայն, Հայաստանից անչափահասները 45 տոկոս դեպքերում այցելում կամ փորձում են այցելել սոցիալական ցանցեր, մեսենջերներ, չաթեր ու ֆորումներ: Երկրորդ տեղում է մուլտիմեդիան, որը կազմում է 42 տոկոս։  Այսպիսին է «Կասպերսի լաբորատորիայի» հետազոտության արդյունքները, որոնք ներկայացվեցին  մայիսի  23-ից 25-ը Սանկտ Պետերբուրգում անցկացված «Կասպերսկի լաբորատորիայի» տարեկան համաժողովին, որին մասնակցում էր նաև Panorama.am-ի լրագրողը։
Կայքերի մնացած կատեգորիաներին բավական քիչ ուշադրություն է դարձվում: Համակարգչային խաղերին բաժին է ընկնում մոտ 1%-ը, «չափահասների» համար նախատեսված բովանդակությամբ կայքերը ևս լայն տարածում չունեն երեխաների շրջանում ու այն կազմում է մոտ 1,5 տոկոս։ Զենք, պայթուցիկներով հետաքրքրվել է 3,87 տոկոսը։ Երեխաների  1,1 տոկոսը փորձել է նաև աշխատանք գտնել, իսկ լրատվական ռեսուրսներ է փնտրել 1,77 տոկոսը։
Անցած 12 ամիսներին՝ 2018 թ. մայիսից մինչև 2019 թ. մայիս, ԱՊՀ երկրներում երեխաների որոնման հարցումները, ռուսերենով ամենաշատ փնտրված սոցիալական ցանցերն են «ВКонтакте», «Ինստագրամ», «Skype», իսկ անգլերենով ֆեյսբուք, թվիթեր ու Pinterest։
Մուլտիմեդիայի ոլորտում YouTube-ը մնում է երեխաների որոնման մեջ բացարձակ առաջատարը ինչպես ռուսերեն, այնպես էլ անգլերեն լեզուներով։ Spotify-ն ու Netflix-ը նույնպես պահանջարկ ունեն:
Ֆիլմերից ու հեռուստասերիալներից որոնումներում են հայտնվել «Գահերի խաղը», «Վրիժառուները. անվերջության պատերազմ», «Ռիվերդեյլ», մուլտֆիլմերից՝ «Սմեշարիկներ» «Գրավիտի Ֆոլս», «Ինչպես վարժեցնել վիշապին 3»։ Երաժշտական հարցումներից անգլերենով առաջատարն է Billie Eilish-ը։ Առևտրային հարթակներից, որոնման հարցումների տվյալներով, առաջատարներից են AliExpress, Ozon, Avito-ն, իսկ անգլերենով նաև Amazon-ն ու eBay-ը: Երեխաների շրջանում ամենատարածված խաղերն են Minecraft-ը, Tanks Online-ը, Roblox-ն ու Fortnite-ը:
«Խաղերն ու սոցիալական շփումներն ակտիվորեն համակարգիչներից փոխանցվում են  բջջային հարթակներ։ Օրինակ, TikTok-ը, որը հատուկ նախագծված է նման հարթակների համար, ձեռք է բերում մեծ ժողովրդականություն, որը հնարավորություն է տալիս ստեղծել տարբեր կարճ տեսանյութեր՝ հայտնի երաժշտությունների ներքո ու տարբեր էֆֆեկտներով, ինչպես նաև սինխրոնիզացնել երաժշտության հետ շուրթերի շարժումները։ Այնուամենայնիվ, դեռևս հարմար է ֆիլմեր դիտել ու երաժշտություն լսել ստեղնաշարային համակարգիչների վրա, հավանաբար ավելի լավ որակի ու ավելի մեծ էկրանի չափով պայմանավորված», - այս մասին Panorama-ին ասաց «Կասպերսկի լաբորատորիայի» կոնտենտային վերլուծաբանների բաժնի ղեկավար Կոնստանտին Իգնատևը։
«Կասպերսկի լաբորատորիան» խորհուրդ է տալիս ծնողներին ուշադիր լինել երեխաների նկատմամբ նաև առցանց հարթակում այնպես, ինչպես դա անում են, երբ երեխան դուրս է գալիս բակ խաղալու, երբ հետևում են, որ երեխան դրսում իրեն չվնասի։ Առցանց հարթակը պակաս կարևոր չէ, որտեղ ներկայումս երեխան շատ ավելի երկար ժամանակ է անցկացնում, քան օրինակ բակում։
«Kaspersky Safe Kids» լուծումն օգնում է երեխաներին պաշտպանել ինտերնետային վտանգներից: Այն ճանաչում ու արգելափակում է շատ կիբերսպառնալիքներ՝ սկսած ոչ պատշաճ բովանդակությունից, մինչև վտանգավոր առցանց շփումներ։
Բացի այդ, «Kaspersky Safe Kids» լուծմամբ ծնողները կարող են մշտապես հետևել երեխայի հրապարակումներին, սոցիալական ցանցերում նրա ընկերների ցանկի փոփոխություններին, ինչպես նաև իմանալ երեխայի գտնվելու վայրը իրական ժամանակում:

Общество 14:03 30/05/2019 Армения
«Лаборатория Касперского» проанализировала, какие сайты посещали армянские дети в первые четыре месяца 2019 года, и обнаружила, что больше всего они интересовались ресурсами для общения. Согласно анонимизированной статистике компании, 45% сайтов, на которые заходили или пытались зайти несовершеннолетние пользователи из Армении, представляли собой социальные сети, мессенджеры, чаты и форумы. На втором месте оказались ресурсы с мультимедийным содержанием. На их долю пришлось 42%.
Результаты исследования «Лаборатории Касперского» были представлены на прошедшей 23-25 мая в Санкт-Петербурге ежегодной конференции «Лаборатории Касперского», в которой участвовала и корреспондент Panorama.am.
Остальным категориям сайтов досталось значительно меньше внимания. На компьютерные игры пришлось менее 1% интернет-активно, ресурсы со «взрослым» контентом (порнография, азартные игры, алкоголь, наркотики, насилие и т.п.) тоже практически совсем не интересовали детей (1,5%). Единственным исключением стали сайты категории «Оружие, взрывчатые вещества, пиротехника» – на них было зафиксировано почти 4% попыток входа. А 1,11% детей интересовали поиском работы, а 1,77% – новостными ресурсами.
Что касается поисковых запросов детей в странах СНГ за последние 12 месяцев, то есть с мая 2018 года по май 2019 года, то среди социальных сетей на русском языке больше всего искали «ВКонтакте», инстаграм, скайп, а на английском – ещё Facebook, Twitter и Pinterest. В сфере мультимедиа абсолютным лидером детских поисковых запросов (как на русском, так и на английском языках) остаётся YouTube, также востребованы Spotify и Netflix.
Из фильмов и сериалов чаще всего в строке поиска появлялись «Игра престолов», «Мстители: Война бесконечности», «Оно», «Ривердэйл»», а из мультфильмов – «Смешарики», «Гравити Фолз» и «Как приручить дракона-3». Из музыкальных запросов на английском языке одним из лидеров стала певица Billie Eilish. Данные поисковых запросов по торговым площадкам говорят о том, что активнее всего школьники искали AliExpress, Ozon, Avito, а на английском ещё и Amazon и eBay. Самыми популярными играми остаются Minecraft, Танки Онлайн, Roblox и Fortnite.
«Игры и общение будут активно уходить на мобильные платформы. Так, например, набирает популярность разработанный специально для таких платформ сервис для общения TikTok, который позволяет создавать короткие видео с различными эффектами под популярную музыку, а также синхронизировать с музыкой движения губ. Но смотреть фильмы и слушать музыку подросткам по-прежнему удобнее на стационарных компьютерах, вероятно, из-за лучшего разрешения и большего размера экрана», – рассказал Panorama.am Константин Игнатьев, руководитель отдела контентного анализа «Лаборатории Касперского».
«Лаборатории Касперского» рекомендует родителям обезопасить детей в Интернете, как они делают это, как их чадо, к примеру, выходит играть во двор.
Защитить детей от интернет-опасностей помогает решение Kaspersky Safe Kids. Этот продукт «Лаборатории Касперского» распознаёт и блокирует множество актуальных киберугроз, начиная от фильтрации нежелательного контента и заканчивая предотвращением онлайн-контактов с потенциально опасными незнакомцами.
Кроме того, с помощью этого решения родители могут быть в курсе публикаций ребёнка и изменений в списке его друзей в социальных сетях, а также узнавать его местоположение в режиме реального времени.