Հայաստան տաք օդային հոսանքներ են ներթափանցում
Հարավից արևադարձային տաք օդային հոսանքների ներթափանցմամբ պայմանավորված հունիսի 1-5-ին օդի ջերմաստիճանը հանրապետության ողջ տարածքում աստիճանաբար կբարձրանա 5-6 աստիճանով։
ԱԻՆ-ից հայտնում են, որ ամենաբարձր ջերմաստիճանը կգրանցվի հունիսի 4-5-ին, Արարատյան դաշտում և Երևանում հասնելով +36․․․+37 աստիճանի։ Չնայած սպասվող շոգերին, հունիսի 2-5-ին հանրապետության առանձին շրջաններում երեկոյան ժամերին սպասվում են ամպրոպային բնույթի կարճատև անձրևներ։
Հունիսին օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը կանխատեսվում է նորմայից 1-2 աստիճանով բարձր, իսկ տեղումների քանակը նորմայի սահմաններում։

Society 20:31 31/05/2019 Armenia
The air temperature will increase in the territory of Armenia by 4-5 degrees  on June 1-5, the country’s ministry of emergency situations reported, adding warm air masses from the south will penetrate into the country.
According to the source, the highest temperature of +36․․․+37 °C will be recorded on June 4-5 in Ararat valley and capital Yerevan. Despite the hot weather, on June 2-5 short rains and thunderstorm are predicted in evening hours  in separate places of the republic
The average air temperature  in June is expected to be +22...+23 °C, which is 1-2 degrees higher than the annual average. Monthly precipitation is assumed to be closed to the norm (norm 17-29 mm).